| anonim_4396 a întrebat:

"Raul" din varianta crestina a avut un inceput?

Care a fost cauza aparitiei raului?

16 răspunsuri:
| Purec a răspuns:

Raul a fost creat tot de Dumnezeu, ca sa se distreze pe seama oamenilor care au de ales ( desi intre noi fie vorba EL stie deja care om o sa fie rau si care bun, dar se preface ca nu stie, si te pedepseste pentru raul facut, desi tocmai El te-a creat pacatos pentru a te putea pedpesi) Deci in principiul raul face aprte din DUmnezeu, sau Dumnezeue ste raul, sau... totul e o mare tampenie happy

Răspuns utilizator avertizat
| sublime89 a răspuns:

Exista o mica problema aici, si probabil de aceea nu vei primi un raspuns clar din partea crestinilor. Daca e sa credem ca raul a aparut dupa creatia divina, atunci asta ar insemna fie ca d-zeu a creat raul, fie ca a inchis ochii atunci cand acesta a aparut. Dar cum d-zeu e atotstiutor, el automat ar fi trebuit sa stie care va fi viitorul, si ca raul va aparea, deci practic am putea spune ca zeul a creat lumea cu buna stiinta ca va aparea raul, deci a creat raul intr-un mod indirect. Ambele variante sunt, sau ar trebui sa fie, inacceptabile pentru un crestin, pentru ca ne-ar prezenta un zeu care ar trebui sa fie perfect si complet iubitor si bun, dar care a creat raul cu buna stiinta. Cum sa ne explicam asta? Pai se pare ca nici vechii evrei nu prea isi puteau explica, si de aceea exista si o alta varianta a creatiei, una in care d-zeu se lupta cu raul (intruchipat aici de niste monstri ai marii), si abia dupa ce ii invinge, poate sa creeze lumea. Deci cu alte cuvinte, d-zeu creeaza lumea prin lupta impotriva raului, sau haosului. Bineinteles ca atunci intrebarea ar fi: cum de a existat acel rau sau haos inaintea creatiei? Este pur si simplu una dintre acele situatii in care nu se poate veni cu un raspuns rational si logic.

| BeyondTheDarkSun a răspuns:

Cunoașterea; animalele Adam și Eva devin oameni.Am putea spune că însăși vanitatea lui Dumnezeu de a fi singura entitate care să dețină cunoașterea este răul primordial.Răutate Mică, D-zeu ăsta...

| anonim_4396 explică (pentru BeyondTheDarkSun):

De acord cunoasterea e un pacat grav, daca stii ceva te duci in iad, ce mentalitate primitivalaughing

| NGheorghe a răspuns:

"Raul" din varianta crestina a avut doua inceputuri! :D

Dupa opinia lui Mircea Eliade: Geneza biblica este alcatuita din doua surse complet diferite: una yahvista, in care D-zeu creaza cerurile si pamantul si pe om il pune stapan peste pamant si animale; si cealalta versiune (elohista) in care D-zeu creaza o gradina iar Adam si Eva o ingrijesc si traiesc bine... ca-n rai.

Partea cu Adam, Eva si sarpele vorbitor este o fabulatie.
Partea in care "D-zeu il pune pe om stapan peste pamant si animale" este complet stiintiica si se aseamana enorm: Ceea ce in biblie este zis de D-zeu in anatomie se numesc instincte (datorita lui Pavlov, care a luat si un premiu Nobel ). Diferenta sta in faptul ca Pavlov cum a facut experiente doar pe animale, nu a ajuns inca sa observe ca omul este de fapt mai presus decat animalele si le poate stapanii cu inteligenta-i caracteristica (le poate dresa, limita teritoriul, orice animal poate fi prins si distrus, etc)

Raul inseamna depasirea unei limite: "omului" ii place ca poate stapanii peste pamant si animale dar ii place si mai mult sa depaseasca aceasta limita si sa stapaneasca peste vointa altor semeni... facandu-le viata un adevarat IAD.
Bineanteles ca raul are un inceput undeva departe in negura istoriei, pentru ca oriunde te-ai uita in istorie vei vedea ca oamenii au practicat acest sport al inrobiri altor oameni...si nicidecum din lipsa de animale.
http://www.tpu.ro/go-to-answer/12289373/
Dar "raul" are si un inceput pur prezent si individual ce tine de decizia fiecaruia de a continua acele credinte inradacinate care valorizeaza ierarhiile umane din societate. Sa luam cazul in care un soldat iti impusca mama si fratele... pentru ca asa i-a ordonat un comadant pe care nu il doare nici in cot de tine... important este ca tu platesti impozit si ei, comandantul si soldatul, de acolo isi iau salariul.

Crestineste, este interzis categoric sa se ajunga in situatia in care un om comanda peste alt om, pentru ca intotdeana se vor face abuzuri grave. "Din Start" omul are dreptul sa stapaneasca doar peste orice animale vrea si peste tot pamantul (adica daca stai sa observi mai bine, omului i s-a interzis si stapanirea spatiului cosmic... si pregatirile si plecarile in misiunile spatiale se fac cu un consum enorm de resurse, misiunile lunare sunt pline de minciuni si alte explicatii fabulatorii ). Si nicidecum omul nu a fost lasat sa stapaneasca peste vointa semenilor sai, iar asta nu a fost si nici nu va fi posibil decat o foarte scurta perioada de timp, dar majoritatea oamenilor "nu cred" si isi incearca norocul incontinuu ...pentru ca le place foarte mult sa aiba slugi si sa abuzeze de altii in nestire.

http://www.tpu.ro/go-to-answer/12542261/

| anonim_4396 explică (pentru NGheorghe):

Tehnic vorbind ai zis foarte putine (spre deloc) despre ce am cerut eu. Mai incearca.

| NGheorghe a răspuns (pentru anonim_4396):

Ai zis: "mai incearca." Ma comanzi? atunci mai incearca. big grin
Apropo! Tu stii sa vorbesti tehnic? atunci sa stii ca ai uitat sa precizezi pe literatura lui cui te bazezi? Stai prost cu memoria sau ai pregatit "texte de autori necunoscuti" si care se dovedesc a fi absurde in contextul afirmatiilor mele?

Am sa urmaresc discutia sa vad cat te duce capul. Posteaza tare tot ce ai mai convingator!

| anonim_4396 explică (pentru NGheorghe):

Down Boy! Stii cum e cu cainele care latra mult (si degeaba) nu?

Nu e nevoie sa o arzi iar tupeist degeaba. Ti-am mai zis si in trecut, "n-ai cu ce". Raspunde la ce am cerut eu nu lasa cu copy-paste ce vrei tu.

| NGheorghe a răspuns (pentru anonim_4396):

Daca tu stiai deja raspunsul bun atunci nu-i vad rostul intrebarii tale. ( in afara ca prin intrebari tu iti creezi ocazia de ai face pe altii caini si animale, iar tu pe semne ii fi facand parte dintr-o rasa superioara... dar inca de nimeni cunoscuta)
"n-ai cu ce"? Daca pentru tine Mircea Eliade este un nimeni in domeniul "stiintei religioase" si a "fenomenologiei religioase" atunci ii clar ca nu mai avem ce vorbi. Chiar am zis ca o sa urmaresc discutia ca sa vad daca tu "ai cu ce?", sa vad acolo un nume, sau macar o idee.
Inca ceva, mai dezobisnuieste-te sa ma analizezi pe mine personal si obisnuieste-te sa imi analizezi ideile si afirmatiile. Daca te deranjeaza copy-paste-urile atunci scrie acasa... sau spune-i la doctor. Ai parinti? ai doctor? ca eu nu ma ocup nici cu educatia ta, nici cu satisfacerea placerilor tale! Ci dincontra! Si daca te doare asa rau raspunsul meu atunci de ce nu iti stergi intrebarea?

| anonim_4396 explică (pentru NGheorghe):

"Daca tu stiai deja raspunsul bun"... ai impresia ca raspunsul tau este bun? Chiar nu esti capabil sa intelegi ca nu ai raspuns la ce am cerut eu si ca ei deviat bagandu-te in alt subiect? Daca nu esti capabil sa iti intelegi propriile cuvinte, mai citeste-le de cateva ori.

" Daca pentru tine Mircea Eliade este un nimeni"... este destul de aproape de un nimeni.

"stiintei religioase"... ce intelegi tu prin "stiinta religioasa"? Presimt ca si tu folosesti in mod abuziv termenul "stiinta".

"sa imi analizezi ideile si afirmatiile",... ti le-am analizat si inca ti le analizez. Sunt jalnice si ti-am explicat in trecut de foarte multe ori de ce ideile tale sunt slabe.

"Daca te deranjeaza copy-paste-urile"... nu ma deranjeaza atata timp cat tin de subiectul propus de mine sau de altii. Cand insa raspunzi pe langa, ma deranjeaza.

"de ce nu iti stergi intrebarea? "... dar de ce as sterge intrebarea din cauza unui raspuns aiurea?

Felicitari, ai castigat (inca) un "facepalm award".

Macar e bine ca ai o parere buna despre tine si consideri ca zici lucruri inteligente.

In loc sa iti reformulezi raspunsul, sa mai citesti de cateva ori posarea si raspunsul tau ca sa fii sigur ca le-ai inteles si ca ai scris ce trebuie, vad ca tu acum incepi iar sa o arzi tupeist degeaba. Jalnic.

| casian_6565 a răspuns:

Raul a inceput cand un inger a vrut sa fie mai puternic decat Dumnezeu el a devenit satana. Apoi a 2 oara cand Adam a mancat din marul oprit Cunoasterii.

| Zurelin a răspuns:

Rau a aparaut cand un inger sa rasvratit, si a devenit diavolul. Dumnezeu la aruncat din Rai, la sfarsitul lumii, in Biblie este scris ca diavolul va suferii cel mai mult, el va arde in propriul foc.

| Miauti a răspuns (pentru Zurelin):

Din ce cauza sa razvratit? Din cauza ca Dumnezeu a vazut ca Lucifer a creat o specie mult mai buna?

| ionpusca a răspuns:

Adam si eva citeste primi oameni din biblie! cauza raului a fost marul din pomul cunoasterii!

| Andreea9409 a răspuns:

Motivul ar fi Lucifer. Din cate am citit si auzit, Lucifer a ales sa nu ii slujeasca lui Dumnezeu deoarece vroia mai multa putere, chiar si un tron al lui; se credea superior ceea ce este considerat un pacat. O alta varianta ar fi ca Dumnezeu i-a cerut lui Lucifer sa iubeasca oamenii mai mult decat pe El (Dumnezeu). Lucifer nu a vrut, zicand ca oamenii sunt cu mult inferiori Tatalui, devenind astel gelos pe oameni deoarece Dumnezeu i-a pus mai presus de orice. Acum indiferent de variata, Lucifer a fost aruncat din Rai de catre Arhanghelul Mihail. Si astfel a aparut Satana (raul) happy