| BiaBubulina a întrebat:

Imi puteti spune ce e aia latura opusa la o figura geometrica?

Răspuns Câştigător
| EdwardRo a răspuns:

Gandeste-te la un triunghi dreptunghic ABC, unghiul A este de 90 de grade si sa zicem latura opusa unghiului A este BC, latura opusa unghiului B este AC si latura opusa unghiului C este AB sper ca ti-am fost de ajutor, Bafta in continuare

5 răspunsuri:
| Dede1899love a răspuns:

LATura de pe cealalta parte a triunghiului (FUNDA?)

| BiaBubulina explică (pentru Dede1899love):

Adica?

| Dede1899love a răspuns (pentru BiaBubulina):

Adica latura opusa este latura de pe cealalta parte! Deci funda?

| miky1804 a răspuns:

Pai daca ai un triunghi dreptunghic abc cu laturile ab, ac si bc ex:latura opusa unghiului a este bc, latura opusa unghiului b este ac, lat opusa unghiului c este ab, in fine ...se pot vedea cel mai bine pe figura sau de ex latura opusa unui unghi este cea care se afla fata in fata cu unghiul respectivwinking

| Pavel98 a răspuns:

Iti dau un exemplu: latura opusa la un triunghi este latura opusa unui unghi dintre cele trei