| Christyne a întrebat:

Care este diferenta dintre metrul ster si metrul cub?

22 răspunsuri:
ardnaxur1961
| ardnaxur1961 a răspuns:

Metrul cub presupune dimensiuni egale ale laturilor cubului.
Bustenii nu pot fi asezati intr-un cub de dimensiuni egale, deoarece forma lor este de trunchi de con. Astfel, raman goluri intre ei si unul din capete e mai lat decat celalalt. Asa ca se foloseste unitatea de masura metru ster, ce este un fel de trunchi de piramida.
Sper ca te-am putut ajuta!

| juniper a răspuns:

Metrul cub se foloseste la aflarea volumului, iar metrul ster la aflarea tot a volumului, dar pentru lemne.

| pepe a răspuns:

Un metru ster reprezintă o grămadă ordonată de lemne cu dimensiunile unui metru cub (1x1x1) dar cu o capacitate reală de aproximativ 0, 7 metri cubi.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Metrul ster este o gramada delemne cu inaltimea de un metru, lemnele de lunginea unui metru.metru cub este calculat fecare trunchi dupa formula exacta a cubarii.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

36metri ster egal cati metri cubi

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Metrul ster este o marime inventata pentru a putea aproxima o cantitate de busteni intr-un mod rapid si cu o cat mai mare exactitate. Imagineazati ca ai 100 lemne groase ca pe picior sau mai subtiri. Ce ar insemna sa aplici formula volumului trunchiului de con pentru fiecare bucata in parte. Asa s-a acceptat- probabil prin experimentari succesive - ca un metru ster e 1, 6 metri cubi. Bustenii au goluri printre ei, deci uneori e mai mult uneori mai putin. Pentru busteni mari e mai convenabil sa-l calculezi cu formula trunchiului de con - in cazul padurarilor exista tabele. Deci daca cineva vrea sa-ti aduca o masina de lemne si-ti spune pretul la metru cub in primul rand ii ceri sa ti le aduca taiate la un metru lungime(altfel nu accepti, e clar ca vrea sa te fraiereasca) apoi stivuiesti lemnele culcate unul peste altul, masori inaltimea gramezii si lungimea si afli metri steri. 1m. cub= 0.62x1m.ster. O masina normala are 12 m steri= 7. 44 m cub

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Un mereu ster egal cu 0, 62 mc

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu exista o valoare fixa de onversie din cui in steri. depinde de specie, diametru etc. de exemplu la craci 1 metru ster= 0, 11 mc

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

1mc=1, 62ms

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Metrul cub este asezat fara goluri, iar strerul are goluri, deci calculam 1 m st se imparte la coeficientul de1, 62 si rez. 0, 62 m cubi de aceea m st e vandut la 80 de ron iar m cub la 135 ron

| cristim24 a răspuns:

Metrul ster se foloseste la masurarea volumului numai pentru lemnul de foc (busteni). Aici intra si golurile dintre lemne. Matematic reprezinta cam 0, 68-0, 70 metrii cubi de masa lemnoasa.

| Dannys1 a răspuns:

Pai e cam asa 1 metru ster 3 metri sh ceva cubi adica metru ster se masoara prin lungime adica 2 metri lungime si 1 inaltime asa trebuiesa fie inseamna 2 metri steri cub e pentru camioane

| Deadmaus a răspuns:

Cristim este corect, cand se calculeaza devizul procesului tehnologic(un bilant intre cheltuieli si castig) unui APV (act de punere in valoare) pentru o mai buna evaluare, masa lemnoasa totala se calculeaza separat: lemnul de lucru, ce se masoara in mc si lemnul de foc ce se masoara in mersi. Pentru a obtine volumul lemnului de foc, se inmulteste cu 0. 63 diferenta dintre volumul total de masa lemnoasa si volumul de lemn de lucru.
In APV toate valorile sunt date in mc, doar la calculul devizului se folosesc mc, mersi si 'gramezi craci' unitate de masura pentru volumul de craci(un volum foarte mic, continut dealtfel in volumul de lemn de foc).

| unguru6969 a răspuns:

Metrul cub presupune dimensiuni egale ale laturilor cubului.
Bustenii nu pot fi asezati intr-un cub de dimensiuni egale, deoarece forma lor este de trunchi de con. Astfel, raman goluri intre ei si unul din capete e mai lat decat celalalt. Asa ca se foloseste unitatea de masura metru ster, ce este un fel de trunchi de piramida.
Sper ca te-am putut ajuta!

| Nisipeanu_Andreea_1978 a răspuns:

Volumul pentru lemne, mulțumesc frumos.Foarte uitil răspunsul.

| cyoco a răspuns:

Am si eu o rugaminte cine poate sa ma ajute va rog...cine imi spune si mie cum se cum se cubeaza lemnul? va rog mult ajutati`ma sad!

| Traian_Luca_1956 a răspuns:

Un metru cub=0, 68m ster

| Moldovan_Andrea_1990 a răspuns:

In 10 mc cati m steri sunt?

| valyca1965 a răspuns:

O,66m3

| Ionescu_Florin_1985 a răspuns:

Foarte simplu, masori lungimea copacului, la jumatea lui tai si afli diametrul(daca nu ai cupla) si ai un tabel care il gasesti pe net iar pentru fiecare diametru de la 6 cm pana la 100 cm gasesti volumul la fiecare.