| daNNy4696 a întrebat:

Care poate sa-mi spuna si mie cate ceva despre OM
Adica definitii din filozofie

Omul fiinta ganditoare
Omult fiinta cugetatoare
Omul

7 răspunsuri:
| Duhovnicul a răspuns:

Jean Paul Sarte - omul este o pasiune inutila!

| sabin89 a răspuns:

O fiinta inteligenta, care gandeste, care are ratiune, cugeta, este constient de sine, aceeasi entitate ganditoare in timpuri diferite si locuri diferite.

| Archangells a răspuns:

Omul? ...hmm, omul este entitatea cea mai de pret creata de Dumnezeu, Marele Arhitect(masoni), Matrice, Univers (stiinta, fizica cuantica). Omul este o parte constienta de Univers care poate actiona. Suntem rotite ale Universului, care ii modificam structura, prin gandurile si faptele noastre transpuse in plan fizic. Tot ce e in plan fizic, e informatie, unda, vibratie, pe care omul o percepe prin niste simturi inferioare, si o decodeaza cu un creier arhaic, in comparatie cu capacitatile de interpretare, analiza si memorie a computerelor. Suntem rotite dintr-un sistem imens, ce are niste reguli prestabilite fie ca vrem fie ca nu. Omul are legile sale, care daca sunt incalcate ii afecteaza ADN-ul. I se creaza boli. Aceste legi se mai numesc si divine, deoarece tin de relatia sa cu semenii si cu divinitatea, matricea constienta, inteligenta care coordoneaza si echilibreaza tot in Univers, si in mod observabil pe Pamant. Omul este in natura creatiei ei, o entitate neegoista, cu scop pur contemplativ. Sa priveasca ceea ce a creat Dumnezeu pentru el in plan fizic si sa mentina viata. Universul exista prin noi, noi suntem ochii lui in plan fizic. Vreau parerea voastra, opinii pro si contra cu ce am scris aici. Cert e ca nu stim nimic. Cu cat studiem mai multa stiinta, ne departam de adevar. Omul nu poate intelege in totalitate Universul, decat atunci cand constiinta noastra va egala constiinta Universului, atunci cand ne vom contopi cu Universul. Pana atunci, putem simti acea contopire, atunci cand murim si ne dizolvam in neant, sau cand ne expandam constiinta prin dizolvarea egoului, ceva gen proiectie in astral. Omul este ceva prea complex, ca sa fie inteles doar prin logica, ratiune, data fiind capacitatea lui redusa de a constientiza pe baza informatiilor reduse si stocate in memorie. Probabil vom afla mai multe cand se va crea computerul Universal, care pe baza senzorilor RFID incorporati in tot ce misca, si aparatelor care scaneaza creierele umane, vom putea simula si afla scopul si Adevarul. Pana atunci, totul este iluzie, stari de constiinta alterate. Chiar si realitatea bazata pe o economie si pe transmiterea informatiilor prin intermediul unei limbi, creaza o stare alterata de constiinta dpdvd psihologic, care ne limiteaza capacitatile creierului. Omul este singura entitate care are capacitatea de decizie, atat de a crea cat si de a distruge. Asta e Adevarul suprem, pe care trebuie sa il invatam pe aceasta Planeta. Putem sa creem o viata mai buna, neegoista, in simbioza cu tehnologia, incercand sa aflam de unde venim, sau putem sa ne autodistrugem, in goana dupa putere.

| BeyondTheMusic a răspuns:

Omul prost!

| doctorandus a răspuns:

Aristotel: omul e un animal vorbitor, omul e un animal social.

| a3e6u9 a răspuns:

Omul e o maimuță bipedă care mănâncă fast-food și se uită la televizor.

| lollipops a răspuns:

Omul e un rateu al regnului animal... poate.