| ramy_5584 a întrebat:

Care stie unde pot gasi cateva citate de anaximenes...pls dati-mi catev site-uri...

urgent!

3 răspunsuri:
| Cryss a răspuns:

Anaximenes spunea că "aerul reprezintă originea tuturor lucrurilor".
Atat am gasitsad.

| Steffen_Tom_1971 a răspuns (pentru Cryss):

Buna
Si eu acum am dat de el si cred ca e cel mai aproape de adevar.
ca sa formezi un cuvant ai nevoie de ton-sunet
Pentru a obtine sunet trebuie sa tragi aer in piept si sa suflii... ceva de genu.
a respira -a trai
Viata se mentine prin suflarea de viata -aer...
fara aer nu poti scoate sunete si nici sa mentii viata
Domnul Dumnezeu a facut pe om din tarana pamantului, i-a suflat in nari suflare de viata, si omul s-a facut astfel un suflet viu. (Geneza.2:7)

| sese a răspuns:

Citate celebre.ro