| PringAloe a întrebat:

Salut, cum pot calcula viteza de descarcare a unei baterii? Sau cum pot afla ca de mult ma tine o baterie care alimenteaza un aparat?
Spre exemplu daca o baterie are auto are 80ah, 760A cat de mult o sa-mi tina pornit un aparat care are consum de 1100w? Sper ca m-am explicat, daca nu am sa incerc sa fiu mai explicit

8 răspunsuri:
| zilog a răspuns:

Este greu pentru ca tu nu o sa o descarci pana la tesiunea de 0 volți
asa ca tu vei putea suge din acea baterie doar 20% din capacitatea ei pentru ca o data cu comsumul de curent adica de Amperi din ea scade direct proporțional și tensiunea!
Lucru care va face ca, consumatorul tău să se oprească
pentru că este posibil ca acel consumator să refuze sa mai functioneze la o tensiune mai mica de 10Volți!
asta înseamnă că degeaba ai tu bateria de 760 Amperi când tu ai putut să consumi din ea doar 100 Amperi și în interiorul ei au mai rămas ne consumați și imposibil de consumat cu consumatorul tau inca 660amperi
pe car echiar nu ai cum să îî consumi pentru ca device-ul tau cred ca este un invertor auto
intra in autoprotecție când tensiunea adica volții din baterie scad sub 10volți

Asa că dacă tu ai vrea să consumi din acea baterie 50% din capacitaea ei as vedea lucrurile in felul următor

Ti-ar trebui un ridicător de tensiune care sa duca tensiunea de la 12v la 24v drop up
apoi iti va mai treui o sursa stabilizata in PWM de tensiune DROP down care sa ia din tensiunea de 24 volți și să îți ofere o tensiune stabila de 12 volti chiar daca tensiunea incepe sa scada de intrare
sa zicem ca acum ai in baterie 12v ridicat la 24 scazut la 12 merge perfect

apoi tensiunea din baterie scade ajunge la 7 volti tensiunea dupa ridicatorul de tensiune ajunge la 15 volti scazuta ramane la 12 v

tensiunea din baterie ajunge a 5volti
tensiunea ridicata ajunge la 13v
tensiunea stabilizata ajunge la 11volti
consumatorul tau inca mai functioneaza

apoi tensiunea din baterie ajunge la 4, 5v
tensiunea ridicata ajunge la 10 volti
tensiunea stabilizata nu mai exista ca asa auto intrerupt sa taiat singura s-a oprit din at furniza enrgie electica

Asa ti-as face eu acest prototip daca ar fi sa il construiesc eu
ca sa pot sa consum din acea baterie 400 Amperi
nu doar 100 de amperi cum ai putea tu sa consumi

Ofer consutata contra cot proiectez scheme fabric montaje nu ma contacta daca nu ai pentru acest proiect de alocat 1000 euro!

| Cksihja a răspuns:

Nu ai specificat voltajul, la un voltaj de 12 V rezultă că bateria ta are o capacitate de 960 de wati rezultă ca acel aparat te ține cam 52 de minute dar asta ține cont de stare bateriei. O baterie uzată ține mai puțin.

| Balalau95 a răspuns:

Viteza de descarcare a unei baterii depinde, direct proportional de consumator, am un telefon Galaxy S4 care daca il tin in standby tine 5 zile, daca incep sa il frec tine 40 de minute
CALCULEAZA ASTA!
in plus mai tine si de varsta bateriei, in exemplul de mai sus cu S4, bateria e veche de ani buni, o baterie noua nu s-ar da batuta asa de usor, DAAAAAAAAAAAAR nu arunc cu banii pe o antichitate... PUNCT!

hai sa iti sumarizez: ai pus o intrebare care tine de MUUUULT MAI MUUULTI FACTORI decat ai specificat aici

| PringAloe explică:

Daca am o baterie de 24v de 140Ah cat timp imi duce un dispozitiv de 1300w?

| Frank51 a răspuns (pentru PringAloe):

Ce dispozitiv ai pe DC de consuma 1300W?

| PringAloe explică (pentru Frank51):

Ideea sta in felul urmator, eu folosesc un ups de la apc in cazul in care se ia curentul centrala mea sa functioneze, centrala are 1100w + pompe etc ajunge undeva la 1300w

| PringAloe explică (pentru PringAloe):

Am gasit un site pe net unde trebuie sa pui capacitatea bateriilor, puterea consumata etc si iti spune exact autonomia

| Batmanel a răspuns:

Volti sunt foarte importanti... si gasesti calculatoare online completezi cu ce sti si aflii ce ai nevoie, puterea in wati a bateriei. Consumatorul il stii deci faci imparteala. Asta pe hartie pentru ca practic durata de descarcare a bateriei tine de multi factori. Dar dupa puterea de consum si baterie cred ca te referi la o baterie de 12v auto sau 24v baterie de camion si ai un frigider electric sau/si plita electrica. Daca ai panouri solare dupa calculul de consum, nu ai probleme, tine lejer bateria peste noapte pana dimineata.