| cristi202 a întrebat:

Exista vreo diferenta intre carbohidrati si hidrocarburi? Ca dupa nume, nu prea pare a fi. happy

Răspuns Câştigător
| MariusFD96 a răspuns:

Hidrocarburile sunt compuși chimici ale căror molecule sunt formate doar din atomi de carbon și hidrogen. Acestea conțin un schelet format din atomi de carbon - numit catenă, legați între ei prin legături simple, duble sau triple, legăturile rămase fiind ocupate de atomi de hidrogen. În general, hidrocarburile sunt combustibili. Prin sisteme de hidrocarburi se intelege amestecul de hidrocarburi, heterohidrocarburi, inclusiv impuritatile, cu exceptia apei.

Se cunosc azi peste 30000 de hidrocarburi clasificate in mai multe clase, dupa principalele lor caracteristici.

Clasificarea hidrocarburile din sistemele naturale:

Alcani si cicloalcani (ambele sunt hidrocarburi saturate); hidrocarburi aromatice(nesaturate); compusii cu oxigen (sunt alcatuiti din substante cu caracter acid: acizi naftinici, acizi grasi, etc.); compusii cu sulf (hidrogenul sulfurat este prezent in gaze, iar sulfurile acidice si bisulfurile sunt prezente in titei); compusii cu azot (porfirinele - constituie dovada originii petrolului); compusii cu caracter asfaltic (consta in rasini, asfaltene, carbene, etc.); rasini (au densitatea apropiata de cea a apei, vascozitate mare si sunt solubile in hidrocarburi mai usoare decat ele); acizi asfaltogenici (sunt asemanatori rasinilor si sunt solubili in alcool etilic); asfaltene (au culoarea neagra, consistenta solida si sunt solubile in solventi aromatici si cu halogenati).

| cristi202 explică (pentru MariusFD96):

Wow! Asta da, lectie de chimie!

3 răspunsuri:
| Speed99 a răspuns:

Good ol' dad joke.

Răspuns utilizator avertizat