| anonim_4396 a întrebat:

De ce le e mai usor oamenilor sa creada ca suntem singuri in univers decat ca mai exista viata si pe alte planete?

8 răspunsuri:
| Bunny a răspuns:

Tema de nou.E ceva inca necunoscut si nu stim la ce sa ne asteptam.E imposibil sa fim singura planeta populata din tot Universul. Candva vom avea si contact cu alte planeta.Cand? Nu stiu.

| Bunny a răspuns:

Teama* de nou.Scuze.Acum am vazut greseala.

| DakotaRoyse a răspuns:

Poate pentru că imaginaţia ne e limitată de lipsa de informaţie? Sau din cauza gândirii impuse de religie?

| RhoOphiuchi a răspuns:

Pentru ca omul tinde sa fie egoist si egocentrist. Fiecare om de pe pamantul asta se crede cel mai bun, cel mai tare. Iar pana cand stiinta le-a mai dat peste nas in ultimul secol, oamenii credeau la nivel global ca-s cei mai tari, unici si speciali. Oamenii *prefera* sa creada ca sunt centrul universului, decat sa se gandeasca ca sunt o farama nesemnificativa intr-un univers plin de alte forme de viata si/sau constiinta.

| Edd_4925 a răspuns:

Prea putina informatie si deocamdata nicio dovada clara. dar daca pe planeta x exista microbi de exemplu...nu se considera viata extraterestra?

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Eu nu cred ca suntem singuri in Univers, dar nu sunt destule probe cu care sa te poti afisa afirmand ca avem si vecini ce ne asteapta cu placinta cu fosfor...sau ce-or manca ei acolo.
Apropo, cum ar arata un fast food la extraterestri daca ei se deplaseaza cu viteza luminii? Blink food? hai ca am de gandit...pa.

| Laya a răspuns:

Pentru ca omului ii e foarte greu sa creada mai incolo de ceea ce poate vedea cu ochii lui sau poate atinge. Mai exista si religia, care ne spune cu totul si cu totul altceva. Plus de asta, oamenii traiesc in nepasare, catora le pasa daca mai exista viata pe alte planete, atata timp cat nu deranjeaza pe nimeni?
Traim in "obisnuit", ne e greu sa vedem dincolo de ceea ce depaseste imaginatia, ne e greu sa privim lucrurile altfel decat par a fi...big grin

| Bobo28 a răspuns:

Deaorece inca nimeni nu a descoperit nimic si tot ce avem este ori legenda ori presupunere deci nimic oficial.Multi dintre noi nu cred daca nu vad si nu ai cum sa ii confingidoar cu povesti.