| Delicacy a întrebat:

Care este semnificaţia simbolului medical universal? Acel şarpe încolăcit pe cupă...
http://1.bp.blogspot.com/......+pocal.png

15 răspunsuri:
| Kaℓi a răspuns:

Cred ca asta, cu sarpele incolacit pe un pocal, este mai mult simbolul farmacologiei... probabil e vorba despre calitatile curative ale veninului de sarpe si recipientul de colectare happy

| Delicacy explică (pentru Kaℓi):

Da,cred că ai dreptate...dar care sunt calităţile curative ale veninului de şarpe? thinking

| victoreanu a răspuns:

Simbolul apartine Hermetismului.

| BeyondTheDarkSun a răspuns:

Http://answers.yahoo.com/question/index?qid=20100615141438AAWBbTR

Citește răspunsul votat ca fiind cel mai bun.

| Lizzu a răspuns:

Buna
Eu auzisem ca ar fi un simbol masonicwinking
Nu m-am documentat cu privire la asta, dar era un video in care 90% din siglele marilor firme din toata lumea au simbol masonic introdus despre care oamenii habar nu au...

| Delicacy explică (pentru Lizzu):

Simbol masonic? Şi în medicină?
Cât de derparte vor merge fanaticii ăştia? straight face

| Lizzu a răspuns (pentru Delicacy):

Da, nu ma mira nimicwinking daca ai stii cat de infiltrati sunt...in domeniile in care nici nu te-ai fi gandit, din pacate

| Lizzu a răspuns (pentru Delicacy):

Si MAI ALES in medicina pentru ca asta este si va fi cel mai banos domeniu dintotdeauna. Tratamente care te imbolnavesc pe nesimtite si care te determina sa te intorci la farmacie sa cumperi alt tratament ..si tot asa, un cerc vicios. Ei nu ve vor sanatosi, ei ne vor bolnavi si terminati si disperati de a cumpara cu orice suma tratamentul pentru a ne salva vietile

| MauiThePreacher a răspuns (pentru Lizzu):

rolling on the floor
Eşti pierdută.

| Lizzu a răspuns (pentru MauiThePreacher):

Imi pare rau pentru tine atunci cand iti vei lua valul de pe ochi..si vei vedea, pentru ca intr-un final, vei vedea.

| MauiThePreacher a răspuns (pentru Lizzu):

Ce, mă?
Că există nişte tipi care controlează cu ce mă şterg la cur?

| Lizzu a răspuns (pentru MauiThePreacher):

Nu chiar asa.dar niciodata nu stii. Si da, traim intr-o lume falsa si noi nu vedem nimic pentru ca atentia ne este atrasa doar in directiile care ne incanta, nemaiavand timp pentru nimic altceva.
Suntem niste sclavi. Depinde doar de noi.

| suffarstar a răspuns:

Pentru ca multe produse farmaceutice sunt extrase din venin.Stii ce tare? Veninul este mortal, si totusi face bine?