| DanyN98 a întrebat:

In acest univers "infinit",noi,oamenii,majoritatea dintre noi, stim...sau cel putin credem,ca decat planeta Terra are forme de viata,nu exista posibilitatea ca si pe alte planete sa existe forme de viata? adica,ma refer la aptul ca,din miliardele si miliardele de galaxii,ce contin miliarde de planete,nu ar putea exista una in care sa fie un climat asemanator cu cel al pamantului, apa in stare lichida si alte lucruri care au contribuit la creearea vietii? nu ma refer la faptul ca ar exista extraterestrii...ma refer la faptul daca ar exista cel putin bacterii care unele sar intalni si pe pamant.

Răspuns Câştigător
| Kaℓi a răspuns:

Eu zic ca ar fi o mare aroganta din partea noastra, sa credem ca suntem unicii locuitori ai galaxiei/universului... cu siguranta undeva acolo exista forme de viata, dar poate ca nu semanam deloc! poate ca sunt incompatibile cu puterea noastra de intelegere, poate ca materia este organizata in acele forme de viata dupa legi care depasesc capacitatile noastre de perceptie...
Poate ca sunt deja printre noi! big grin

8 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Sigur ca exista si inca multe, vezi ecuatia lui Drake. S-a estimat ca numai in galaxia noastra, Calea Lactee, sunt cca 50.000 de planete locuibile.

| sabin89 a răspuns:

Pai stai, ca ai sarit cam repede de la clima asemanatoare si apa lichida la... bacterii.

| RAY a răspuns:

Eu cred ca evolutie e universala si ca forme de viata ca ale noastre poate fi si pe alte planete

| Lizzu a răspuns:

Exista cate bacterii vrei ....eu una cred ca exista si alte forme de viata mult evoluate bacteriilor, mult evoluate noua si nu, nu e SF.
Asta cred eu.

E imposibil ca intr-un Univers vast sa fie Terra singura si unica planeta pe care existam noi, ca fiinte inteligente.

Eu cred ca se stie muult mai muult decat ni se aratawinking

| WhatheWow a răspuns:

Eu sunt sigur că apa e cheia apariției vieții și acolo unde există apă pot exista și forme de viață chiar și numai bacterii, cum spui tu. Probabilități sunt infinite de moment ce Universul e infinit iar dacă nu e așa și Universul e finit, din ceea ce cunoaștem tot există miliarde de posibilități ca viață să existe și în altă parte.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Este la greu.

| epurel a răspuns:

E foarte probabil să existe, ziceai "nu ar putea exista una in care sa fie un climat asemanator cu cel al pamantului, apa in stare lichida si alte lucruri care au contribuit la creearea vietii? " păi poate fiinţele respective nu au nevoie de o atmosferă ca a pământului, sau de apă.

| victor3331 a răspuns:

Foarte putin probabil si e bine sa ti pui problema ce inseamna cand zici infinit...