| Girly97 a întrebat:

De ce nu ne amintim ce facem in timp ce dormim si nu suntem constienti ca dormim atunci cand dormim?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| zilog a răspuns:

Somnul este de fapt un proces neurovegitativ un fel de coma indusă prin care organismul in mod intenționat îsi stinge majoritatea funcțiilor pentru ca să se poată reface.
AR INSEMNA SA FII TREAZ
SI SA FII TREAZ INSEAMNA SA NU DORMI
Somnul este la fel de necesar ca si apa aerul sau mâncarea
Fiecare fiinta vie are nevoie de somn pentru a supravietui. Somnul suficient si odihnitor protejeaza sanatatea mintala si sanatatea fizica
Somn ajuta creierul sa functioneze corect. In timp ce dormim, creierul se pregateste pentru a doua zi, formand noi cai cu ajutorul carora putem sa invatam si sa ne amintim diverse informatii.
Cei mai multi oameni au nevoie, in medie, de aproximativ opt ore de somn
Beneficiiile somnului odihnitor
Stimuleaza imunitatea
Mentine greutatea sanatoasa
Imbunatateste activitatea psihica
Previne diabetul zaharat
Creste apetitul sexual
Scade riscul de boli de inima
Stimuleaza fertilitatea
Imbunatateste memoria

6 răspunsuri:
DoarBogdan
| DoarBogdan a răspuns:

Pentru ca nu toate functiile organismului, sau mai bine zis ale creierului, sunt "disponibile" big grin

| LPCTSTR a răspuns:

Pentru ca n-ai nevoie, simplu.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ca sa dormi trebuie sa nu fii treaz.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Daca te referi la amintirea viselor...
Visele se intiparesc intr-o parte mai "sensibila" a memoriei noastre. Se sterg usor, daca ne trezim brusc, daca ne gandim la preocuparile noastre imediat dupa trezire, daca mergem la toaleta imediat, etc.
Ca sa ne amintim mai bine visele, trebuie sa ne impunem asta. Sa stam putin in pat dupa ce ne trezim si sa ne gandim la ce am visat. Poate in primele zile nu o sa funcitoneze, dar cu timpul ne vom aminti tot mai mult.

De asemenea, ajuta mult sa nu fim franti de oboseala atunci cand ne culcam, ca intram intr-un somn din care nu ne mai amintim nimic. Adica sa avem inca putina energie ramasa.
Activitatile din timpul zilei e bine sa le facem cat mai detasati, fara emotii puternice, fie ele placute sau nu, fara stres, agitatie. Mintea in timpul zilei sa fie cat mai calma. La culcare starea sa fie cat mai buna, cina cat mai usoara, stomacul cat mai gol, vezica la fel, camera curata si ordonata, salteaua comoda. Pe parcursul noptii sa fie liniste, temperatura adecvata si intuneric in camera. Sa ne culcam intr-o stare de pace, fara anxietate, depresie, nemultumiri, dorinte puternice, sa lasam somnul sa vina de la sine.

In felul asta poti ajunge si sa fii constienta ca dormi atunci cand dormi, asa cum scrii.

Spor la visat! happy

| badpanda a răspuns:

Poate tu.

| InOrOut a răspuns:

De ce nu ne amintim ce facem in timp ce dormim? - sunt momente in care eu imi amintesc ce am visat, nu complet, dar faze imi amintesc.
nu suntem constienti ca dormim atunci cand dormim? - pentru protectie, daca ai realiza acest lucru te-ai panica in somn si nu te-ai mai trezi niciodata, ai intra direct in coma cerebrala
Organismul nostru are multe metode de securitate necesare.