| Gheorghe_Puiu_Nitescu_1948 a întrebat:

Care este diferenta intre cuvintele destept si inteligent

2 răspunsuri:
| oprescudorin11 a răspuns:

Greu de separat, totusi in opinia mea a fi 'destept' are mai mult tenta de descurcaret, adaptabil cu societatea.
A fi inteligent poate eluda societatea, dar, inseamna sa intelegi rapid notiuni pe care altii nu le patrund. Deci, nu vreau sa dau exemple fizice. A fi destept inseamna sa mananci bine, a fi inteligent inseamna sa patrunzi tainele. Pot coexista insa! Asta ar fi extremele. Cretinii de la academie nu le-au dat definitiile?

| OanaMaria2 a răspuns:

Inteligent-te nasti cu ea, este ceva nativ
destept-cunostintele acumulate in timp te fac destept