| anonim_4396 a întrebat:

Care este diferenta dintre destept si inteligent?

Răspuns Câştigător
| Lioana a răspuns:

Omul deștept e cel care învață la școală, care deține multe informații utile pentru el și pentru alții.
Omul inteligent are o capacitate sporita de a înțelege lucrurile, si e capabil sa ia cele mai bune decizii.
Deci deșteptăciunea se dobândește prin invatare iar inteligenta o ai de la naștere (dacă o ai).
Dacă amândoi ar lucra într-o firmă ideal ar fi ca cel inteligent sa fie șef și sa ia toate deciziile, iar cel deștept sa fie ajutorul lui de nădejde care sa vina cu propuneri și informații.

4 răspunsuri:
| Samariteanul a răspuns:

Sunt sinonime, desi un om se naste inteligent, iar altul devine destept in timp

| teo530 a răspuns:

Înseamnă același lucru

| alin131 a răspuns:

Din punctul meu de vedere pot sa gandesc si sa fiu de parere ca desteptul gandeste pe loc si prima idee e cea buna pe cand inteligentul gandeste in afara cutiei si vede posibilitati multiple de rezolvare a unei situatii/probleme alegand ceea ce e mai bine avand in vedere situatia data...

| lisa.lisa a răspuns:

Salut!

Pana intr-un punct sunt sinonime, insa daca mergem mai departe si ne gandim la ce reprezinta aceste notiuni in ziua de astazi, putem spune asaȘ O persoana desteapta este o persoana care are o capacitate de intelegere mai mare, este ager la minte, reuseste sa invete fara prea mult efort.
O persoana inteligente, intruneste aceste abilitati, insa inteligenta nu e manifestata doar intr-un anumit domeniu, ci are si capacitatea de a se adapta rapid, de a rezolva probleme, folosind nu doar notiunile invatate, ci si experienta acumulata, de a gasi solutii creative, noi.