| anonim_4396 a întrebat:

Care scenariu ar fi mai trist? Sa fim singuri in univers, fara sa existe alte forme de viata, pe alte planete. Sau sa existe forme de viata, si sa fie mai inteligente ca noi, oamenii. Argumentati raspunsul!

20 răspunsuri:
NOname
| NOname a răspuns:

Ar fi mai degrabă trist dacă aş afla că nicio altă formă de viaţă nu ne-a depăşit limitele. Am pretenţii mai mari de la Univers.

| harciog a răspuns:

Stai linistit, a constata ca esti singur in univers inseamna a cunoaste tot universul si ma cam indoiesc pentru niste primitivi ca noi in stadiul primordial al cunoasterii.

| shadovv a răspuns:

Sa fim singuri pentru ca omul este limitat empiric, limitat gnoseologic, limitat ontologic. Suntem o droaie de limite.

| Woodenpints91 a răspuns:

În oricare din cazuri, mi-ar păsa la fel de puţin.
Până acum nu s-a demonstrat nici am fi singuri în univers, nici că ar exista forme de viaţă vizibil mai inteligente decât oamenii. Şi nimeni nu suferă din cauza asta.
Chiar dacă s-ar demonstra una din cele două teorii, nu văd cum ar afecta asta cursul vieţii pe pământ.

| WR104 a răspuns:

Ar fi trist sa existe si sa nu aflam asta niciodata.

| thelordoftime a răspuns:

Sunt un fan inrait al S.F.-ului dar e prea greu sa discuti pe TPU despre acest subiect! Cred cu tarie in extraterestrii si consider ca dumnezeu este dintr-o specie avansata de extraterestrii care ne urmaresc precum urmarim noi un musuroi de furnici!

| irbis a răspuns:

"Sunt oameni in lumea asta care prefera solitudinea, dar nu e nimeni care o poate indura."

| oblivion95 a răspuns:

Ar fi trist sa fim singurele vietuitoare... oricum exista si altele pe planete diferite. cata munca in zadar si bataie aiurea de cap ar fi pentru cercetatori.+luand contactul cu forme de viata mai inteligente, probabil ne.ar fi mai usor sa aflam cum am fost noi, oamenii, creati si ce rol avem

| RAY a răspuns:

Sa fim singuri in univers, fara sa existe alte forme de viata

vrei sa raman singur? poate ma insor cu o extraterestra de aia

| Mădă0611 a răspuns:

Sa fim singuri in Univers. Eu tot sper, aiurea, stiu, sa se intample ceva sa vad cum arata alte specii de plante si animale, sa vad cum traiesc, care le e cultura, religia (daca au), filosofia de viata. thinking Daca sunt mai inteligenti, cu atat mai bine.

| PedoBarbie a răspuns:

Bună!
Niciunul. Nu îmi pasă.
Sunt atee şi îmi place SF-ul, ştiu că pe alte planete există viaţă, nu cred în Dumnezeu.
Bla! Bla! Bla!
Pe curând!

| WhatheWow a răspuns:

Mai, nu stiu ce ar fi mai trist dar ce stim e ca inca nu ne-a contactat nici o inteligenta extraterestra pana acum. So?!

| Seby90 a răspuns:

Da e mai trist ca omul, care este rege peste tot pe pamant sa fie eclipsat de inteligenta unei alte forme de viata. El este invatat sa fie forma de viata suprema pe acest taram. Pacat ca gandim in felul asta.
Nici unul din scenarii nu este trist, pentru ca in momentul de fata sunt amandoua valabile pana in momentul in care aflam adevarul.

| Zenit313 a răspuns:

Nu putem fii asa de ignoranti si aroganti incat sa spuneam ca suntem singuri in tot universul...
Nu suntem asa de speciali.
Universul este un ocean cu viata care are 13 miliarde de ani din cate stim.
Poate ca exista civilizatii care au miliarde de ani de tehnologie.
Noi avem doar 200 de ani de tehnologie.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

In primul rand primatele astea cu halat alb au dezvoltat niste abilitati exceptionale si anume, de a ignora inteligenta si de a promova prostia.
Pune intrebarea "cum te simti?" unui om inteligent.Raspunsul va fi acelasi..."ca un extraterestru!"
Catastrofa pamantenilor este sa nu-i viziteze extraterestrii umanoizi acum la apocalipsa.Adica: doua maini, picioare, sa fluture stegulete, sa iasa din nava si sa ofere cafeluta din Calea Lactee(normal ca-i cu lapte!), sociabili, numai verzi sau gri(alta culoare nu se admite).
Intrebare: esti destul de inteligent sa afirmi ca n-ai trecut pe langa un extraterestru? sau ai destula prostie sa zici ca un glob luminos, adaposteste o discoteca extra, supra, ultraterestra?
Aoleo, sa argumentez raspunsul?!?! ...pai, naproxen(asta nu stiu ce e), romparkin, ketamina, benzidamina...

Răspuns utilizator avertizat
| GoddessMaui a răspuns:

Sa fie alte fiinte mai inteligente decat noi, pe planeta noastra; sa mai scada aerele de superioritate din oamenii inutili.

| silvipisicutza a răspuns:

Primul, pentru. ca de la alte forme de viata, mai inteligente, avem ce invata.

| ILoveMoon a răspuns:

Normal sa existe forme de viata mai avansate din punct de vedere tehnologic
ca avem ce invata de la ei, dar sa fie mai avansati si din punct de vedere la mentalitate sa zic asa adica poate nu se omoara intre ei ca noi.

| Gavril_Catalin_1998 a răspuns:

Probabil ca a doua varianta este deja aplicabila