| haifisch a întrebat:

Care este diferenta sau asemanarea dintre un om inteligent si unul destept?

Răspuns Câştigător
| Bezea a răspuns:

"Knowledge is to know that a snake contains poison; intelligence is to figure out what the poison contains and how it can kill you. Genius is to create an anti venom. Wisdom is to know all this but yet not to *** around with the snake just in case the first three go wrong." Nu stiu cine a zis asta dar mare dreptate are.

16 răspunsuri:
| Vizitiul a răspuns:

Ambele atribute constau in agerimea mintii. Aceasta ar fi una dintre asemuiri. Diferenta ar fi ca cel inteligent, ar stii in ce fel sa-ti manifeste desteptaciunea. Degeaba esti destept si consecintele desteptaciunii tale sunt unele de natura negativa.

Apache
| Apache a răspuns:

Cand spui un om inteligent,spui un om care i-a note mari la scoala,care intelge mai bine materiile,.un om inteligent!
cand spui un om destept,nu te referi neaparat la coeficientul de inteligenta a acelui om! a fii destept poate sa se refere,la cat de descurcaret e acel om, de cat l-a dus capul.etc! *a fii smecheras cum se zice *, a intelege scoala vietii...

| BigBang a răspuns:

Nu este nici-o diferenta din moment ce felul in care te-ai exprimat descrie acelasi lucru in doua cuvinte diferite, dar cu acelasi sens.

| BigBang a răspuns:

Imi cer scuze neavizatilor, am uitat de dex http://dexonline.ro/definitie-1/destept.

| BigBang a răspuns:

Filosofie ca filosofie, dar cum filosofezi tu, cand nici logic nu te stii exprima.salut

| haifisch explică:

@BigBang: Stiu ce scrie dex-ul, dar suntem pe filosofie. E o diferenta intre termenii astia. Si oricum, stii si tu ca sinonimele pot fi si partiale.

| haifisch explică:

El nu vede diferenta dintre destept si inteligent si imi vorbeste mie de logica. Preabanalule!

| timelord_8927 a răspuns:

Un om destept e un om care e foarte bun la scoala iar unul inteligent stie sa se descurce in orice situatie, la scoala sau in viata personala! parerea mea.ca sa fi inteligent nu trebuie sa stii foarte multa scoala.

| VladConstantin20 a răspuns:

Asemănarea este că amândoi sunt cunoscători iar diferența e că cel inteligent este totodată și înțelept.happy

| IonutzTM a răspuns:

Te naști inteligent și te cultivi spre a deveni un om deștept. Poți să fii inteligent (ager, cu mintea deschisă) sau poți să fii deștept (cu o cultură generală bună, sau expert într-un anumit domeniu). Când le ai pe ambele, cred că ești un geniu

| ζøvع a răspuns:

Diferenta e ca cel destept stie teoreme, etc, totul din carti, de la alti oameni( gauss, pitagora) iar cel inteligent stie cam tot ce stie cel destept dar acel om inteligent isi explica singur la intrebarile proprii, invata in fiecare zi, precum ce destept ia totul dintr-o carte si o baga la cap cartea aia de la a la z

| CяﻵsŁﻵηε a răspuns:

Buna.
Nu este nici o asemanare sau deosebire intre un om destept si un om inteligent, pentru ca ambii sunt la fel, deoarece inteligent + destept = sinonime happy.

| anduplesu a răspuns (pentru CяﻵsŁﻵηε):

AI vrut sa o faci pe desteapta, dar nu ti-a iesit. Ramai la rujuri!

| Cristina_2079 a răspuns:

Ku inteligenta te nasti...desteptaciunea poti s-o dobandestilaughinglaughinglaughing

| kata_9854 a răspuns:

Nu stiu amandoi sunt la fel cred! destepti sunt aproape toti, iteligentii se gaseste mai rar laughing

| Dinca_Valentin_Alin_1989 a răspuns:

1.cu inteligenta te nasti.
2.destept poti deveni.