| augustinmarian a întrebat:

Care sunt cele mai eficiente metode pentru a avea un vis lucid? Cum pot avea unul din prima incercare?

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Cele mai eficiente sunt cele care ti se potrivesc tie mai bine. Asta nu poti afla decat incercand. Ai de unde alege, e plin de informatii in legatura cu acest subiect.
Nu e o idee foarte buna sa tii neaparat sa iti iasa din primele incercari, risti sa te descurajezi si sa renunti repede in caz de esec.

4 răspunsuri:
| tonyc7 a răspuns:

Visele nu vin cand ne pregatim noi de ele. Si oricum nu ai nicio sansa sa fii lucid atunci cand iti apar. happy

| Mirel4412 a răspuns:

Eu am avut cred ca 2-3 experiente de vis lucid, o sa-ti povestesc 2.

In primul vis, nu stiam ca visez de la inceput. Eram acasa la o ruda, si dintr-o data o femeie a venit si m-a apucat tare de mana si m-a pus pe un scaun. Dupa ce m-a pus pe scaun, am realizat ca visez, si timp de cateva secunde am incercat sa vorbesc cu femeia aia cine e, dupa m-am trezit.

Al doilea vis. Eram in curtea casei mele la gard si vorbeam cu un vecin. Dupa imi aduc aminte in vis ca imi spusese cineva ca poate sa isi controleze visul, si dupa realizez ca visez. Imediat mi-am imaginat ca na plimb cu un cabrio la plaja(asta am vrut sa fac). Experientele de constientizare au fost scurte, dar le tin bine minte si acum, superbe.

https://www.google.com/......n-viata-ta

| TheStrategist a răspuns (pentru tonyc7):

Cum adică visele nu vin când ne pregătim noi de ele? Visăm în fiecare noapte, doar că uneori nu ne amintim.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Visele pot fi controlate, iar experienta e imposibil de egalat de orice altceva, dupa parerea mea.