Anna
| Anna a întrebat:

Care este diferenta dintre caracter si temperament?

Răspuns Câştigător
| cristi a răspuns:

Temperamentul se mosteneste ereditar, temperamentul exprima trasaturile caracterului, caracterul se formeaza pe parursul vietii prin contributia familiei, prietenilor dar ambele contribuie la formarea personalitatii

12 răspunsuri:
Anna
| Anna explică:

Kitty, stiu ce inseamna temperamenul, stiu ce e si caracterul si care e diferenta dintre cele doua.Scopul intrebarii este sa aflu o parere de ansamblu vis-a-vis de temperament respectiv caracter.

eileen
| eileen a răspuns:

Cu temperamentul te nasti, esti fie melancolic, flegmatic, sanvinic sau coleric, fie o combinatie intre astea. Temperamentul are tot felul de parti bune si rele iar prin caracter le modelezi pe fiecare, aici intervine contributia ta, a mediului in care traiesti, a tot felul de factori.

cristian
| cristian a răspuns:

Caracterul este hard iar temperamentul este soft.

| Boundless a răspuns (pentru cristian):

Ce-a mai mare prostie pe care am auzit-o, mai corect ar suna invers desi nici asa nu suna in totalitate bine.

kittyalexandra
| kittyalexandra a răspuns:

CARACT'ER, caractere, s. n. 1. Ansamblul însusirilor fundamentale psihice-morale ale unei persoane, care se manifestă în modul de comportare, în ideile si în acţiunile sale. ♦ Personalitate morală fermă. ♦ Însusire morală care se manifestă prin perseverentă, voinţă fermă si corectitudine. Om de caracter. 2. Individualitate care prezintă trăsături psihice complexe, zugrăvită într-o operă literară. ♦ Comedie de caracter = comedie în care intriga ia nastere din conflictul dintre caracterele contradictorii ale personajelor. Dans de caracter = formă prelucrată pentru scenă a dansurilor populare. 3. Trăsătură distinctivă care constituie specificul unui lucru, al unui fenomen etc. Însusire, particularitate a unui organism. Caractere mostenite (sau ereditare) si caractere dobândite (sau neereditare). 4. Caracteristică a unui ansamblu de litere, cifre, accente si semne de tipar din aceeasi familie si din acelasi corp. - Din fr. caract`ere, lat. character.
Sursă : DEX'98 (6603) - valeriu
TEMPERAM'ENT, temperamente, s. n. Ansamblul trăsăturilor fiziologice si nervoase ale unei persoane, care determină diferenţieri psihice si de comportament între indivizi; fire. ♦ Energie vitală, avânt, elan, impetuozitate; vioiciune. - Din fr. temp'erament, lat. temperamentum.
Sursă : DEX'98 (26440) - RACAI

| pep a răspuns:

Trecand peste definitii, caracterul se dobandeste, se formeaza in timp iar temperamentul este genetic. Interactiunea sau ingemanarea dintre temperament si caracter formeaza personalitatea.

| mariazet45 a răspuns:

Caracteru se modeleaza, iar temperamentu e genetic

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Diferenta dintre caracter si temperament este k temperamentul este inascut nu poate fi schimbat pe tot parcursul vietii, iar caracterul este dobandit si este format sub influenta factorilor educationali si prin autoeducatie.big grin

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Diferenta dintre temperamnet si caracter este k temperamentul este este inascut iar caracterul este dobandit si este format sub influenta factorilor educationali si prin autoeducatie

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Spre deosebire de temperament, care dupa cum bine stim se refera la insusiri puternic ancorate in ereditatea individului, caracterul vizeaza indeosebi suprastructura socio-morala a personalitatii, calitatea de fiinta sociala a omului.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Temperamentul esste inascut pe cand caracterul este dobandit pe parcursul vietii

| andreeamihele a răspuns:

Caracterul de dobandeste iar temperamentul este inascut.