| giulia_6563 a întrebat:

Care este cel mai vechi oras din lume? dar cel mai bogat?

Răspuns Câştigător
| daniDeeDee a răspuns:

Abu Dhabi: cel mai bogat oras din lume

happy

4 răspunsuri:
| daniDeeDee a răspuns:

Ierihon: cel mai vechi oras din lume
happy

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Cel mai vechi oras e damasc si vreau sa stiti ca si primul alfabet a fost inventat in syria...si sunt foarte mandru ca sunt syrian...

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Bucuresti

| imortal a răspuns:

Nu este adevarat ca lerihon este cel mai vechi oras din lume, are o istorie de mai bine de 9000 de ani dar, mai sunt multe orase antice aparute pe harti care ii pot concura...lisabona(portugalia),, varanasi (india), atena(grecia)-toate peste 3000ani, ierusalim(israel-5000), tyr(liban-6000), susa (iran-8000), plovdiv (bulgaria-9000) iar cel mai vechi este damasc(siria) avand 12000 ani ...traiasca googlewinking, iar cel mai bogat ai dreptate abu dhabi inintea dubaiului. datorita resurselor mari de petrol...