| ITstul a întrebat:

Care e motivatia ta de a trai, scopul tau in viata, de ce traesti?
Eu unul nu imi pot razpunde.

Răspuns Câştigător
| Gogu06 a răspuns:

Ai dreptate, acum mi-am dat seama, o sa ma schimb...
Automat avand bani si o situatie materiala buna imi permit sa imi traiesc viata asa cum vreau, imi permit sa imi intretin familia, sa le ofer o educatie buna copiilor sa imi rasfat sotia, sa imi ajut prietenii, rude, sa ma revansez fata de oamenii care mi-au fost alaturi(familia in general) sa las ceva in urma.
Deci are un sens...

47 răspunsuri:
| Musique a răspuns:

Trăiesc pentru că așa a vrut mama și tata.

| shadovv a răspuns (pentru Musique):

Dar tu vrei si daca vrei ai de ales?

| DragosConstantin a răspuns:

Pentru a imi atinge scopul.

Răspuns utilizator avertizat
| shadovv a răspuns (pentru DragosConstantin):

Si care este acest scop?

| DragosConstantin a răspuns (pentru shadovv):

Sa zicem doar ca este unul care merita sa fie atins.happy

| ADBadea a răspuns (pentru ITstul):

Conteaza?
Iti spun eu ca nu conteaza, omul isi creaza un scop, si traieste pentru acel scop oricare ar fi el.

| RAY a răspuns:

foarte bune intrebarii, nu stiu de ce traiesc posibil ca sa am ce imi doresc macar sa incerc
iar la scop nu am asa ceva, traiesc ca viata e doar una

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Habar nu am.As putea sa ma sinucid din cauza ca nu imi pot raspunde la aceasta intrebare, dar nu o fac din cauza fricii de Dumnezeu si de Focurile iadului. Dumnezeu ne-a dat viata si numai el ne-o poate lua. Totusi, as vrea sa imi fac o trupa (asta daca o sa gaesc pe cineva care o sa mi se alature), si din asta sa traiesc, din dragostea pentru Rock

| Zeflemitoarea a răspuns:

Ca să îi fac pe ceilalţi să îşi dorească să moară. thinking
Păi, scopul mi-l pot schimba din 5 în 5 minute. Când aveam 4 ani, vroiam să fiu o vrabie. La 7, vroiam să fiu medaliată cu aur. So...nu ştiu.

Răspuns utilizator avertizat
| Zeflemitoarea a răspuns (pentru wdexwjmwd):

:)) Ca premiu? Pentru ce? :-?
Cred că aş merita măcar pana vrabiei de aur pentru asta:
http://i.imgur.com/6fsvT.jpg

Răspuns utilizator avertizat
| Zeflemitoarea a răspuns (pentru wdexwjmwd):

http://www.tpu.ro/......e-gaseste/
http://www.tpu.ro/......anticipat/
Şi al treilea,, Mori!" l-am folosit la o întrebare despre Gaga, pare-mi-se. :-?

Răspuns utilizator avertizat
| Zeflemitoarea a răspuns (pentru wdexwjmwd):

Oricum, e deja plin de asemenea întrebări. Ar trebui să interzică întrebările astea sau să îi redirecţioneze pe unii spre google. thinking

Răspuns utilizator avertizat
| Zeflemitoarea a răspuns (pentru wdexwjmwd):

Dar în schimb stau la pândă ca dihorii să şteargă răspunsurile la întrebările idioate.
Şi răspunsul ăsta o să fie şters în maxim 5 minute. Sau mi-l refuză din prima.

| Gogu06 a răspuns:

Cand o sa treci de clasa a 4-a si o sa inveti sa scrii probabil o sa ai o mica idee despre scopul tau in viata.

| AndreiGabi a răspuns (pentru Gogu06):

hee hee Cred ca ai papat cuvantul "idee".

| Gogu06 a răspuns (pentru AndreiGabi):

Cred ca ai halucinatiihee hee

| AndreiGabi a răspuns (pentru Gogu06):

=D>
Uite una mai amuzanta : "ghicesc viitorul";)).
http://photobase.ro/di-J6C3.jpg
Si app, la ce clasa se mananca din cuvinte?;))

| shadovv a răspuns (pentru Gogu06):

Care e scopul tau?

| Gogu06 a răspuns (pentru shadovv):

Sa termin facultatea, sa imi gasesc de munca, sa emigrez. In principiu banii si un trai mai bun.

| shadovv a răspuns (pentru Gogu06):

Si dupa ce faci toate acestea nu vei mai avea nici un scop, deci va fi inutil sa mai traiesti, nu? Poti desigur sa ti faci alt scop dupa ce l indeplinesti pe acesta dar la final o sa mori si orice scop ai indeplinii tu tot mort o sa ajungi. Orice ai face tot acolo ajungi. Deci are vreun sens scopul tau daca acesta nu aduce nici o schimbare?

Răspuns utilizator avertizat
| ADBadea a răspuns (pentru Gogu06):

Fleacuri. Pe mine nu ma motiveaza asta, de fapt nu ma motiveaza nimic.

| ADBadea a răspuns (pentru Gogu06):

Au fost oameni care au avut toate astea si tot nu au fost fericiti. Gandeste-te la Tolstoi cat suferea el, cat a suferit, de ce? Pentru ca nu a avut toate astea? Nu, l-ea avut dar nu ia folosit la nimic, a vrut altceva, bine inteles, ceva ce nu-si poate permite, ceva ce nu poate avea niciodata, si nu este neaparat vorba de Tolstoi au fost multi foarte multi care au avut tot ce si-au dorit si au ales moartea, lucrurile astea nu constituie absolut nimic, sunt niste fleacuri.

| Gogu06 a răspuns (pentru shadovv):

Ai dreptate, acum mi-am dat seama, o sa ma schimb...
Automat avand bani si o situatie materiala buna imi permit sa imi traiesc viata asa cum vreau, imi permit sa imi intretin familia, sa le ofer o educatie buna copiilor sa imi rasfat sotia, sa imi ajut prietenii, rude, sa ma revansez fata de oamenii care mi-au fost alaturi(familia in general) sa las ceva in urma.
Deci are un sens...

| Adrianetc a răspuns:

Scopul meu in viata este sa fiu mantuit prin credinta si botez, fiind crestin, sa raspandesc evanghelia oamenilor atei si care habar nu au despre Domnul Isus, despre pacea si iubirea pe care ti-o poate da, despre lupta noastra continua dintre noi si satan, motivatia? Exista un Dumnezeu care ne iubeste, care vrea sa fim alaturi de El, ne mai motiveaza si familia, cei din jur prietena.

| ADBadea a răspuns (pentru Adrianetc):

Exact pentru asta este biblia, pentru lucrul acesta s-a inventat Dumnezeu sa motiveze oamenii, pe care poate sa ii motiveze, un lucru nobil. Oare?

| Adrianetc a răspuns (pentru ADBadea):

Badea habar nu ai ce inseaman frumusete si pace, ce inseamna duhul lui Dumnezeu, nu sti ce inseamna legatura cu Dumnezeu, tu habar nu ai, ai auzit tu ca unii cred in Dumnezeu, daca te-ai nascut intr-o familie fara dumnezeu sau intr-o familie cu traditii prostesti si cu pupatu icoanei. ce pot sa=ti cer. Sa intelegi ca Totul nu este din greseala? Sa-ti cer sa meditezi la faptul ca exista un Dumnezeu ne iubeste si vrea sa fim cu el in rai? sa fim mantuiti? Sa-ti cer sa crezi ca exista si satana care vrea sa ne indeparteze din aceasta legatura unica cu Dumnezeu? copile, Dumnezeu pupat icoane trecutu' pe sub masa, inconjuru bisercicii, pomeni, inseamna o legatura stransa, sa-l simti prezent. Ce pot sa-ti cer e macar sa taci, IL ignori, crezi ca nu exista insa exista! si stiu pentru ca am fost salvat de la inec, nimeni nu m-a ajutat niciun curent de apa, nici un cunoscut, eu doar incercam din rasputeri sa gasesc fundul apei dar nu-l vedeam, si dintr-o data MANA lui Dumnezeu m-a scos.

| ADBadea a răspuns (pentru Adrianetc):

Asta este parerea ta bine inteles, duci o viata normala si totul este bine, dar nu la toata lumea este asa si in legatura cu Dumnezeu este bine sa crezi intr-adevar dar o idee am eu - De ce sa crezi daca nu exista - de ce sa cred in ceva imaginar inexistent, brobabil ca ma ajuta sa trec mai usor prin viata dar nu o fac.

Răspuns utilizator avertizat
| Adrianetc a răspuns (pentru ADBadea):

Pardon, am formulat gresit raspunsul anterior, Noi NUtrebuie sa trecem pe sub masa, sa pupam cruci, sa facem tot feluri de ritualuri stupide, to feluri de traditii inutile, pentru ca in Biblie scrie sa nu avem idoli sau stalpi de aducere aminte(icoane). Ci sa-L iubim pe EL pentru ca si el ne iubeste. Nu am spus ca am o viata perfecta, Sa fi cu Dumnezeu nu inseamna numai fericire, inseamna sa fi si testat de catre Dumnezeu sa vada daca meritam sa fim in Imparatia Lui.

| ADBadea a răspuns (pentru ITstul):

Da ar trebui intr-adevar, dar o motivatie adevarata nu este, pana la urma iti gasesti tot feluri de nimicuri pentru a amana sinuciderea sau pentru o nu o face.

| ADBadea a răspuns (pentru Adrianetc):

Trebuie sa faci toate chestile astea pentru a avea o motiva de a trai si nu numai, nu am nimic cu cei care cred in Dumnezeu fie care om poate sa faca ce il taie capul, problema este ca nu este in stare sa deschida ochii sa vada realitatea si sa nu mai traiasca intr-o lume fictiva, atata timp cat faci lucrurile astea este in regula dar sa fi constient de ce faci.

| Spitz10 a răspuns:

Cu toti ne facem vise si ne dorim sa se implineasca.De exemplu eu as vrea sa fiu cantaret de rap, si numa las pana nu o sa fiu, si nu e ca si cand esti mic si zici ca vrei sa fi cantaret sau ceva, e ceva serios.

| shadovv a răspuns (pentru Spitz10):

Si dupa ce iti indeplinesti visul nu mai are nici un sens de a traii nu? Caci nu vei mai avea scop.

| ADBadea a răspuns (pentru shadovv):

Iti gasesti altul, mie mi se pare ceva penibil acest lucru.

| Maya2014 a răspuns:

Scopul nostru in viata e sa daruim iubire si sa fim iubiti la randul nostru.Sa dam viata unor ingerasi si sa-i invatam sa traiasca in armonie, pace si fericire.Sa facem tot posibilul ca visele noastre sa devina realitate, asa incat la randul nostru sa ajutam alte persoane a caror vise sa infloreasca.Asta ar fi scopul tuturor, dar putin il iau in calcul si doar cativa isi doresc cu adevarat o schimbare in lume...

| unul1 a răspuns:

Pentru bucurie... maine te duci la o bere cu prietenii tai si zici bancuri, razi, te bucuri. Dupa te indragostesti de o fata si ea de tine deci bucurie. Traiesc pentru bucurie chiar daca apar si necazuri. Lucri din greu pentru a avea o situatie, ca sa uiti de necaziuri si sa te poti... bucura big grin'

BUCURÍE ~i f. 1) Exaltare sufletească intensă provocată de emoții puternice; mulțumire sufletească. ◊ A nu (mai) putea de ~ a fi nespus de bucuros. 2) Factor extern care provoacă o asemenea stare sufletească. [Art. bucuria; G.-D. bucuriei; Sil. -ri-e] /a (se) bucura + suf. ~ie

| Arrum a răspuns:

Daca esti ateu scopul tau ar fi fericirea pe care ti-o poate darui viata aceasta.Deoarece dincolo nu mai este nimic din punct de vedere al gandirii ateiste.Dar daca esti crestin ca mine ar trebui sa fie Hristos, pentru al mari pe El.
Acum depinde cum gandesti.
Sper ca te-am ajutat. Funda?

| Thunderstruck a răspuns (pentru Arrum):

De ce raspunzi si pentru atei? Stai in banca ta, nu mai fi ipocrit.

| wpoieoit a răspuns:

Eu traiesc pentru a-mi atinge un scop.Pentru a fi motivat sa traiesti trebuie sa iti fixezi un tel pe care sa il atingi. Daca nu ai un scop in viata, traiesti degeaba.Cum spunea Mahatma Gandhi:"Traieste ca si cum ai muri maine si invata ca si cum ai trai vesnic."

| Marius019930 a răspuns:

Nu exista un scop traiesti si mori atata tot nu suntem diferiti de insecte animale pasari. Iti gasesti un scop sau copiezi un scop pur si simplu al meau e sa ma culc cu 10000 de femei pana mor

| ForbiddenSoul a răspuns:

Uneori ma intreb de ce traiesc si ce scop am in viata. Dar ce importanta am eu? Sunt o nulitate in comparatie cu universul. Cu timpul, mi-am dat seama ca nu trebuie sa am un scop in viata, nu neaparat. Eu, una, mi-as dori sa ajut lumea...As vrea sa cladesc un univers mai bun, as vrea sa transform o lacrima intr-un zambet, as vrea sa nu mai fiu asa de egoista, as vrea sa descopar o cale prin care pot fi fericita prin fericirea altora. Mda, poate fericirea inseamna familie, stabilitate, caldura caminului parintesc. Si asta poate fi un scop, sa-ti gasesti fericirea. Pentru mine nu e. Vreau sa studiez, vreau sa ajung sa lucrez intr-un laborator performant din Europa/SUA/Asia (nu conteaza), si sa-mi urmez visul, sa ma " joc " cu genele umane, sa fac teste, analize. Vreau sa fac ceva in viata, memorabil, ceva ce va ajuta omenirea. Asta inseamna sa te sacrifici, sa-ti sacrifici viata in domeniul stiintei...

| JenyYesoya a răspuns:

Pai nici eu nu m-am gandit la sata.Dar cred ca principalul scop de atrai este, acela de a realiza ceva maret in viata, cum ar fi intemeierea unei familii si un post de munca din care sa imi pot perimte un trai mult mai bun....ca sa le ofer copiilor mei tot ce isi doresc.