| Mariela_1621 a întrebat:

Credeti ca religia va disparea candva definitiv din viata noastra?
din ce in ce mai multi nu mai citesc biblia ci carti despre evolutie si stiinta in general;
si credeti ca daca evolutia este adevarata omul va mai evolua?
de ce nu mai sunt maimute care evolueaza?

14 răspunsuri:
| danut a răspuns:

Nevoia de cunoastere a Creatorului este inscris in codul nostru genetic. Modul de intelegere a Acestuia este prin religie, daca codul genetic va fi modificat si va fi scos acest inscris din COD, atunci nu vom mai fi oameni. Aprecierea este futurista doarece nu vom apuca acele vremuri pe pamant.

| anad a răspuns:

In viitorul foarte apropiat nu va disparea religia, iar in ceea ce priveste evolutia omului fenomenul se intampla zi de zi si nu este foarte vizibil intr-un interval de timp asa scurt.

soothe
| soothe a răspuns:

Cum spunea cineva (pe nume Andre Malraux): "secolul al XXI lea ava fi religios sau nu va fi de loc".
De unde stii ca maimutele nu evolueaza?
Foarte bine ca citesti de stiinta, insa mai citeste si carti de spiritualitate, altele decat Bilblia. Toate evolueaza si vor evolua!

| hominid dreak a răspuns:

Religia nu va disparea definitiv, credinta da.Omul a evoluat, da, e singura specie care are spitale de nebuni, puscarii, politie, recuperatori de datorii, homo si alte celea.Va zic eu, era mai bine in epoca de piatra.Mai bine am fi stat dracului pe planeta maimutelor, decat sa venim pe Terra.

| daddy a răspuns:

Stati linistiti, nu va mai stresati pentru ca teoria lui darwin a fost scoasa din programa scolara asadar aveti sanse destul de mari ca si generatia viitoare sa venereze zei happy
cand aud chestia cu " de ce nu mai sunt maimute care evolueaza? " ma bufneste rasul pe bune rolling on the floor
( intr-o dimineata chiar imi savuram limonada si era sa ma inec cand am dat de un comentariu dinasta )
nu ramane decat sa interziceti si cartile lui dawkins ca sa nu isi mai poate comanda nimeni de pe net publicatiile lui asacum am facut si eu, si eventual sa ardeti pe rug ateii care au mai ramas si v-ati scos big grin

| unu a răspuns:

O credinta o sa fie inlocuita cu alta http://www.dilemaveche.ro/index.php?nr=315&cmd=articol&id=12534 Depinde cat te duce capul

| Alex_7297 a răspuns:

Omule, evoluţia nu a încetat! Cât despre religie, este cât se poate de posibil, lumea e din ce în ce mai informată şi nu mai crede tot ce aude!

| matei23s a răspuns:

Ewanjanoski,
Eu cred ca in general omul cand nu vrea sa faca ceva, isi cauta diferite scuze. Faptul ca "se babardesc preoti pe la spate" nu ar trebui sa te impiedice sa citesti Biblia; si nici sa crezi in Dumnezeu. Nu vreau sa ii apar pe acesti oameni, ci doar vreau sa zic ca Biblia se poate citi si studia si acasa la fel ca orice alta carte; iar daca unii sunt asa, nu inseamna ca toti sunt la fel si nu dupa asta ar trebui sa te ghidezi.

| marix_8480 a răspuns:

Nu cred ca religia sa dispara, omul evolueaza oricum, cred ca omul nostru nu a venit din maimutele care sunt azi

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Crezi ca iti mai vine sa citesti biblia sau sa te duci la biserica, sa si mai crezi in dumnezeu dupa ce vezi pe la stiri cum se babardesc preoti pe la spate?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

,,de ce nu mai sunt maimute care evolueaza ?'' Tu crezi ca ele evolueaza in 60+ de ani cat traieste un om in Romania?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pai... cei care s-au tras din maimuta, nu s-au tras de tot. Cand termina cu trasu' mai evolueaza un pic si cad din copac! laughing

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Atita timp cind un singur om citeste la biblia si pune in practica, religia nu va disparea niciodata.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Credeti ca maimutele evolueaza asa...- Hai sa evoluez! Ele evolueaza in milioane de ani.