| anonim_4396 a întrebat:

Care e provenienta antisemitismului?

5 răspunsuri:
| Ben. a răspuns:

Lipsa de cultura, de respect si nevoia animalica de a -i elimina pe cei ce nu sunt din, clanul, tribul tau.

| machupicchu a răspuns:

O intrebare la care, din punctul meu de vedere nu se poate raspunde cu certitudine si obiectivitate, fara a supara, jigni si deranja... dar si in acest caz...cred ca este imposibil... Accepta varianta de raspuns de circulatie actuala...

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Defineste, intai, antisemitismul, apoi voi avea un raspuns pentru tine.

| AlexandruDanu a răspuns:

Fiind o fobie ce porneste de la caracteristicile etnice ale unui grup, una din sursele psihosociologice ar fi stereotipurile care exista in populatia majoritara cu privire la acel grup.
Daca vrei sa aflii mai multe pe tema asta, incearca eventul lucrarea lui Jean-Paul Sartre, Antisemitul si evreul.