| ErrorFound a întrebat:

Cat va supravietui specia umana daca tehnologia depaseste cu mult capacitatea noastra de a o controla?

Răspuns Câştigător
| RandyMarsh a răspuns:

Salutare!
Tehnologia poate fi controlata,dar tocmai asta este lucrul care o face incontrolabila. Oamenii cand se vad stapani pe ceva cred ca nu se va intampla nimic, devenind neatenti, acest lucru fiind fatal, provocand erori.
Atata timp cand totul se face fara greseala si cu atentie, nu se va intampla nimic.Dar......toti facem greseli.Si le facem pentru a invata din ele. Dupa o greseala vine si ceva maret.
Tehnologia avanseaza foarte repede pe zi ce trece,noi o putem controla,dar lucrul care o face periculoasa este modul in care o controlam.
Omenirea rezista,dar se face mai vulnerabila pe zi ce trece, facand lucruri marete, dar si periculoase, din ce in ce mai periculoase.
In vremurile stravechi nu putea nimeni distruge omenirea cu o armata, cateva sabii si sulite.Acum daca se lanseaza cateva rachete nucleare...
In legatura cu cei de la CERN si alte institutii de genul asta, sa speram ca au si vor avea totul sub control si nu vor calca stramb, deoarece acolo nu iti poti permite sa calci stramb.
Cu siguranta mai sunt si alte planete locuibile, poate chiar locuite.La cate galaxii sunt, este chiar imposibil sa nu fie forme de viata extraterestre si planete locuibile.Provocarea este sa ajungem la ele.

35 răspunsuri:
| LittleLady a răspuns (pentru ErrorFound):

Aaa ok, scuze ca am deviat putin.Pai in cazul asta tot rau este deoarece tot o inventie omeneasca ne distruge natura.Adica noi tot cream si ajungem sa regretam, vorbind despre tehnologie in general.

| NGheorghe a răspuns (pentru RandyMarsh):

Provocarea este sa ajungem la ele. Ce vorbesti?
Ia niste explicatii... http://www.tpu.ro/......-arata-ca/

Citeste tot dialogul dintre mine si error

| MetalHead04 a răspuns:

Cam nu, deoarece o sa se depaseasca mult nivelul de "control" o sa se creada oamenii mai destepti si o sa strice tot.

| FemeiaPisică a răspuns:

Specia umana va supravietui mereu, fiindca noi oamenii controlam robotii si tot ce tine de tehnologie.

| ErrorFound explică (pentru FemeiaPisică):

Doamne, ce probleme aveti toti cu robotii? :)) V-ati uitat prea mult la erminator.
Nu draguta(sper ca esti fata ca altfel ar suna foarte ciudat fraza asta), nu vorbeam de roboti. :D Am dat si exemple mai sus despre ce era vorba:acele tehnologii care induc probleme in mediul inconjurator(Haarp), tehnologiile care pot afecta mediul(Centrale nucleare), tehnologiile care pot chiar distruge Pamantul(CERN).
Hai sa-ti dau si exemple prin care tehnologiile de mai sus ne pot afecta:
Haarp este o baza americana de cercetare din statul Alaska care se ocupa cu cercetarea ionosferei. Ce nu stie mare parte din populatie despre ea este ca instalatia respectiva poate fi o arma care afecteaza vremea si chiar intregul Pamant.
http://www.superforce.com/haarp/HAARP-3.jpg
Instalatia poate genera campuri radio de inalta frecventa emise spre ionosfera care pot fi indreptate spre orice punct de pe glob. Stii ce fac aceste campuri? :) Imagineaza-ti cuptorul tau cu micro unde la o scara imensa. Cu razele indreptate spre populatie. :D

Centralele nucleare...hai sa clarificam acest lucru. Sunt sigur ca ai auzit de Cernobil si de Nagasaki. :)
Aceste sunt foarte periculoase fiindca, desi sunt protejate, multe lucruri rele se pot intampla si nu se cunoaste niciodata amplitudinea dezastrelor naturale+greseala umana. Problemele apar cel mai des in locuri/situatii in care hazard-ul nu este de asteptat. Adica in locurile considerate sigure.

La CERN se fac experimente care privesc fizica nucleara. Un oficial a declarat dupa unul din experimente ca se pot forma gauri negre(bine, nu ca cele din spatiu, ci "quantum black holes" acestea fiind tot mai mic, dar nestudiate, deci imposibil de spus de ce sunt capabile).
Te-am lamurit? :)