| 熊Panda熊 a întrebat:

Care este diferenta dintre tensiunea si intensitatea curentului electric, ca tot nu inteleg.

3 răspunsuri:
| Inferno a răspuns:

Tensiunea reprezinta diferenta de potential dintre doua puncte, in timp ce intensitatea este numarul de sarcini electrice care trec in unitatea de timp prin conductor.

Imagineaza-ti ca ai o dreapta inclinata. Punctul A reprezinta extremitatea superioara, iar punctul B cea inferioara.
Daca punem o bila in punctul A, se va rostogoli catre punctul B.
Sa mai alegem arbitrar un punctem M de pe dreapta.

In acest caz, numarul de bile care trec prin punctul M in unitatea de timp este echivalentul intensitatii.
Iar diferenta de inaltime dintre punctul A si B este ecivalent pentru tensiunea electrica.
Cu cat tensiunea e mai mare cu atat intensitatea creste mai mult.

Prin urmare, tensiunea electrica, e o masura a energiei potentiale.

| oprescudorin11 a răspuns:

Intuitiv 'curentul ' este debitul(compara cu un curs de apa)iar tensiunea este caderea(viteza de curgere). Curentul se numeste Intensitate. Daca acea cadere este mai mare, prin aceeasi albie(asta ar fi rezistenta) va curge mai multa apa(curent).Asa ajungem la Legea lui Ohm:I=U/R(unde I este intensitatea, U tensiunea si R rezistenta).

| DeathOfDreams a răspuns:

Tensiunea arată câtă forță acționează asupra sarcinilor electrice din conductori, iar intensitatea arată câtă sarcină electrică trece pe secundă printr-o secțiune a conductorului