| wtxwhdxifdjebdd a întrebat:

Care este sensul raului? Si mai presus,nu e bine cateodata sa combatem raul cu raul? Pentru ca,uneori(de fapt intotdeauna), nu foloseste la nimic afirmatia:"Raul duce la mai mult rau ".

7 răspunsuri:
| MasterOfDisaster a răspuns:

Depinde de fiecare.
Asa cum raspunsurile pe care le primesti sunt diferite, asa fiecare reactioneaza 'la rau' in anumite feluri. Unii tac si inghit, altii folosesc ironia, unii ataca direct. Poate cateodata ai putea sa combati raul cu rau, dar eu nu imi consum timp si energie gandindu-ma la 'cum sa fac rau unei persoane'. Si sa stii ca afirmati aceea e adevarata, in cazul unor persoane. Ca daca dai de o persoana razbunatoare..ai pus-o.
Cred ca sensul 'raului' este sa ne faca sa apreciem binele. De exemplu: esti racit si o saptamana ai nasul infundat, dureri de cap si febra sau frisoane. Dupa ce iti trece raceala, revii la starea pe care ai avut-o inainte sa racesti, dar apreciezi mult mai mult dupa ce ai fost racit (cel putin o perioada) ca te simti bine si ca esti sanatos.

| WR104 a răspuns:

Raul este relativ, ce poate fi rau pentru mine e bine pentru tine sau invers.
E rau atunci cand nu e bine si cand e bine nu e rau dar totul variaza de la persoana la persoana.

| sublime89 a răspuns:

Raul nu exista, e doar in imaginatia oamenilor. Deci nu poate sa aiba sens.

| WhatheWow a răspuns:

Raul nu poate avea decat un singur scop : distrugerea unei stari, stari care se presupune a fi buna. Scopul scuza mijloacele si de aceea, orice lupta impotriva raului nu poate fi considerata decat buna, indiferent de modul in care actioneaza.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Tot atat de adevarat este si:"Cui pe cui se scoate", deci, depinde de fiecare caz in parte.

| unul1 a răspuns:

Un echilibru.
In termeni economici reprezinta concurenta perfecta. Daca ar exista numai binele atunci ar exista un monopol asupra pietei. big grin

| LoCKeR a răspuns:

Raul nu are sens, de aceea, oricat ai incerca sa il combati, el va persista. si afirmatia aceea e adevarata. nu incerca sa lupti impotriva raului cu mai mult rau.