| victor987 a întrebat:

Care este diferenta intre a fi destept si a fi inteligent?

Răspuns Câştigător
| FastAndFurious a răspuns:

Inteligenta este nativa - si un analfabet din India poate fi cu un IQ de 160 dar ramane tot un analfabet.

Desteptaciunea e inteligenta cultivata. Si nu se refera doar la suma cunostintelor ci si la abilitatea de a rezolva cu succes problemele cu care te confrunti.

22 răspunsuri:
evenso
| evenso a răspuns:

Inteligent te nasti, dar cunostintele acumulate in timp te face sa fi destept.

| Exilee a răspuns (pentru evenso):

Este valabil si reciproc? De ce?happy

| eandopuncttk a răspuns:

Destept e acel om care stie sa nu raspunda provocarilor cu aceeasi moneda, iar inteligent e omul care stie sa "faca din vorbe" alte pesoane.

| MenInShadow a răspuns:

Omul destept este acela care reuseste sa acumuleze informatii, care reuseste sa memoreze lucruri, si care, cu ajutorul acestor lucruri, isi poate gasi de lucru, poate fi bun la scoala, etc.
Omul inteligent, este acela care desii nu poate sa invete atat cat cel destept, stie sa se foloseasca de ce invata intr-un mod eficient, care sa-l avantajeze.
Un om destept, da raspunsuri directe, concrete, bazate pe stiinta, si pe lucruri stiu deja, in timp ce cel inteligent, se pune in acea situatie, spune ce este bine sa faci, nu ce au facut altii, ce ar face el, si priveste situatia din punctul sau de vedere, o analizeaza si da un raspuns in functie de ce ar face el, si de ce ar putea persoana respectiva sa faca.
Dupa mine, este mult mai bine sa fi inteligent, decat destept.

evenso
| evenso a răspuns (pentru Exilee):

Nu!
Imposibil sa te nasti destept, pentru ca atunci cand te nasti doar instinctele primare sunt prezente.

| Bianca258 a răspuns:

A fi inteligent inseamna a te descurca in orice situatie, sa ai raspuns la orice intrebare iar o persoana desteapta este o persoana care a acumulat anumite cunostinte.

| victor987 explică (pentru eandopuncttk):

Din raspunsul asta...tu nu esti nici una dintre ele!

| eandopuncttk a răspuns (pentru victor987):

Fssssss

| Epigonul a răspuns:

Omul destept,cred ca este persoana care a muncit din greu pentru a acumula anumite informatii,care toata viata a cautat sa se informeze indeajuns pentru a-si satisface curiozitatile si nu numai,genul de persoana care iti raspunde la intrebari intr-un mod formal, bazandu-se aproape in totalitate pe cunostintele adunate din diferite surse, pe cand inteligentul, ca s-o pun intr-o propozitie, este cel care cu un minim de cunostinte reuseste sa obtina un punctaj maxim.

| Epigonul a răspuns (pentru evenso):

Atunci,sa-nteleg ca inteligenta este un instinct primar?

evenso
| evenso a răspuns (pentru Epigonul):

Spun altfel: Inteligenta este "valiza" in care in timpul vietii poti baga cunostintele acumulate.

| eandopuncttk a răspuns (pentru victor987):

Din "raspunsul asta" esti praf

| Epigonul a răspuns (pentru evenso):

Asta-i cu totul altceva, in cele doua raspunsuri de mai sus, te-ai contrazis un pic, de aceea te-am intrebat.

| Mădă0611 a răspuns:

Destept e cel care detine multe informatii, inteligent e cel care le intelege. devil

evenso
| evenso a răspuns (pentru Epigonul):

Nu m-am contrazis, dupa cum am zis inteligenta adica "valiza" este goala la inceput, dar la fiecare persoana difera marimea si cate cunostinta va baga in timpul vietii.
Dupa ce ne nastem cu fiecare experienta incepem sa adunam cate putin in aceea valiza, asta inseamna sa invatam, sa devenim destepti.

| victor987 explică (pentru Mădă0611):

Si care crezi ca ar fi antonimele potrivite pentru cele 2 cuv de mai sus inteligent si destept

| Mădă0611 a răspuns (pentru victor987):

Prost, cuvintele fiind sinonime doar ca oamenii tin sa le dea sensuri diferite, sau tocilar si neintelept. laughing

| MasterGoldX a răspuns:

Inteligenta e o trasatura, iar a fi destept inseamna dezvoltare.

| mariukka a răspuns:

Sint sinonime

| Boros_Yehochanan_1991 a răspuns:

Desi aceste 2 cuvinte par a insemna aceiasi chestie nu sunt... a fi inteligent inseamna ca ai o minte deschisa care poate sa perceapa lucrurile ce se intampla in jurul lui analizeaza situatia printr-o gandire "in afara cutiei" si actioneaza in conformitate cu asta... in schimb un destept. este o persoana care analizeaza situatia "in cutie" cu ce stie si vede si actioneaza in conformitate cu cunostintele care le are.

Un inteligent se uita abstract la o imagine si intelege mesajul ascuns... cel destept se uita si intelege ce vede.

De exemplu. un copil destept invata bine la scoala la toate materiile e de nota 10 dar se intampla de exemplu ca moare cineva apropiat(stiu un exemplu cam... dar. ) oricat de bine ar invata la scoala nu poate percepe pe moment ce s-a intamplat va fi intr-un soc unul inteligent desi in soc intelege ca acea persoana a murit.

Diferenta intre destept si inteligent e abilitatea de a reactiona la spontaneitate

Un destept si un inteligent gandesc total diferit...

Cel mai bine e sa fi amandoua. in momentul in care esti inteligent si mai dobandesti si cultura generale ( esti cu atat mai destept cu cat ai mai multa cultura generala. asta inseamna sa fii destept sa ai cultura generala ) atunci poti sa zici ca esti o persoana speciala

| Huidagonish a răspuns:

Un matematician e destept dar nu neaparat inteligent

| Huidagonish a răspuns:

Un matematician e destept dar nu neaparat inteligent.