| RAY a întrebat:

Care este viteza cu care trece timpul?

Răspuns Câştigător
| ziftode a răspuns:

Https://en.wikipedia.org/wiki/Atomic_clock
timpul trece cu viteza de 9192631770 cicluri de radiatie ale atomului de cesiu-133 pe secunda

17 răspunsuri:
| Kaℓi a răspuns:

Depinde. Pentru mine cel putin. Ultimele doua ore la birou, vinerea, inainte de weekend, sunt mult mai lungi decat, de exemplu, doua ore "povestite" cu prietenii la o cafea sau doua ore cu o carte buna, sau la un concert.
Stiu, n-am inteles intrebarea ta happy

| Kaℓi a răspuns:

Imi place literatura sud-americana si japoneza. Iti recomand Kawabata, Murakami, Borges, Vargas Llosa.
Sunt multe carti care mi-au placut, nu am idee ce ti s-ar potrivi tie, nu stiu ce varsta ai si ce preocupari happy mi-a placut si "Alice in Tara Minunilor", si "Maestrul si Margareta", si LOTR a lui Tolkien. Asadar, de toate happy

| Nemessys a răspuns:

60 de secunde pe minut.

| RAY explică (pentru Nemessys):

Viteza,aia stiu

| ziftode a răspuns:

Fara katerinka, d.p.d.v. stiintific trebuie sa mai specifici un parametru si anume... UNDE?
daca pentru noi timpul trece cu o secunda pe secunda, pentru satelitii GPS trece ceva mai lent, iar daca esti prea aproape de o gaura neagra trece foarte, FOARTE LENT (vezi filmele Interstellar si primul episod din Andromeda)

| RAY explică (pentru ziftode):

Pe pamant logic

| ziftode a răspuns (pentru RAY):

Https://en.wikipedia.org/wiki/Atomic_clock
timpul trece cu viteza de 9192631770 cicluri de radiatie ale atomului de cesiu-133 pe secunda

| ziftode a răspuns:

JackR multumesc, acum imi e clar ca dupa ce am observat ca faci confuzie intre LED si OLED o sa ma urmaresti orice raspuns dau si sa nu ierti cea mai mica si cea mai vaga greseala

ORICAT DE RETORICA AR FI INTREBAREA!

iti doresc success!

| JackR a răspuns:

Gresit! O secunda este definita ca durata a 9192631770 tranzitii intre doua niveluri de energie ale atomului de cesiu 133, la 0 grade Kelvin.

Observatii:
1. O tranzitie intre doua niveluri de energie nu insemna un ciclu de radiatie.
2. La orice temperatura, mai mare de 0 K, durata tranzitiei este mai mica, deci valoarea unei secunde este "alterata".

| Darkmagic a răspuns:

E cred, a patra oara cand definesc Timpul pe acest site...
Ok.
Vrei pe Pamant.
La suprafata e O VITEZA, in stratosfera, ALTA, unul dintre factorii care influenteaza timpul fiind gravitatia.
Trec peste explicatii dificil de inteles...

https://www.tpu.ro/go-to-answer/8188161/

Citesti o data raspunsul de mai sus, si realizezi ca Tmpul la suprafata Pamantului trece standard cu "viteza" ceasului, a cadranului solar, a clepsidrei sau a vibratiei atomului de cesiu, etc, ETC.
Mai citesti inca o data raspunsul din link, si vezi ca atunci cand NU AI masuri standard la dispozitie, (ex. esti intr-o camera inchisa, fara a beneficia de alternanta zi/noapte, ceas, clepsidra, etc), masori Timpul cu ajutorul transformarilor tale fizice.
Acestea sunt de inteles. :D
Citesti link- ul si a treia oara, si realizezi ca Timpul fara masuratori standardizate poate fi masurat in conditiile expuse mai sus si prin...numarul de defecari.
Daca nici acum NU se intelege CE este Timpul, pot sa declar fara vreo jena TOATA comunitatea TPU drept o adunatura de inculti.
Permite-mi sa ma citez:
"E simplu sa intrebi orice, in 2018"
CE faci cand NU intelegi raspunsul...fiind cumplit de defazat fata de simplitatea intrebarii? :D

| RAY explică (pentru Darkmagic):

Fiecare poate crede ce vrea,egal ca e adv sau nu,chiar tu mi ai spus asta, ca libertatea exprimari poate fi si prin a nu dovedi ceea ce crezi, ca exista sau nu fiecare crede ce vrea, desigur e bine sa credem in dovezii, dar fizica nu e o stiinta exacta

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ah? Definste timpul...wtf?

| RAY explică (pentru anonim_4396):

Viteza cu care trece timpul

| anonim_4396 a răspuns (pentru RAY):

Https://physics.stackexchange.com/questions/52048/what-is-the-speed-of-time

Intrebari cam complicate pentru site-ul asta man straight face

| RAY explică (pentru anonim_4396):

Asta ma intrebam in timp ce vedeam cum timpul trece

| mickeyMT a răspuns:

Asa cum un mare intelept zicea: "La fiecare 60 de secunde scurse, un minut trece. Impreuna putem opri asta."

| cristi202 a răspuns (pentru mickeyMT):

Eu as zice ca nici impreuna nu putem opri asta.
happy

| TheWhiteDemons a răspuns:

25,000 mile pe ora (32, 186 kilometri/ora). Pentru a calatori insa in timp e nevoie de o viteza de 2.000 de ori mai mare