| Theo94 a întrebat:

Cat de sensibil este statul Roman/Romania la o influenta externa, (a unui stat mult mai puternic de ex.)?
Inteleg ca o tara ca Romania nu are cum sa fie total independenta, trebuie sa se afle sub o sfera de influenta, dar nu toate tarile ca Romania (economie slaba, coruptie, saracie, etc.) sunt la fel de sensibile, predispuse la o influenta externa.

12 răspunsuri:
| sabin89 a răspuns:

Statul român se conduce după principii, unul dintre acestea fiind cel al "neamestecului în treburile interne". happy

| RoCkKiD a răspuns:

Ce intelegi prin influenta? Economica? Sociala? schimbari de ce fel?

| RAY a răspuns:

Visul lui Hitler s-a împlinit fără nici un glonț, vezi tu in societăți comuniste nu puteau multe tari sa fie sărace sau bogate, era o egalitate cat de cat, așa ca Germania a făcut in Europa ce au făcut cu frați lor din est, marca germana din est era jumătate cat din vest, au demolat totul acolo, au distrus totul si acum si acolo e sărăcie, plus ca sunt desconsiderați de germani de vest, vorbim de o singură nație, vestul a colonizat estul, si germani veniți din ro sunt desconsiderați si acum si in 90, toți din acele state fost comuniste spun la fel, numai avem nimic, acum in lume totul e controlat de USA care a colonizat planeta si fac pe eroi planetei ei provocând războaie fictive

| Theo94 explică (pentru RAY):

Ai prefera altceva sau pe altcineva in afara de USA?
Dintre celelalte state sau uniunii care exista.

| RAY a răspuns (pentru Theo94):

USA este de lăudat, ce au făcut ei nu a făcut nimeni, sunt foarte liberi dar si se lasă ușor păcaliți, USA e un sistem gen selecția naturala, nu putem fii toți egalii, in USA e o concurenți, o competiție, de asta evoluează atât de repede totul acolo, putem spune ca e ceea mai inteligenta, nu vb de americani, vb de uni lideri, sincer nu am nici un răspuns ce e bun sau râu, sunt pasionat de filozofie, încerc sa fiu neutru dar si sceptic, clar ca România ți a ales direcția prin vot, nu a venit Germania, usa sa darame fabricile, din contra au adus miliarde de dolari, am putea conversa vesnic

| RAY a răspuns (pentru RAY):

Putem spune ca e ceea mai inteligenta, nu vb de americani, vb de uni lideri,

ma refer la acum in lume totul e controlat de USA care a colonizat planeta si fac pe eroi planetei ei provocând războaie fictive

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Influența e reciprocă. Să ne gândim la criza economică prin care a trecut Grecia și cât de mult a influențat asta UE.

| Mosotti a răspuns:

Pai noi suntem in totalitate condusi de UE si SUA, ei ne fac politica, suntem colonie UE si SUA, deci aia este.

| relian a răspuns:

Economie slaba,coruptie nu se datoreaza sferei de influenta,sau ca esti aliat cu cineva.
RO atat poate,atat face,astia is oamenii,asta este sistemul de guvernare.
In Ro sunt si oameni cinstiti,oameni care ar putea face ceva pentru tara,pentru oameni,dar nu au cum ajunge sa o faca datorita sistemului.

RO prin conducerea ce o are nu stie nici sa isi tina aparoape aliatii,aia care ar putea sa ii ajute daca o fi nevoie.
Nu a spus nimeni sa dai bani,sau daca esti sarac trebuie sa stai cu capu in pamant,sau in nisip.

De exemplu suntem parteneri,atentie parteneri in NATO,mai exact suntem prieteni cu americanii,ca de fapt aia is NATO laughing asa si ce facem, sa fim mai aproape de ei? NIMIC,statu,guvernul roman nu face nimic.
Inteleg suntem saraci,nu avem bani sa facem cine stie ce chestii,dar macar stii cum e cand ai un amic bun sau un prieten,suna si tu,intreaba ce mai faci frate,cum iti mai merge etc,asa se face nu?
RO ar trebuie sa face chestii de genul asta,invita pe ambasadorul american la o seazatoare,la o masa,cheva chestii de genul asta,bani pentru asa ceva nu cred ca nu is.
Invita pe mai stiu eu ce general america sau ce sef mai este pe la bazele alea la stiu si eu o cafea,uite asa doara sa intrebi ce mai face,americanii is f ok si fac chestii de genul asta.

Ei nu o fac sa le dai ceva,dar asa fac prietenii intre ei corect? Ro odata intrata in NATO gata suntem parteneri,asa si deacu ne mai vedem la vara de craciun laughing
Deci nu te comanda aliatu tau,nu te poate comanda o alta tara ce sa faci tu in tara ta.
Alea is povesti,este trist ca unia si cred asta.Tu ca tara independenta nu poate veni cineva sa iti dicteze ce sa faci,daca cineva incearca asta ii saluti din mers,iti alegi prieteni care sa fie ok.
RO are nevoie de prieteni,parteneri de incredere,nu dintre vecini,astia mereu au cautata sa ne ia ce avem,deci singurul prieten ce RO ar trebuie sa il tina aproape chiar si cu un salut este SUA,restul te lasa cand nu te astepti.
Dar trebuie sa stii sa tii un prieten aproape,partener si doara sa il intrebi ce mai face uneori,nu doara cand ai nevoie laughing

Auzi multi romani vai americanii astia ne fura,astia is numa dupa luat laughing daca intrebi ce au luat americanii din RO? Atunci primesti raspuns,nu au luat ca nu au ce,dar daca am fi avut ar fi luat laughing uite gandire de roman.
Americanii au facut baze la noi,aia consuma de la noi,cumpara,deci aduc bani in tara,
Au facut drumuri,sa ajunga la baza lor,platesc taxe si asa mai departe,deci aia au bagat bani la greu,nicidecum sa fure ce tampenii mai debiteaza unia.
Ei ne conduc zic unia.Te conduce unde anume? Ala nu iti poate dicta ce sa faci,iar daca guvernul face ceva ce le zic aia, asta daca ar face, ar fi din prostie, nu vad de ce altceva.
Un om normal care gandeste nu vede cum, nu ne au americanii la mana cu nimic, sa spui ca te santajeaza laughing
Cum ziceam gandire de romani.Romanu e bun la toate,ce mai destept, cel mai harnic, cel mai frums, dar tara e vai de ea laughing suntem rupti in gura mai la toate, dar ne dam amri zmei laughing
Dam doara din gura, ne fura toti laughing dar ce o fura nici ei nu stiu.Pe guvernanti nu ii vad ca aia de fat ne fura, aia au vandut tara, aia au vandut pana si fierul vechi laughing dar multi romani cred ca asa au zis americanii laughing nu ca guvenrnatii au luat spagi sa vanda.

Deci romanii siau vandut ce au avut ei singuri, toti au fost de acord, pentru ca totu au votat sistemul ce il are RO si pe cei care conduc tara.

| Theo94 explică (pentru relian):

"Economie slaba, coruptie nu se datoreaza sferei de influenta, sau ca esti aliat cu cineva."

Eu nu am spus asta.

| relian a răspuns (pentru Theo94):

Asa este, nu ai spus tu, au spus-o altii pe aici, is unia ce le stiu pe toate, de aia e RO unde e din cauza americanilor laughing

| PRaPRa a răspuns:

Romania este o tara vasala UE/SUA/Anglosfera.