| Alexandrelu a întrebat:

Care este cel mai vechi oras din lume? Este primul oras cucerit de israeliti. Primul răapuns fundița!

Răspuns Câştigător
| Anda1708 a răspuns:

Ierihon,Palestina.

| William a răspuns (pentru Anda1708):

Eu credeam ca e Severin.

4 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Cred ca intrebarea corecta era:Care este, considerat pana in prezent, cel mi vechi oras din lume? In acest domeniu apar mereu surprize si discutii, care nu pot fii intotdeauna transate irefutabil.

| roxaa15 a răspuns:

Ierihon, a fost primul cucerit de isreliti dar cred ca cel mai vechi e Damascul

| Mosoglu_Vladimir_1981 a răspuns:

Aici puteti vedea 30 cele mai vechi oraşe din lume.
http://inbors.com/cele-mai-vechi-orase-din-lume-care-exista-si-acum/