| tudor52002 a întrebat:

Ne nastem,muncim,mancam, murim....ciclul vietii,si daca nu reusesti sa iti transmiti genele mai departe, pentru ce mai traiesti?
Infertilitatea este tragedie, o pedeapsă sau trebuie să-i mulţumim lui Dumnezeu pentru asta?
Care este sensul vietii mele? Care este sensul vietii noastre, ca indivizi?
Ce experiențe ar putea să ma ducă mai aproape de răspunsul la întrebarea care este scopul vietii mele?
Dacă ai afla că mai ai un an de trăit ce ai face?

12 răspunsuri:
| Alcyon a răspuns:

Fiintele umane, au si alte scopuri in afara de reproducere (spre deosebire de animalute). Multi artisti/ganditori ai omenirii nici macar n-au fost casatoriti.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Sant unii care fac l.a de garaie precum porcii de laturi.altii fac sax ani la rand pana fac un copil.altii fac copii si au cate N chiuretaje, fiindca vremurile sant grele si nu pot creste o stana de copii.cheia problemei este SoXUL.Scopul vietii tale? pe langa cel ce ti-l propui, mai ai un rol pe care nu-l stii. poate chiar procreerea unui copil cu un anumit rol in viata de dupa tine.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Sensul vietii este evolutia spirituala a individului.
Copiii pot fi un dar sau o pedeapsa.
Un copil cu probleme poate fi o cale de a evolua mai rapid pentru parinti.

| AdrianDihoricescu a răspuns:

- E aberant sa gandesti ca viata n-ar avea sens daca nu-ti transmiti genele mai departe, ar insemna ca unul ca Tesla a trait degeaba, si nu-i asa.

-Infertilitatea, poate fi si genetica poate fi si dobandita in anumite conditii(mediu de munca toxic de exemplu), despre dumnezeu ma abtin.

- Tu stii care este sensul vietii tale. Sensul altora fiecare stie pentru el in parte. Sensul speciei noastre, sper ca e acela de a progresa intelectual, tehnologic, moral/spiritual.

- Nu iti poate raspunde nimeni, ce experiente te-ar putea duce mai aproape, caci doar tu poti stii care este scopul vietii tale, daca vrei neaparat sa aiba un scop bine definit.

- Daca as mai avea un an de trait? Poate as scrie o carte, insa chiar daca nu, tot cam ce fac de obicei.

| AdrianDihoricescu a răspuns (pentru AdrianDihoricescu):

M-am exprimat putin gresit in problema infertilitatii, n-ar fi vorba ca o "dobandesti" genetic - asta ar insemna ca ai primit-o de la un inaintas de-al tau, dar daca acel inaintas ar fi fost steril atunci tu n-ai exista - prin "dobandesti" folosit gresit, m-am referit la faptul ca are loc o mutatie a genei ce cauzeaza infertilitatea.

| tudor52002 explică (pentru AdrianDihoricescu):

Copy paste raspunsuri...

| AdrianDihoricescu a răspuns (pentru tudor52002):

Serios? Arata-mi sursa de unde am plagiat!

| AdrianDihoricescu a răspuns (pentru tudor52002):

Ar trebui sa existe undeva, intrebarile tale exact formulate ca apoi eu sa pot da "paste". Daca raspunsurile le-ai mai auzit, nu inseamna ca sunt "Copy/paste", inseamna ca impartasesc aceleasi ganduri cu respectivul/respectivii. Si presupunand ca as fi dat "Copy/paste" de undeva, care ar fi fost problema in esenta?

| tudor52002 explică (pentru AdrianDihoricescu):

Ti-as da cu funda aia in cap cica Tesla.te nasti nu devii einstein, ar fi interesant un raspuns propriu dar in fine, chiar nu stiam ce inseamna infertilitatea... daca nu aveam sursa aproape infinita internetul? Dar in fine tineretul va saliva la raspunsurile tale cool, Titlul cartii tale "frunză verde ananas / prost am fost, prost am rămas?

| tudor52002 explică (pentru AdrianDihoricescu):

Mai bine te apuci de carte Titlu deja este continutul il faci tu Coelho, da fara plagiat te rog ...va urma

| tudor52002 explică (pentru AdrianDihoricescu):

Traiti/esti in Fairytopia, Esti/sunteti Itzhak Stern ai timpului prezent, poate vezi avea noroc sa salvezi/ati o reteta ai unei femei in varsta, sau poate esti mai norocos un adolescent/a fara frectie sau o virgina contemporana.Numara 917 scade secunde, minute, ore sper ca nu zile ...internetul este volatil carnivorule, punct virgula punct, timpul e acelasi pentru toti Sfarsit

| tudor52002 explică:

World Population Clock: 7 Billion People (2014)