| bluester a întrebat:

Care verset din Biblie v-a place cel mai mult?

Răspuns Câştigător
| Gospell a răspuns:

Romani 8 : 28 "Şi ştim că Dumnezeu toate le lucrează spre binele celor ce iubesc pe Dumnezeu, al celor care sunt chemaţi după voia Lui"
Marcu 11: 25-26 "Iar când staţi de vă rugaţi, iertaţi orice aveţi împotriva cuiva, ca şi Tatăl vostru Cel din ceruri să vă ierte vouă greşealele voastre.
Că de nu iertaţi voi, nici Tatăl vostru Cel din ceruri nu vă va ierta vouă greşealele voastre"
Psalmi 50: 18 "
Jertfa lui Dumnezeu: duhul umilit; inima înfrântă şi smerită Dumnezeu nu o va urgisi"

29 răspunsuri:
| JeSa a răspuns:

"Eu sunt calea, adevărul şi viaţa. Nimeni nu vine la Tatăl decât prin Mine" (Ioan 14:6).

| AvalohAlyn a răspuns:

''Eu sunt Calea, Adevarul si Viata, nimeni nu vine la Tatal, decat prin Mine''

| Parintele a răspuns:

Mai multe:

Geneza 3:16 ~ Femeii i -a zis:,, Voi mari foarte mult suferinta si însarcinarea ta; cu durere vei naste copii, si dorintele tale se vor tinea dupa barbatul tau, iar el va stapîni peste tine.``

1Timotei 2:12 ~ 12Femeii nu -i dau voie sa învete pe altii, nici sa se ridice mai pe sus de barbat, ci sa stea în tacere.

1 Corinteni 14:34 ~Femeile sa taca în adunari, caci lor nu le este îngaduit sa ia cuvîntul în ele, ci sa fie supuse, cum zice si Legea.

1Petru 3:6 ~ ca Sara, care asculta pe Avraam si-l numea "domnul ei." Fiicele ei v-ati facut voi, daca faceti binele fara sa va temeti de ceva.

Mai multe puteti vedea aici: http://stiinta-si-religia.com/violul_in_biblie_.html

| danut a răspuns:

Versetul de AUR din Biblie se gaseste in epistola lui Ioan 3, 16. "Fiindcã atât de mult a iubit Dumnezeu lumea, cã a dat pe singurul Lui Fiu, pentru ca oricine crede în El, sã nu piarã, ci sã aibã viata vesnicã. "
Intreaga Biblie se concentreaza in acest verset, este cel mai frumos verset si cel mai important.

| Marcian a răspuns:

Cel ce traieste dupa sabie va muri dupa sabie.

| SturmirCloudKeeper a răspuns:

Isaia capitolul 13: 15. Oricine va fi aflat va fi străpuns şi oricare va fi prins va cădea de sabie.
16. Copiii lor vor fi zdrobiţi înaintea ochilor lor, casele lor vor fi jefuite şi femeile lor necinstite.
17. Iată că Eu ridic asupra lor pe Mezi, care nu pun preţ pe argint şi care nu se lăcomesc pentru aur.

| Contrast a răspuns:

Psalmul 139, 1-3...si versetul 14.

| Luori a răspuns:

Pana acum : "Dragostea este îndelung rabdatoare, este plină de bunătate: dragostea nu pizmuieşte, dragostea nu se laudă, nu se umflă de mândrie. Nu se poartă necuviincios, nu caută folosul său, nu se mânie, nu se gândeşte la rău. Nu se bucură de nelegiuire, ci se bucură de adevăr. Acoperă totul, crede totul, nădăjduieşte totul, suferă totul. Dragostea nu va pieri niciodată…"

| DeeDee28 a răspuns:

I Corinteni capitolul 13 :1. De aş grăi în limbile oamenilor şi ale îngerilor, iar dragoste nu am, făcutu-m-am aramă sunătoare şi chimval răsunător.
2. Şi de aş avea darul proorociei şi tainele toate le-aş cunoaşte şi orice ştiinţă, şi de aş avea atâta credinţă încât să mut şi munţii, iar dragoste nu am, nimic nu sunt.
3. Şi de aş împărţi toată avuţia mea şi de aş da trupul meu ca să fie ars, iar dragoste nu am, nimic nu-mi foloseşte.
4. Dragostea îndelung rabdă; dragostea este binevoitoare, dragostea nu pizmuieşte, nu se laudă, nu se trufeşte.
5. Dragostea nu se poartă cu necuviinţă, nu caută ale sale, nu se aprinde de mânie, nu gândeşte răul.
6. Nu se bucură de nedreptate, ci se bucură de adevăr.
7. Toate le suferă, toate le crede, toate le nădăjduieşte, toate le rabdă.
8. Dragostea nu cade niciodată.

| AndutzaAndu a răspuns:

Nu scriu versete, dar mine mi-au plăcut cel mai mult Fericirile big grin.

| hippiemuslim a răspuns:

(2Imparati 2)
"23 De acolo s-a suit la Betel. Şi pe când mergea pe drum, nişte băieţaşi au ieşit din cetate, şi şi-au bătut joc de el. Ei îi ziceau: "Suie-te, pleşuvule! Suie-te, pleşuvule!"
24 El s-a întors să-i privească, şi i-a blestemat în Numele Domnului. Atunci au ieşit doi urşi din pădure, şi au sfâşiat patruzeci şi doi din aceşti copii."

Sunt mai multe, dar asta e unul din preferatele melewinking

| adrian_6103 a răspuns:

Sfinţiţi Sabatele Mele, căci ele sunt un semn între Mine şi voi, ca să ştiţi că Eu sunt Domnul Dumnezeul vostru!"

Ezechele 20:20

| Fifylici a răspuns:

Fiindca atat de mult a iubit Dumnezeu lumea ca atat pe singurul sau Fiu ca oricine crede sa nu piara ci sa aiba viata vesnica.
este singurul verset care imi alina inima ori de cate ori imi amintesc

| Baiaaanca a răspuns:

Psalmul 23, Ioan 3:16. Dar diferentiaza versetele in functie de religie.Pt ca in biblile ortodoxe sunt traduse altcumva si in celelalte diferit, asa ca o sa le scriu aici:
Psalmul 23 : Psalmii 23:1
Domnul este Păstorul meu: nu voi duce lipsă de nimic.
Psalmii 23:2
El mă paşte în păşuni verzi, şi mă duce la ape de odihnă;
Psalmii 23:3
îmi înviorează sufletul, şi mă povăţuieşte pe cărări drepte, din pricina Numelui Său.
Psalmii 23:4
Chiar dacă ar fi să umblu prin valea umbrei morţii, nu mă tem de nici un rău, căci Tu eşti cu mine. Toiagul şi nuiaua Ta mă mângâie.
Psalmii 23:5
Tu îmi întinzi masa în faţa potrivnicilor mei; îmi ungi capul cu untdelemn, şi paharul meu este plin de dă peste el.
Psalmii 23:6
Da, fericirea şi îndurarea mă vor însoţi în toate zilele vieţii mele, şi voi locui în Casa Domnului până la sfârşitul zilelor mele.

Ioan 3:16 : )Fiindca atat de mult a iubit Dumnezeu lumea, ca a dat pe singurul Lui Fiu, pentru ca oricine crede in El sa nu piara, ci sa aiba viata vesnica.

| ely92music a răspuns:

"Iată, Eu stau la uşă şi bat; dacă aude cineva glasul Meu şi dechide uşa, Eu voi intra la el, voi cina cu el şi el cu Mine."

| NinaY a răspuns:

Psalmi 147 versteul 5 tongue

Master Chief 54:9999
Tu eşti satan? Da-mpărate!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Deci bianca, treaba cu bibliile e o tampenie, intr-una scrie de exemplu,, el a mers in satul x" in alta,, el a plecat in satul x" in alta,, el s-a coborat in satul x", ideea insa e aceeasi in toate bibliile, doar ca folosesc diferite sinonime. dar toate spun acelasi lucru, indiferent din ce religie provin. pai un verset care imi place cel mai mult, nu stiu, poate ala,, daca ati avea credinta cat un graunte de mustar ati zice muntelui acesta arunca-te in mare si s-ar face, nimic nu ar fi cu neputinta". dar din toate ai ceva de invatat, faza e sa intelegi ce citesti.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ioan 3; 16 ''Fiindca atat de mult a iubit Dumnezeu lumea, ca a dat pe singurul Lui Fiu, pentru ca oricine crede in El sa nu piara, ci sa aiba viata vesnica''

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

6:14

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Am o intrebare care este versetul din biblie in care zice nu iti cladi fericire pe nefericirea altuia

| 1qjan a răspuns:

Friedrich Nietzsche - Dumnezeu a murit

| bogdan777 a răspuns (pentru 1qjan):

Dumnezeu a murit in inima celui ce nu crede.Revenind la versete...cred ca Ioan 3, 16''Fiindca atat de mult a iubit Dumnezeu lumea,ca a dat pe singurul Lui Fiu, pentru ca oricine crede in El sa nu piara, ci sa aiba viata vesnica''/Iesire 20.2-17/Iesire 25.8/Evrei1.1/Coloseni3.16/Galateni2.20/Romani 9.1/Matei 5.3-12...lista poate continua cu multe alte versete

| elisei2012 a răspuns:

Versetul de aur e cel mai pretios.
Ioan 3:16 -"Fiindcã atât de mult a iubit Dumnezeu lumea, cã a dat pe singurul Lui Fiu, pentru ca oricine crede în El, sã nu piarã, ci sã aibã viata vesnicã. "

Aceasta este cea mai mare fagaduinta pe care Dumnezeu o face oamenilor.L-a dat pe singurul Lui fiu oentru ca noi doar sa credem in El sa-L marturisim cu gura, sa ne pocaim si vom ajunge la manuire.E trist ca foarte multi refuza acest dar, ii dau cu piciorul. Daca Dumnezeu a avut atata indurare pentru tine si a trimis fiul Lui zii un DAn luin Dumnezeu din toata inima ca El sa-ti patrunda in viata si sa te schimbe sa ajungi in imparatia Lui.Nu conteaza cine esti sau ce religie ai, nu conteaza ce ai facut Dumnezeu ne iarta cai El spune ca nu tine in seama vremurile de nestiinta dar porunceste la toti sa se pocaiascab si sa creada in fiul Sau care este singura sansa de a ajunge in cer. Dumnezeu ne vrea intotdeauna binele.Intoarcete la Dumnezeu sa fii iertat, salvat si cand va reveni El pe norii de slava sa fii si tu chemat si sa nu fii lasat pe pamant unde va fi plansul si scrasnirea dintilor(iadul). Aceste vremuri sunt foarte aproape toate semnele marturisesc asta, nu mai e mult si se va sfarsi cu acest pamant, totul va pieri dar Dumnezeu va ramane neschimbat si va trai vesnic cu cei ce L-au slujit DOAR pe EL. Dumnezeu sa va binecuvinteze.Nu uitati-singura sansa de mantuire(viata vesnica)e ISUS HRISTOS.

| foz a răspuns:

1 Corinteni 13:13

| Micu_Livia_1985 a răspuns:

Strang cuvantul Tau in inima mea, ca sa nu pacatuiesc in potriva Ta psalmii 119 cu 11!

| Mihaela1988 a răspuns:

Cea mai frumoasa declaratie de dragoste facuta de Domnul. Isaia 43:4 De aceea, pentru ca ai pret in ochii mei, pentru ca esti pretuit si te iubesc, dau oameni pentru tine si popoare pentru viata ta.

| Jozsef_Pop_1980 a răspuns:

Ioan 3:16

| Valentin_Valentino_1975 a răspuns:

Finca atit de mult a iubit dumenzeul lumea ca a dat pe singurul lui fiu pentru ca ori cine crede in el sa nu piara si sa aiba veata vesnica ioan 3, 16