| Leonho a întrebat:

Cum se calculeaza media de admitere la medicina?

Răspuns Câştigător
| AlienGCS a răspuns:

Sa inteleg ca vrei sa dai la Victor Babes, Medicina si Farmacie.

O sa dai un test. Ai mai jos detalii:

-La specializarile Medicina si Medicina Dentara, grila va fi unica si va cuprinde:

-60 de intrebari din Biologie, pentru care se acorda 7 puncte

-20 de intrebari din Chimie organica, pentru care se acorda 2 puncte.

Ti-am dat si la specializarea Farmacie, unde grila va cuprinde:

-60 intrebari din Botanica, pentru care se acorda 6 puncte

-25 intrebari din Chimie organica, pentru care se acorda 3 puncte.

Si cu unul din oficu, sunt 10 puncte.

Vei fi admis daca iei nota mai mare de 5. Acum nu stiu sigur daca se intra cu nota asa mica. Depinde de locuri cred. Cei cu nota mare, au prioritate.

Succes!

14 răspunsuri:
| AnOnIm20202020 a răspuns:

Chiar nu stiu, dar stiu ca la toate examenele dai doua sau mai multe probe, eu am dat examen la tonita si am dat 2 probe, trec in a-5 a, dar daca dai 2 probe esa se calculeaza: exemplu: o proba nota 6, o proba nota 10, si se face asfel:6+10 =16:2=8,nu stiu care e media minima de intrae
funda?

| Leonho explică (pentru AnOnIm20202020):

LA medicina genarala cred ca doar 1 proba este din 100 intrebari. Care se ia 90 la suta. Si media bacului 10 la suta. Doar nu stiu bine. Tu mergi in a.5- a.
Esti la medicina sau in clasa a 5 a mergi?big grin

| MeimeiPinguinu a răspuns (pentru AnOnIm20202020):

Daca nu stii nu te baga, si ea vorbea despre total altceva nu despre scoala generalawinking

| Leonho explică (pentru MeimeiPinguinu):

Am aflat dupa ce am citit inca o databig grin

| AnOnIm20202020 a răspuns (pentru Leonho):

Eu merg in clasa 5-a, dar ti-am zis cum stiu eu, macar te-am ajutat cu ceva

| Leonho explică (pentru AnOnIm20202020):

Inteleg si mersi frumoshappy

| LNK a răspuns (pentru AnOnIm20202020):

Cu ce l-ai ajutat tu, mai exact? Decat sa-ti dai cu parerea cand nu stii despre ce e vorba, mai bine taci.

| AnOnIm20202020 a răspuns (pentru LNK):

Nu ma intereseaza ce zici tu

| LNK a răspuns (pentru AnOnIm20202020):

La cei aproape 10 ani pe care ii ai, tu ai impresia ca mie mi-ar pasa ce zici? Nu.

| Leonho explică (pentru LNK):

Lasatii vorbele goalehappy Nu sa ajutat doar macar a invercat cu ceva si dava nu e corecthappy

| AnOnIm20202020 a răspuns (pentru AnOnIm20202020):

Si eu merg in clasa 5-a, cum te cheama? la ce scoala esti?

| Leonho explică:

Multimesc pentru totibig grin

| Maya17mia a răspuns:

Depinde unde. la cluj conteaza doar cat iei la examenul de admitere :D deci nu este nicio medie. Gasesti mai multe informatii aici: http://inpascumedicina.wordpress.com/

| TeodoraMadalina7 a răspuns:

Buna.Stie cineva cum se calculeaza punctajul la medicina la constanta, la grile?