| Dorotheea21 a întrebat:

Care este cea mai complexă figură geometrică?

Răspuns Câştigător
| Darkmagic a răspuns:

Se ia un cerc.
Mai luam unul, si il incorporam pe primul in interior, pastrandu-l perpendicular.
Adaugam un al treilea cerc, pastrandu-i perpendicularitatea fata de celelalte doua si il rasucim in jurul cercului interior.
In timpul rasucirii vom face ca toate acele cercuri sa se invarta unul in jurul celuilalt dand nastere unei forme tridimensionale iar acesta este doar inceputul...

Un matematician, Garrett Lisi a facut asta de 248 de ori iar "monstrul" poarta numele de Lie E8 si este o figura atat de complexa incat nu poate sa fie apreciata complet in trei dimensiuni.

| Thecurious a răspuns (pentru Darkmagic):

Exista vreun videoclip cu aceasta figura geometrica?

5 răspunsuri:
| Inferno a răspuns:

Nu exista "cea mai" complexa figura geometrica, exista figuri geometrice complexe.
Un fractal de exemplu e o figura geometrica foarte complexa.

Alta figura geometrica complexa poate fi realizata prin rotirea unui cerc in jurul altui cerc, se obtine in acest fel un Tor, daca-l rotesti si pe acesta in jurul altui cerc si repeti procedura de n ori ai sa obti o alta figura geometrica complexa al carui nume l-am uitat.

In general figurile geometrice cu o complexitate ce tinde la infinit sunt cele repetitive.

Trebuie definita ideea de "complexitate geometrica" pentru a putea da un raspuns cat mai bun.

| oprescudorin11 a răspuns:

Forma reala a Pamantului si psihologia omului.

| Costel_Alexandru_1994 a răspuns:

Spirala