| azotlichid69 a întrebat:

Cat trebuie sa ai media de admitere sa intri la medicina?

2 răspunsuri:
| candygirl a răspuns:

Ca sa intri la medicina, trebuie sa dai examen din chimie si biologie (fiecare universitate are cerinte diferite). apoi, daca iei peste 5 si sunt mai putine persoane cu nota mai mare decat tine decat locurile disponibile, ai intrat. happy

| lolium a răspuns:

Depinde de facultatea la care vrei sa dai. fiecare dintre ele are anumite reguli in ceea ce priveste modul de desfasurare al examenului de admitere. Pana si tematica difera. Spre exemplu, la facultatea de medicina Carol Davila din Bucuresti poti alege intre fizica si chimie iar anatomia se da obligatoriu. La Sibiu nu exista ca si optiune. Trebuie sa dai neaparat la chimie.Ca sa-ti faci asa, un fel de idee, la Bucuresti anul trecut au fost cam 500 de locuri la buget si ultima medie cu care s-a intrat a fost 7. Anul acesta s-ar putea sa difere. Depinde de norocul pe care il ai.
Eu tot la medicina dau si iti urez baftawinking