| StelutaDintreNori a întrebat:

Care este diferenta dintre hidrocarburi si carbohidrati?

Răspuns Câştigător
| costymaximus a răspuns:

Carbohirdratii contin 3 elemente: carbon, hidrogen si oxigen. De aceea sunt numiti carbohidrati: carbo se refera la carbon si hidrati la apa, o combinatie de hidrogen si oxigen.
Hidrocarburile sunt compuşi chimici ale căror molecule sunt formate doar din atomi de carbon şi hidrogen.
Deci, diferența o face oxigenul.

6 răspunsuri:
| Vizitiul a răspuns:

Molecula de oxigen, care face parte doar din compozitia carbohidrantilor!

| Filip23 a răspuns:

Hidrocarburile dau gaze de esapament la autoturisme, iar carbohidratii ne dau gaze de esapament tuturor...

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Hidrocarburile -benzen etc( mori daca-l inhalezi prea mult )
Carbohidrati-zaharul (e dulce, il poti manca ) amidonul ( si asta se mananca, se gaseste in cartofi, cereale etc).

| ioanacristina666 a răspuns:

Molecula de oxigen.

| Georgescu_Mariana_1958_nJUx a răspuns:

HIDROCARBÚRĂ ~ Compus organic, constituit din atomi de carbon și de hidrogen
Carbohidratii sau glucidele (zaharurile) sunt substante nutritive indispensabile si esentiale pentru functionarea normala a organismului uman.
Orice dieta din lume ne spune clar sa ne ferim de carbohidrati. Totusi, trebuie sa fim constienti de faptul ca nu toti carbohidratii sunt nesanatosi pentru organism. La fel cum se intampla cu orice, exista carbohidrati ‘rai’, dar si carbohidrati ‘buni’, sanatosi.

Iata cativa carbohidrati sanatosi pe care ii poti include in dieta
1-Daca incluzi in dieta ta alimentara cereale integrale, vei avea un organism mai sanatos. Important este sa consumi saptamanal paine integrala, orez brun, quinoa, porumb etc. Aceste cereale integrale contin o cantitate adecvata de fibre, minerale, vitamine si antioxidanti necesare pentru un stil de viata sanatos.
2-Dimineata, mananca un bol de cereale de ovaz si te vei simti satula o buna parte din zi. Poti combina cerealele de ovaz cu nuci, fructe uscate, stafide sau suc de mere. Vei fi plina de energie intreaga zi!
3-Fructele sunt ideale pentru o digestie perfecta si, mai presus de orice, iti ofera energie din plin! In plus, ele contin carbohidrati sanatosi ce vor avea un efect benefic asupra organismului tau! Alege sa consumi fructe de padure (afine, zmeura, mure, merisoare), rodii etc. ce iti vor asigura necesarul zilnic de fibre si vitamine si te vor ajuta sa ai o viata lunga si sanatoasa.
4-Majoritatea legumelor contin vitamine, minerale, fibre si antioxidanti si o doza sanatoasa recomandata de carbohidrati. Deci includeti legume verzi precum spanacul, salata, varza, broccoli, morcovii, ceapa, usturoiul, sparanghelul, telina contin numerosi nutrienti si carbohidrati sanatosi!
5-In fiecare dintre legumele ca boabe/pastai precum fasolea neagra/alba/verde, mazarea, lintea, nautul, regasim energia necesara pentru a fi activi intreaga zi, dar si o cantitate clara de carbohidrati sanatosi, mai exact 40 de grame. Mai interesant este faptul ca legumele boabe sau pastai sunt si o bogata sursa de proteine si digera carbohidratii mai incet, organismul nostru bucurandu-se de senzatia de satietate un timp indelungat. Boabele/pastaile contin, pe deasupra, vitamine, minerale si fibre.
6-Cartofii contin, pe langa amidon, fibre si carbohidrati. Intr-un cartof de marime medie regasim circa 50 de grame de carbohidrati. Pentru a alege varianta sanatoasa, in loc sa il prajim, putem sa il coacem in cuptor, asezonandu-l cu sare si piper.
7-Orice tip de paste sunt o sanatoasa sursa de carbohidrati si energie. Important atunci cand consumam acest tip de mancare este sa nu il alaturam cu lactate, ci cu sosuri sanatoase de rosii (pentru a fi dietetic).

| Georgescu_Mariana_1958_nJUx a răspuns (pentru Georgescu_Mariana_1958_nJUx):

@Filip23, esti tare! ai dreptate, mai ales cand mananci o portie buna de "dicotiledonate" nedecorticate, nu?