| opacatoasa a întrebat:

Care sunt motivele pentru care trăiţi voi?

24 răspunsuri:
| harciog a răspuns:

Pai ca respir, maninc si mai beau si apa dar mai rar. Daca n-as face toate astea cred ca m-as duce dreacu'.

| MeScorpion a răspuns:

Cum adica? Tu traiesti pentru niste motive? Daca n ai motive iti iei gatu? Foarte prost pusa intrebarea asta. probabil ai vrut sa te referi la scopul vietii, care e un mister si ar fi o mare tampenie sa incepi sa.ti bati capul.''Nu vei fi niciodata fericit daca cauti sa afli ce este fericirea, cum nu vei trai niciodata daca incerci sa afli scopul vietii.'' Albert Camus.

| MagicSmile7 a răspuns (pentru MeScorpion):

''Nu vei fi niciodata fericit daca cauti sa afli ce este fericirea, cum nu vei trai niciodata daca incerci sa afli scopul vietii.'' Nu sunt de acord cu afirmatia respectiva. Cred ca e valabila doar in cazul in care fericirea nu exista. Fara a cauta fericirea, scopul vietii, e ca si cum ti-ai dori sa traiesti intr-o cutie.Nu e neaparat sa alergi disperat dupa o fericirea ideala, sufletul e acela care iti pune conditiile, tu doar trebuie sa le folosesti ca itemi in ceea ce faci.Tot ce e in viata acesta tine de o evaluare sau o re-evaluare si nu e neaparat sa asteptam consecintele unei actiuni, idei, gandiri...ca sa ne dam seama daca exista acolo fericire sau nu.Problema e ca omul face multe chistii din incapatanare, isi cauta metode mai "eficiente" de a analiza viata, doar pentru ca deciziile sunt mult prea generale, ca la un referendum, unde sunt doar doua optiuni:"Da" si "Nu".

| MeScorpion a răspuns (pentru MagicSmile7):

Fericirea exista dar ce vrea nenea asta sa spuna e ca daca iti pierzi vremea sa o cauti si esti obsedat de a o gasi, nu faci altceva decat sa iti piezi vremea, sti bancul ala cu cainele? Lasa ca vine el. In legatura cu scopul vietii, in sine nu al individului, dupa parerea mea scopul vietii e evolutia si nimic mai mult, nu are nici o legatura fericirea cu scopul vietii. Si pe bune sufletul iti dicteaza conditiile? Nu mai spune... sufletul are ratiune sa-ti dicteze ceva ultima data cand am verificat eu creierul imi dicta ce si cum. Iar scopul individului e un paradox din pctul meu de vedere.

| DorelSudoru a răspuns:

Raspunsul unui zombie:
De ce traim? Scopurile si idealurile se modifica de la o perioada la alta deci nimeni nu-ti poate da un raspuns permanent, si chiar daca ti-as da un raspuns ar fi o minciuna...pentru ca nu totul merge cum vrei si daca ai scopuri prea marete o sa ajungi sa traiesti degeaba

| Dreamer a răspuns:

Un realist ar spune ca traieste ca sa se insoare/marite, sa aiba copii si stare si sa traiasca bine pana la adanci batraneti, fara regrete. Iar acel realist casatorit fiind, avand copii, avere si fiind extrem de fericit, in filosofia lui de fapt ar vrea totusi sa afle scopul - Scopul pentru care el traieste, are copii, este fericit s.a.m.d. Si adevarul este ca nimeni nu stie cu adevarat motivul pentru care traieste...deci motivul pentru care traim si una dintre cele mai grele intrebari este sa aflam DE CE?

PS: Dar vezi tu, aici vorbeste un credincios...caci daca insasi existenta noastra ar avea un scop atunci automat ar trebui sa atestam existenta unui creator, acel creator care ne-a dat acel scop de a trai, indiferent care ar fi el, indiferent cand a inceput si unde si daca se va termina.

| DrunkenRat a răspuns:

3 cuvinte: arta, arta si arta.

| CrysisMD a răspuns:

Notivul meu principal pentru care eu traiesc sunt oamenii, adica pentru ei eu traiesc.

| andrei a răspuns:

Sa-mi gasesc pacea interioara. Dupa o sa stiu exact ce am de facut.

| Garnet a răspuns:

Eu traiesc numai pentru a mai vedea acel zambet inca o data! numai pentru a mai putea sta inca o data in bratele ei...si pentru a putea sa ating norii candva...

| GothicTiamat a răspuns:

Eu una traiesc pentru arta, pentru arta pe care o creez si care pe multi in ziua de azi ii lasa rece, dar poate postmortem o sa fie mai binebig grin Tu pentru ce traiesti?

| Shaoran a răspuns (pentru GothicTiamat):

Arta? Ce arta?

| GothicTiamat a răspuns (pentru Shaoran):

big grin scriu iar pentru mine asta e o arta, inainte si pictam dar dupa 20 de ani m-a parasit talentul nu stiu ce am patit happy parca s-a golit acea parte a creierului si nici nu am mai incercat sa o regasesc

| Shaoran a răspuns (pentru GothicTiamat):

Despre pictat, probabil... Odata cu maturizarea, multi isi pierd creativitatea din acest punct de vedere, odata cu atasare de lume si de multe ori de, nu stiu muzica, stiinta, ateism etc. Acestea au un rol negativ asupra emotiilor unui om. Iar pictatul tine strict de emotie. O pensula, o paleta plina de culori si apoi libertatea. Si eu desenez si ocazional pictez, dar nu am foarte mult timp la dispozitie.

De scris, si eu scriu mult, imi place poezia, dar scriu si proza, atat studii si filozofie cat si din alte genuri. Mi-ar face placere sa-mi arati o monstra a creativitatii tale, daca ai pe net ceva.

| GothicTiamat a răspuns (pentru Shaoran):

Da am pe net dar din pacate raman la stadiul anonim, cel putin aici. Au fost destule persoane care au ciitit ce am scris chiar prea multe si mi-a fost de ajuns. Nu e ca si cum as vrea sa ajung Shakespeare. Si mie imi place sa scriu despre psihologie, despre cum un cineva poate pleca de la o idee si ajunge la cu totul altceva chiar ceva ce nu si-ar fi dorit si asta din cauza influentei care o are societatea asupra lui sau chiar propiile experiente dramatice. Oricum sa zicem ca sunt un pui de Bacovia combinat foarte putin cu Garcia Marquez in ceea ce priveste descrierea si fiecare detaliu.

| Handrei a răspuns:

Si daca n-as avea motiv ar trebui sa mor?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Sa "ucid" tampitii ce fac postari idioate.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Motive? Nu am nevoie de ele. Ma simt bine traind, e o satisfactie de care ma bucur zilnic.

| Misterryo a răspuns:

Pai scopul meu in viata e sa n-am niciun scop. D-aia traiesc si incerc non-stop happy

| Misterryo a răspuns:

Pai scopul meu in viata e sa n-am niciun scop. D-aia traiesc, si incerc non-stop happy

| vasilicalambru a răspuns:

Eu traiesc dupa vorbele inteleptului Nietzsche care spunea: "Scopul meu in viata e femeia cu mustata".

| Bahh a răspuns:

Ma intrebam uneori de ce oamenii traiesc, care e sensul?
Eu ma bucur de viata, am si multe obstacole in cale, dar merg inainte, pentru ca viata chiar are sens.La moment traiesc pentru familie,rude, prieteni, ect. Apoi, voi trai pentru copiii si sotul meu daca-l voi avea.
Nu conteaza cit traiestre un om, conteza ce si cit a facut cind a trait.Nu conteaza esti bogat ori sarac, trebuie sa ne straduim sa traim, dar nu toata viata sa stam pe baluri, droguri, adrenalina mereu, in viata trebuie sa te bucuri si sa suferi.
Foarte buna intrebare ai dat! Bravo!