| Bibi16 a întrebat:

Care sunt componentele unei baterii(nu auto, baterie normala), dar ale unui bec? F U N D A!

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

O baterie electrica este formata din unul sau mai multe elemente galvanice. Un element are 2 borne (lame) sau poli: porna pozitiva (+) legata de electrodul de grafit aflat intr-un saculet cu dixid de mangan si borna negaiva (-) legata de cilindrul de zinc, in care se gaseste solutie de clorura de aminiu si glicerina.
Un bec electric are in interiorul balonului de sticla vidat un filament de sarma subtire, sudat la 2 fire metalice mai groase. Unul din fire este legat la soclu becului printr-un contact metalic, realizat prin sudura, iar celalalt este legat de varful metalic. Varful metalic este izolat de partea filetata a soclului prin sticla neagra. Sper sa te fi ajutat! Funda! puppy dog eyes

8 răspunsuri:
| Azm a răspuns:

Silviu, fata vrea sa stie de baterie nu de bec.

| silviu_5499 a răspuns:

Stiu doar la bec
soclu filetat dulie balon cu gaz inert si filament

| Andrei32133 a răspuns:

Nu stiu spargele si vezi ce au inauntru

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

D-ai la cineva funda? puppy dog eyes

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Da-i la cineva funda? puppy dog eyes

| JustTruth_Armand_1987 a răspuns:

Salut! Eu am desfacut o baterie AA de 1.5v si uite ce am gasit: cauta pe facebook Armand JustTruth in albumul Componente baterie AA.winking

| BaiatFinutzSiDeCalitate a răspuns:

Eu tot asta caut da nu gasesc.