| Archangells a întrebat:

Care este sensul vietii, scopul ei in sine? Pentru ce ne nastem, ca apoi sa trebuiasca sa murim? Pentru ce ne consumam sa ajungem ceva si cineva in viata, sa ne satisfacem placerile si sa facem pe plac celor din jur, daca intr-un final vom disparea asa cum am aparut, si nu ii va pasa nimanui ca am existat. Ne legam prea mult de lucrurile efemere, toti ne nastem talent si murim speranta.

5 răspunsuri:
| Nolkyz a răspuns:

Nu-ti mai pune intrebari de genul "Pentru ce ne consumam sa ajungem ceva si cineva in viata, sa ne satisfacem placerile si sa facem pe plac celor din jur, daca intr-un final vom disparea asa cum am aparut, si nu ii va pasa nimanui ca am existat." nu stii cand vei afla raspunsul concret, pana atunci doar iti vei da cu presupusul. traiesti aici si acum asa ca nu mai conteaza ce se va intamla cand "vei disparea"... cel putin nu acum. Carpe diem! happy

| Shaddar a răspuns:

Nu ai nici un scop, nici un tel predefinit, esti o intamplare, rezultatul unei decizii luate de parinti; fa abstractie de teoria lui Plato ( el ii dadea cu sufletul), nu lua moralitatea ca absoluta.Tu iti stabilesti directiile in viata, tu o traiesti.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Scopul vietii pe pamint :cunoasterea si acumularea de noi informatii pentru mai tirziu.Sintem trecatori pe pamint; sintem gazda unor suflete al caror destin nu il vom cunoaste niciodata.Numai bine.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu te intreba acum asa ceva.pe la 70-80 de ani pune intrebarea asta.raspunsul e acelasi.dar atunci ai o scuza.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Da si? nu ti-e de-ajuns ca poti sa traiesti si sa lupti pentru ceva si dupa ce-l obtii sa te bucuri pentru ca a 2 a zi sa incepi o noua lupta, o alta provocare?