| anon2367534564396 a întrebat:

Ce provenienţă are cuvantul O. K?

Răspuns Câştigător
| astertix09 a răspuns:

Articolul ăsta de pe wikipedia poate sa aducă lumină asupra provenienței acestui acronim
http://en.wikipedia.org/wiki/O.K.

4 răspunsuri:
| malaua a răspuns:

Eu stiam ca pe vremuri cand erau razboaie si trupele se intorceau din lupta fara nici un om mort aveau un steag alb pe care scria 0 kills

| adsfsf a răspuns:

0 kills

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Adevaratul raspuns la aceasta intrebare este ca O. K. este prescurtarea de la okay din lb. engleza(adica bine, de acord etc) Intradevar poate venii si de la 0 kills dar acest lucru apare doar intr-un dictionar foarte vechi si intr-un document legat de armata.Ar mai fii o ipoteza cum ca vezi Domane oamenii s-a transmis gresit pentru. ca r fii venit de la "all corect" si s-a transmis gresit de la A. C la O. K dar prima varianta este cea mai plauzibila( sunt reprezentant al universitatii din Manhatan in Romania)

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Buna Vlad307 cuvantul ok inseamna bine el e ca o prescurtare