| OliverArrow a întrebat:

Care este limita de voltaj sau amperaj la care un om nu se poate curenta? Sau puterea la care nu se poate curenta? Multumesc

6 răspunsuri:
| carpediem a răspuns:

Mai putin e vorba de echilibrul dintre voltaj si amper. Cea care te "zguduie este intensitatea ( A ) nu tensiunea ( V ). Adica la priza sunt 220 V si 10 A., Iar la bateria de masinaai 12V si 60 A si te zguduie mai rau ca la priza. Deci poti avea 6 V si 200 A si da cu tine de pamant de nu te vezi si poti avea 1000 V la 0, 05 A si nici nu te gadila.

| eliaclodia a răspuns (pentru carpediem):

Super, chiar era informatia de care aveam nevoie. Nu stiam clar cum e cu intensitatea si tensiunea, uitasem de intensitate.

| doctorandus a răspuns:

Cand iti piepteni parul uscat, apar scantei cam la 20-40 000 V. Dar datorita amperajului redus ele nu au urmari serioase. Altfel, poti sa pui mana pe o sursa cu amperaj mare, dar daca are 9 V nu poti muri. De obicei, tensiunea de la care curentul electric poate avea efecte letale, daca puterea sursei e suficient de mare, este de 48 V. Eu m-am curentat la 220 V, amperaj mare, dar circuitul s-a facut de la deget la deget, la aceeasi mana, asa ca n-am dat ortu' popii. Asa ca e si dupa cum sunt plasate punctele de contact pe corp (adica daca circuitul trece prin muschiul inimii sau nu). Pe urma, la frecventa mare (nu 50 Hz, ci 5-15 KHz), poti aprinde neonul facand circuit de la mana stanga la mana dreapta (trucul e des folosit de scamatori). Si cum au zis si altii, depinde de umiditatea pielii. Curentul continuu e in general mai letal decat cel alternativ.

| 4ndr33y a răspuns:

Depinde de asprimea pielii si de umiditate. Cei cu piele foarte uscata si batatorita nu simt nimic la acelasi voltaj la care cineva cu piele grasa simte socuri inconfortabile.

| elyfel a răspuns:

200 w

| DinGri77 a răspuns:

Voltajul nu este letal si am impresia ca este dat de numarul eletronilor care se transmit prin conductor, cu cat sunt mai multi cu atat este voltajul mai mare. Amperajul este cel care determina viteza electronilor in conductor, si cu cat este mai mare cu atata este mai letal. Este nevoie doar de un singur amper sa se opreasca inima unui om. Puterea este data de volti x amperi si se masoara in watt. Wattii nu au treaba cu electrocutarea happy