| victory a întrebat:

Care este cea mai frumoasa poezie de dragoste?

18 răspunsuri:
| ExistaMosCraciun a răspuns:

Eu sunt fan Minulescu, asa ca nu ma decid intre "Iubire, bibelou de portelan" si "Celei care pleaca".

| ExistaMosCraciun a răspuns:

@cantemir13, intrebarea nu era "ce poezie de dragoste ai recita iubitei tale", ci care este preferata ta, ca nici eu nu-i recit sub clar de luna iubitului meu...

| miradoniz a răspuns:

;)) depinde de tine;)) în ce "tonalitate" te afli;)) într-o vreme, preferata mea era "Umbra"cred că A. Păunescu a scris versurile http://www.youtube.com/watch?v=fjIKsFguYVo&feature=related

| DakotaRoyse a răspuns:

Cea pe care o primeşti de la persoana care te iubeşte.

| elasexygagica a răspuns:

Poezia scrisa de extraordinarul, nemaipomenitul, bunocul, superbul, inteligentul, timid blushing, sensibillove struck inegalabilul Bacemilove struck

| francesca89 a răspuns:

"Pe langa plopii fara sot"-M. Eminescu

| Meryem027 a răspuns:

Luceafarul,Emotie de Toamna de Nichita Stanescu.

| Biggiesan a răspuns:

,,Iar fața ta e străvezie,, de Mihai Eminescu

| xDivineAngel a răspuns:

Spovedania-Mihai eminescu rolling on the floor)

| iulikka a răspuns:

Luceafarul

| cantemir13 a răspuns:

Nu exista.dar poti face complimente care intorc inima pe dos
daca vrei sa afli.da add la khan_estkan pe mess

| ExistaMosCraciun a răspuns (pentru cantemir13):

Nu exista, ca poate mai mult decat eticheta de pe punga de covrigi, nu ai citit.

| cantemir13 a răspuns (pentru ExistaMosCraciun):

Ce sa mai happy probabil ca esti destept tare. da-mi tu un contraexemplu si mai vedem

| cantemir13 a răspuns:

Toate poeziile de dragoste sunt frumoase.Dar sunt atemporale si fara efect.Nu as fi original daca as recita iubitei mele cateva versuri dintr-o poezie deja violata de 10000000 de cititori.M-a rezum doar la a va arata un compliment care exprima admiratia fata de persoana draga -te cred ca nu m-ai mintit, ai ascuns doar adevarul-

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Cantarea cantarilor din biblie.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Imi plac mai multe, dar o sa-ti arat doar doua:
Eu te-am iubit şi poate că iubirea
În suflet încă nu s-a stins de tot,
Dar nici nelinişte şi nici tristeţe
Ea nu îţi va mai da, aşa socot.
Fără cuvinte te-am iubit, fără nădejde,
De gelozie, de sfială chinuit.
Dea Domnul să mai fii cândva iubit
Aşa adânc, aşa gingaş cum te-am iubit. Aleksandr Sergheevici Puşkin

Cand ne-am zarit, aerul dintre noi
si-a aruncat dintr-o data
imaginea copacilor, indiferenti si goi,
pe care-o lasa sa-l strabata.
Oh, ne-am zvarlit, strigandu-ne pe nume,
unul spre celalalt, si-atat de iute,
ca timpul se turti-ntre piepturile noastre,
si ora, lovita, se sparse-n minute.
As fi vrut sa te pastrez in brate
asa cum tin trupul copilariei, in trecut,
cu mortile-i repetate.
Sa te imbratisez cu coastele-as fi vrut. Nichita Stanescu

| COлℋышкО a răspuns:

Hi!
Sa`tz spun sincer eu cred ca cea mai frumoasa si dulce poezie de dragoste este aia care o vei scrie insasi TU`indiferent de faptul ca ai darul de a compune sau Nu.nu conteaza.alea la sigur vor fi sentimentele tale cu adevarat...dar daca vrei versuri formidabile uite aici:
"Atunci cand imi imaginez o femeie perfecta, imi apare imaginea ta..."
sau
"Esti un ocean nesfarsit de frumusete..."
sau
Eu: - Ma mai iubesti?
El: - Din cand in cand si cateodata mereu.
sau
El: -Te iubesc!
Eu: -Doar atat stii sa spui?
El: - Doar atat stiu sa fac...sau pur si smplu ''TE IUBESC''. scurt, clar si cuprinzator.:d
pka.
http://i388.odnoklassniki.ru/getImage?photoId=379793073464&photoType=0

| FaSTBoy a răspuns:

Cea care o spui din sufletwinking