| lavyyy_6110 a întrebat:

Care este diferenta dintre A(nr. de masa al unui atom) si masa atomica?

6 răspunsuri:
| relian a răspuns:

Numarul de masa =nucleul acelui atom, adica nr de protoni si neutroni a unui atom.Masa atomica banui ca reprezinta masa atomului -MARIMEA ATOMULU luata ca intreg cu tot cu electroni, orbitali etc.Deci asta ar fi diferenta.Vad pe aici pe unia ca se 'rup" in explicatii care mai de care mai sofisticate si pun pariu ca nici ei nu stiu ce au copiat si au afisat pe aici.Ce mai calcule ce mai cifre la ceva f simplu.Dar probabil ca nici nu stiu cei ala numar de masa sau ce este aia marimea unui atom.Ca sa vezi si tu ce intrebi si ce raspund unia.De la atom au trecut la mili la kilograme si alte povesti.Tre de tot

| stlucian a răspuns:

Masa atomica este masa unui atom din acel element în raport cu Carbon 12.
Nr da masa al unui atom "A" sau numărul nucleonic al unui element este numărul total de electroni.

Ex: la H A=1
masa atomica=1, 00794
He A=2
masa atomica=4, 002602

vei tabelul lui Mendeleev detaliat

| VyrusEleven a răspuns:

Pai sa vedem... tinand cont ca:
Masa molară este masa unui mol de substanță.Are valoarea numerică egală cu masa moleculară relativă exprimată în unități atomice de masă.Se poate exprima ca raportul dintre

masa unei substanțe cu unitatea de măsură (kilo)gramul și
cantitatea de substanță care se măsoară în moli (numărul de particule dintr-un mol =6, 0221415-1023 care este de fapt numărul lui Avogadro)

M = \frac{m}{n}
si,
Masa atomică a unui element chimic din tabelul periodic este masa unui atom din acel element în raport cu Carbon 12. Unitatea de măsură este uam (unitate atomică de masă).

Prin Ordonanța nr.104 din 30 august 1999 pentru modificarea și completarea prevederilor Ordonanței Guvernului nr.20/1992 privind activitatea de metrologie [1], la subcapitolul referitor la Unități de măsură care nu fac parte din Sistemul Internațional de Unități (SI) se definește și

unitate de masă atomică (unificată) u

1 u = 1, 660 540 2(10) x 10-27 kg (cu o incertitudine relativă de 0, 59 x 10-6)
cred ca am raspuns la intrebarea ta... Sper sa-ti foloseasca, pentru orice nelamurire contacteaza-ma.

| RAY a răspuns (pentru VyrusEleven):

Deci orice masa se inmulteste cu carbon12?

| Iuhas_Octavian_1977 a răspuns:

Nimic mai usor.
Numarul atomic / de ordine (Z)reprezinta numarul de protoni dintr-un nucleu.
De asemena, intr-un atom neutru, numarul de protoni este egal cu numarul de electroni.
Numarul de masa (A)reprezinta numarul nucleonilor ( Z +n).