| Reek54 a întrebat:

Cat timp putem sta fara sa dormim?

Răspuns Câştigător
| cristi202 a răspuns:

4 zile. Dupa 4 zile apar schimbari chimice la nivelul creierului ce pot fi fatale, mai ales pentru ca sunt ireversibile. Oricum, si doua zile fara somn pot duce la afectiuni grave.

13 răspunsuri:
| Hombre a răspuns:

Desigur, răspunsul depinde de la caz la caz, în funcţie de rezistenţa şi voinţa fiecăruia. Omul care a înregistrat recordul, stând treaz pentru aproape 11 zile (264 de ore) este Randy Gardner (n. 1946). Acesta, în 1964, în cadrul unui experiment organizat de cercetătorul William C. Dement de la Universitatea Stanford, a reuşit să nu doarmă, fără nici un stimulator special antisomn, pentru o perioada menţionată mai sus, depăşind recordul deţinut la acea dată de Tom Rounds de 260 de ore.

| мιнαɛℓα36 a răspuns:

Un om normal nu cred ca poate rezista mai mult de 3-4 zile.

| Necrophagist a răspuns:

Recordul meu e de 4 zile, ceea ce e şi limita normală, în perioada unor examene, după aia simţeam că mă lasă inima şi a trebuit să dorm
Aici e cazul unui tip cu o boală care nu l-a lăsat să doarmă 6 luni.
http://www.suite101.com/content/the-man-who-never-slept-a34650

| DianaScorpio a răspuns:

Depinde de organism, dar dupa cateva zile/sau ma rog, putin mai mult in functie de rezistenta fiecaruia, mori...Plus ca iti afecteaza in acele zile n lucruri in organism.

| PetreConstanta a răspuns:

Depinde de organism si de ambitie

| Whiff a răspuns:

Pai asta depinde de organismul fiecaruia.

| InnocentSmile a răspuns:

Depinde de organismhappy
unii pot sta mai mult timp fara sa doarma, iar altii mai putinhappy

| ToxicDump a răspuns:

Depinde cat de tare tie corpul, unele pesroane pot sa mearga 4 zile, altele nu pot numa 2 zile. Eu am stat 2 zile treza.

| snoppyamabil a răspuns:

Pot spune fara exagerare, ca eu unu am stat cam o saptamana fara sa adorm.
in acea saptamana am avut mai multe clan battle pe LOL

| lolly a răspuns:

Pana nu cazi din picioare

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

3 zile, dupa aia mori.

| 2middlefingers a răspuns:

Dupa 2 saptamani mori

| FlorinLOveGaga a răspuns:

Recordul îi aparţine lui Randy Gardner, care la vârsta de 17 ani a rezistat fără să doarmă 264 ore (aproximativ 11 zile). Acest lucru este adevărat, însă ar fi interesant cât ar putea o persoană să rămână trează ş, i în acelaşi timp, toate caracteristicile sale să rămână normale.

Cred că ar fi mult mai greu ca în acest timp (în care realizezi experimentul) să faci şi alte activităţi care mai mult sau mai puţin te obosesc. Spun asta pentru că e o diferenţa atunci când nu faci nimic, pregătindu-te fizic şi psihic pentru acest experiment, faţă de atunci când tragi de fiare timp de trei zile şi te mai aştepţi să şi rezişti fără somn.

Toate persoanele implicate în acest experiment au evidenţiat pierderi progresive de concentrare, percepţie şi alte procese mintale superiore. Recuperarea lor a venit după o noapte sau chiar două de somn.

Personal nu mi-am propus niciodată să fac vreun astfel de experiment, însă, de exemplu, în timpul unei călătorii mai lungi (de o zi-două) sau la vreo petrecere care durează până în ziua următoare, am reuşit să rămân treaz destul de mult, dar cu momente de aţipiri.

Voi aţi experimentat ceva asemănător? Cum vi se pare recordul mondial atins de Randy Gardner?