| BeT a întrebat:

Care credeti ca ar fi cauza antisemitismului in lume? De ce UNII au o asa mare Ura fata de alt popor?

Răspuns Câştigător
| Artesano a răspuns:

În mod sigur, cel mai la îndemână truc folosit de propagandist este minciuna spusă pe faţă. Să luăm, de exemplu, minciunile scrise de Martin Luther despre evreii din Europa în 1543: „Au otrăvit fântânile, au ucis oameni, au răpit copii. . . Sunt nişte şerpi veninoşi şi plini de răutate, vicleni şi răzbunători; sunt asasini; copii ai diavolului care înţeapă şi fac rău". Ce îndemn le-a adresat el aşa-zişilor creştini? „Daţi foc sinagogilor şi şcolilor lor. . . Să radeţi de pe faţa pământului casele lor."
Un profesor de economie politică şi ştiinţe sociale care a studiat acea perioadă afirmă: „Antisemitismul n-are absolut nici o legătură cu acţiunile evreilor şi, prin urmare, n-are absolut nici o legătură cu ceea ce ştie un antisemit despre cum sunt în realitate evreii". El mai precizează: „Evreii au reprezentat tot ce era strâmb, astfel încât reacţia obişnuită la un rău natural sau social era să i se atribuie presupuse origini evreieşti".
Unele convingeri nu sunt doar diferite, ci şi periculoase. De exemplu, la începutul secolului al XX-lea, unii oameni au ajuns să creadă că evreii şi francmasonii plănuiau să „distrugă civilizaţia creştină şi să pună bazele unui stat mondial aflat sub guvernarea lor comună". O sursă a acestei convingeri a fost un tract antisemit intitulat Protocols of the Learned Elders of Zion. În tract se afirma că se avea în vedere introducerea unor taxe excesive, creşterea producţiei de armament şi încurajarea monopolurilor-gigant pentru ca ‘bogăţiile păgânilor să poată fi distruse dintr-o singură lovitură’. Se afirma, de asemenea, că se urmărea manipularea sistemului de învăţământ pentru a-i ‘transforma pe păgâni în animale lipsite de raţiune’ şi chiar construirea unor căi ferate subterane care să lege capitalele pentru ca bătrânii evrei să-i ‘reducă la tăcere pe toţi împotrivitorii nimicindu-i’.
Desigur, acestea erau minciuni — menite să instige la antisemitism. ‘Această născocire absurdă’, spune Mark Jones, de la British Museum, ‘a început să se răspândească din Rusia’, unde a apărut pentru prima dată în 1903, într-un ziar. Pe data de 8 mai 1920 a apărut în ziarul The Times din Londra. Un an şi ceva mai târziu, The Times a dezvăluit că documentul era un fals. Însă răul deja se produsese. ‘Minciunile de acest gen’, spune Jones, ‘sunt greu de stăvilit’. Odată ce oamenii le acceptă, ele duc la apariţia unor convingeri deosebit de duşmănoase, de otrăvitoare şi de periculoase, fapt ce are adesea consecinţe dezastruoase, aşa cum confirmă istoria secolului al XX-lea.

9 răspunsuri:
April
| April a răspuns:

Antisemitismul este o atitudine sovina cu foarte vechi state de serviciu.Cauza cea mai veche este aceea care-i anima pe crestini care socot ca Iisus a fost tradat si ucis de care evrei, chiar daca romanii au inaltat crucea. O alta cauza ar fi dominatia financiara a lumii de catre evrei, acuzati de aceasta inca din Evul Mediu, cand au fost alungati din Spania si nu ai primit dreptul de a cumpara pamant in multe dintre tarile Europei. Iar in zilele noastre s-a ivit o alta cauza si aceea ar fi ocuparea Palestinei si aparitia Statului Israel, in mijlocul natiunilor arabe din Orientul Mijlociu.

| gigiro a răspuns:

Ai scris corect, nu te mai uita la rautatile lor. E intr-adevar dureros. Antisemitismul se refera numai la evrei, pentru ca ei sunt de fapt semiti (filosemit inseamna sa tii cu evreii). Ura fata de alte popoare e sovinismul.Scurt: religios iar acum cand toti in lume se bat pentru putere, e o ura pentru ca evreii conduc totul (nu America, nu CIA.). Mosadul si bancherii evrei sunt cei mai tari.

| Klara a răspuns:

De tampiti, ca au idei preconcepute si nu stiu sa le justifice. Urasc antisemitii straight face

| Aero a răspuns:

Ai vrut sa scrii antisemitism.
Nu stiu ce scop are intrebarea ta, de a verifica cine iti raspunde corect sau daca pur si simplu nu stii tu:). Vezi wikipedia
http://ro.wikipedia.org/wiki/Antisemitism

Raspunsul meu... asa unul simplu si scurt: "de prosti":)) sper ca n-am fost prea deplasat.

| BeT explică:

@Aero, multumesc pentru.corectare.

| BeT explică:

@danut, eu nu m-am referit la un popor anume(evreii cum zici tu). dar nu uita un lucru prietene-Divinitatea a ales acest popor.OK.si plus de asta esti foarte rau informat-Evreii nu au cucerit, nu au impus prin forta altor popoare sa creda ceea ce cred Eii, etc.etc.Iar chestia cu ura-De ce nu-i suporta nimeni, foarte simplu:Sint foarte inteligenti si descurcareti.

| kamikaze a răspuns:

Dai un serch pe google si vezi.
Dupa parerea mea unii au o ura fata de alt popor fiindca se cred mai buni. Oare de ce rominii nu ia-u prostit si pe rusi fiindca ei au gazele sunt mai puternici. Rominia isi baga nasul peste tot.

| danut a răspuns:

Antisemitismul se refera specific DOAR la un singur popor si nu la ALT(e) popor. Cauta in esenta existentei acestui popor si vei gasi ceea ce doresti. Incearca sa gasesti mai intai parerea evreilor despre si cum tratau celelalte popoare si apoi cauta raspunsul celorlalti. Nu sunt un rasist dar trebuie sa cautam "barna din ochiul nostru" inainte de " a fi intrigati de paiul din ochiul vecinului".

| danut a răspuns:

" traian explică: @danut, eu nu m-am referit la un popor anume(evreii cum zici tu). dar nu uita un lucru prietene-Divinitatea a ales acest popor.OK.si plus de asta esti foarte rau informat-Evreii nu au cucerit, nu au impus prin forta altor popoare sa creda ceea ce cred Eii, etc.etc.Iar chestia cu ura-De ce nu-i suporta nimeni, foarte simplu:Sint foarte inteligenti si descurcareti."
Pai atunci cand ai spus antiSEMIT te-ai referit strict la evrei (semit = evreu) si nu la alte popoare, daca nu sti ce inseamna antisemit afla si apoi pune o intrebare. Nu am negat calitatile primite de legatura pe care au avut-o in trecut cu Dumnezeu ci de faptul ca in mod special chiar Isus Hristos (Dumnezeu) a scos in evidenta faptul ca evreii, pe toate celelalte popoare (valabil si in ziua de atazi)ii numesc CAINI. Atata timp cat tu EVREU ma tratezi pe mine celalalt NEEVREU drept CAINE cum ai vrea sa te TRATEZ EU? Ca pe un popr binecuvantat? Aceste daruri au fost pierdute atunci cand au spus "SANGELE LUI SA CADA ASUPRA NOASTRA SI ASUPRA URMASILOR NOSTRI". Imi pare rau, dar evrei si-au facut-o singuri cu mana lor si nici caracterul nu vor sa si-l schimbe, nici macar acum. Problema lor, eu am prieteni evrei dar responsabilitatile neamului lor sunt in sarcina strict numai a lor cum si cea romana este doar in mainile romanilor. P. S. Cat despre cuceriri sa nu discutam ca te faci de cea mai mare jena, pai Cannanul era gol cand a fost ocupat de evrei?