| chiftelutacrocanta a întrebat:

Care este adevarata noastra natura umana? De ce natura noastra este devastata de modernism? De ce suntem sclavii modernismului? Ce inseamna evolutie psihica? Credeti ca odata cu evolutia psihica, fizicul omului a inceput sa evolueze treptat?

10 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Fizicul ramane acelasi.Psihicul se modifica.

| doctorandus a răspuns:

Ce inseamna modernism:

"Statul modern, secular, NU e ateu - asa cum credeti d-voastra -, statul modern e doar Neutru intre interesele si pasiunile private concurente (laice sau religioase). Asa a reiesit el in urma Pacii Westfalice cu care s-a incheiat razboiul de 30 de ani si asa a ramas pana astazi. E un modus vivendi, o tehnica a vietuirii in comun care nu permite sa ne mai dam "la moaca" - nici pentru "D-zeul catolic" si nici pentru cel "protestant". E, altfel spus, o tehnica (secularizata institutional) ce nu mai permite cautarea adevarurilor care ne anima, altfel decat prin dezbatere si dialog - nu prin sabie." Coman Horatiu, http://www.revista22.ro/articol-11022.html

| Dragosdoar a răspuns:

Adevarata noastra natura umana consta in schimbare, de la aceasta idee putem constata ca suntem intr-adevar scalvii modernismului, a tot ceea ce este nou.Despre evolutia psihica... eu nu as mai numi-o evolutie si culmea, involutie pentru ca nevoile oamenilor atat materiale cat si spirituale sunt din ce in ce mai mici, nu mai are rost sa dau si exemple.Cat despre influenta psihicului evoluat asupra fizicului sunt de acord cu ce a spus TheFragranceMaster si modernismul nu cred ca devasteaza natura umana, o schimba doar.

| TheFragranceMaster a răspuns:

Am intrat sa ma distrez putin si tu ma pocnesti cu filozofia?
OK,so luam pe rind; adevarata noastra natura umana-evitam religia pentru ca explica tot, ne ferim de filozofi(ca ne prinde craciunu' cu intelepciunea lor)si am ajuns la concluzia 'adevarata noastra natura umana' oscileaza intre un film horror si o poveste dulce de amor.
Modernism? Alta optiune care ar fi, sa ne intoarcem la cules de banane si vinat panda!
Am scapat de cules banane deci am evoluat 'pisic'.
Nu, inteligenta speciei umane creste invers proportional cu evolutia fizica, cu cit devii mai destept ai nevoie de mai putina musculatura.

| Dragosdoar a răspuns (pentru TheFragranceMaster):

Ce ti se pare filozofie in ce a spus el? Raspunsurile pot fi filozofice dar intrebarile sunt simple

| TheFragranceMaster a răspuns (pentru Dragosdoar):

Nu cunosti se pare sensul cuvintului filozofie!
'Raspunsurile pot fi filozofice' te contrazici singur.

| Dragosdoar a răspuns (pentru TheFragranceMaster):

Acum depinde ce reprezinta pentru tine filozofia,dar sa stii ca nu presupune niste intrebari despre viata si atat, importante sunt raspunsurile pe care le da

| TheFragranceMaster a răspuns (pentru Dragosdoar):

''Filozofia este una din principalele forme ale manifestării spiritului uman. Întrebarea cum se poate defini filozofia este chiar și ea una filozofică.'' cam asta e pentru mine! N-am presupus nimic, am raspuns 'chifteluteicrocante'(scuze chiftelutacrocanta) unor intrebari care erau de natura filozofica.

| Dragosdoar a răspuns (pentru TheFragranceMaster):

Ok,oricum pentru mine chiar nu e importanta definitia filozofie, ci mai mult sensul ei. Cat despre intrebari cred ca ai dreptate, pana la urma si filozofie ca si stiinta se naste din intrebari

| Mosotti a răspuns (pentru TheFragranceMaster):

Ai dreptate cu musculatura la barbati, dar la femei ramane la fel treaba, fizicul nu are treaba cu inteligenta, ca ele n-au avut muschi nici inainte.
Pot deveni mai inteligente cu acelasi fizic, pentru ca acum si ele lucreaza, au servici, nu ca inainte ca nu faceau mai nimic inteligent.

Intrebarile lui RAY sunt destul de interesante, eu de ex ma distrez discutand chestii destul de serioase cu oamenii.
Dar na, fiecare stie ce inseamna pentru el distractie, poate pentru tine e doar panarama, misto si glume, nu stiu.

Daca si-ar pune mai multi intrebari de genul, ne-ar ajuta in evolutia noastra fie si sociala si politica, ca am intelege cum stau treburile si ce trebuie facut ca sa fie bine.
Ca tot din cauza naturii umane nu o ducem bine acum de 32 ani incoace, dar putini se prind, pe langa ca lumea nu stie doctrinele care sunt, stanga si dreapta.
Si iar nu stie lumea de ce anume un om e de stanga, si de ce altul e de dreapta, ca tot de natura umana tine.

Putini intreaba despre noi ca oameni, sa ne cunoastem mai bine, vor sa se duca pe stele dar nu ne stim pe noi cum functionam.