| anonim_4396 a întrebat:

Care-i impactul jocului de şah asupra minţii omului?
Sper că se potriveşte categoria.

Sănătate.

Răspuns Câştigător
| ioanaioana a răspuns:

Şahul te obligă să fii disciplinat şi atent, te învaţă să te concetrezi şi să conştientizezi că fiecare mutare va avea un efect în perspectiva mutărilor viitoare. Încă de la deschidere, chiar şi o simplă mutare de pion conturează strategia pe care un jucător o abordează şi în jurul căruia îşi va construi atacul. O partidă de şah îţi poate da lecţii de viaţă, te poate învăţa că un avantaj puternic asupra adversarului nu înseamnă întotdeaună o victorie, iar o poziţie foarte dificilă şi incomodă de apărare te poate propulsa spre un atac decisiv în câteva mutări.

Şahul te-nvaţă să şi pierzi şi să conştientizezi că ai pierdut din cauza ta şi nu din cauza neşansei, iar pe viitor te ajută să te corectezi.

| w0nderboy a răspuns (pentru ioanaioana):

Sunt curios dacă asta ai scris'o tu sau ai luat'o de pe wiki sau mai ştiu eu ce site-uri, foarte folositor răspunsul, mulţumesc.

| ioanaioana a răspuns (pentru w0nderboy):

Recunosc, am luat-o de pe un blog sper ca nu te deranjeaza prea tare dar eu nu joc sah. Dar ce-am citit(era mai mult scris) m-a facut curioasa in privinta sahului. Mi-ar placea sa invat

| w0nderboy a răspuns (pentru ioanaioana):

Nu mă deranjează deloc, m'ai făcut doar curios, fiind fată având atâtea cunoştinţe pentru acest joc/act/sau sport mental, mulţumesc pentru efort.

| ioanaioana a răspuns (pentru w0nderboy):

Nu subestima puterea unei fete laughing. Cu placere

15 răspunsuri:
| PhaseMorphXR a răspuns:

Dezvolta capacitatile cognitive aferente abstractizarii, vizualizarii spatiale (sau planare), planificarii, predictiei si depistarilor de patternuri (modele). Dezvolta de asemena capacitatea de operare numerica si gandirea matematica/geometrica.

| Încrucişătorul a răspuns:

Intarzie Alzheimerul.

| TheStory a răspuns:

Sahul ezvolta atentia.
Daca joci sah vezi lucrurile simple si logice pe care alti nu le observa.

| DomnişoaraClannad a răspuns:

Te învaţă să fi atent la fiecare mutare, la fiecare pas.Să fi mai mai conştient de evenimentele din viitor.

| En3Rgi a răspuns:

Iti dezvolta felu de a gandi. Fara sa iti dai seama.
Bafta!

| Sebastian1996 a răspuns:

Te ajuta se gandesti "in viitor", adica la evenimentele neplacute care vor urma si sa le eviti.

| comsacodrut a răspuns:

Iti dezvolta felul de a gandi

| w0nderboy a răspuns (pentru comsacodrut):

Asta a zis şi En3Rgi, mersi pentru efort oricum.

| SimoFralala a răspuns:

Heii! Ce nu stiu multi oameni in general e ca sahul e ca si viata. E un joc al mintii. Noi oamenii suntem pioni pe tabla de sah a vietii. Inteligenta, strategie, tactica, pas cu pas si eliminarea rand pe rand, a pieselor adversarului. Ce poate fi mai incitant?! E curios cum sahul iti dezvolta memoria vizuala, care devine din ce in ce mai buna direct proportional cu anii de practica. O logica buna e esentiala in jocul de sah, si jucatorul si-o cultiva singur cu fiecare joc, fie ca e victorios sau nu. Numeroase studii au demonstrat ca sahul te imbunatateste. Persoanele care joaca sah sunt mult mai rapide in gandire. Toate piesele au un rol si consider ca sahul este un joc inteligent, precum viata, dar ca orice joc inteligent nu oricine stie sa-l joace!

| w0nderboy a răspuns (pentru SimoFralala):

Foarte bine zis, mulţumesc pentru răspuns, din păcate nu pot da decât o fundă.

| SimoFralala a răspuns (pentru w0nderboy):

Nu ai pentru ce!