| ErrorFound a întrebat:

Cat va supravietui specia umana daca tehnologia depaseste cu mult capacitatea noastra de a o controla?

Răspuns Câştigător
| RandyMarsh a răspuns:

Salutare!
Tehnologia poate fi controlata,dar tocmai asta este lucrul care o face incontrolabila. Oamenii cand se vad stapani pe ceva cred ca nu se va intampla nimic, devenind neatenti, acest lucru fiind fatal, provocand erori.
Atata timp cand totul se face fara greseala si cu atentie, nu se va intampla nimic.Dar......toti facem greseli.Si le facem pentru a invata din ele. Dupa o greseala vine si ceva maret.
Tehnologia avanseaza foarte repede pe zi ce trece,noi o putem controla,dar lucrul care o face periculoasa este modul in care o controlam.
Omenirea rezista,dar se face mai vulnerabila pe zi ce trece, facand lucruri marete, dar si periculoase, din ce in ce mai periculoase.
In vremurile stravechi nu putea nimeni distruge omenirea cu o armata, cateva sabii si sulite.Acum daca se lanseaza cateva rachete nucleare...
In legatura cu cei de la CERN si alte institutii de genul asta, sa speram ca au si vor avea totul sub control si nu vor calca stramb, deoarece acolo nu iti poti permite sa calci stramb.
Cu siguranta mai sunt si alte planete locuibile, poate chiar locuite.La cate galaxii sunt, este chiar imposibil sa nu fie forme de viata extraterestre si planete locuibile.Provocarea este sa ajungem la ele.

| NGheorghe a răspuns (pentru RandyMarsh):

Provocarea este sa ajungem la ele. Ce vorbesti?
Ia niste explicatii... http://www.tpu.ro/......-arata-ca/

Citeste tot dialogul dintre mine si error

35 răspunsuri:
NOname
| NOname a răspuns:

Depinde.

| Wehrmacht a răspuns:

...Cum dracu' s-ar putea intampla asta? Tehnologia este controlata de noi.Nu cred ca rasa asta este atat de cretina incat sa faca ceva ce nu poate controla.Chiar daca ar iesi de sub control, nu cred ca nu ar exista un sistem de siguranta.

| ErrorFound explică (pentru Wehrmacht):

Ma refer la tehnologiile foarte avansate nu la experimentele pe care le faceai tu la scoala. In cel mai rau caz acolo iti ciupeai un degetel. Consider ca daca la CERN, la Haarp sau la alte baze de cercetare s-ar face o greseala, ne-ar costa cateva sute, mii, milioane de vieti. Tin sa mentionez(ca poate nu stiai), Cern este un centru de cercetare in fizica atomica cu echipament foarte sofisticat. Nu numai aceste institutii pot avea probleme dar orice tehnologie aparuta de curand reprezinta un factor de risc.

| Wehrmacht a răspuns (pentru ErrorFound):

Ce legatura au expermimentele pe care nu le faceam la scoala?
Alea sunt controlate in prezent deci nu depasesc capacitatea noastra de control.
Ai dreptate.Este posibil ca un tampit sa faca o greseala care sa provoace o catastrofa.Dar este o diferenta intre acest tampit si unul care ar crea ceva care nu poate fi controlat. Ceva care...este clar ca o sa se produca o catastrofa odata punerea in functionare a acelei tehnologii.

| ErrorFound explică (pentru Wehrmacht):

Vroiam sa spun ca nu sunt ca experimentele pe care le faceai tu la scoala cand erai mic(inofensive).
Vreau sa spun ca a gresi este uman si sper ca savantii sa fie cat mai "inumani" cu putinta.
Este o problema sa confunzi faptul ca um nebun face un lucru care stie sigur ca va putea distruge umanitatea si experimentele care necesita o tehnologie avansata si control deplin in care hazardul nu este de asteptat.

| Hombre a răspuns (pentru Wehrmacht):

"...Cum dracu' s-ar putea intampla asta? Tehnologia este controlata de noi"
Nu te aprinde, vezi Cernobâl, mai nou Fukusima in Japonia, si surprizele nu se opresc aici.

| Wehrmacht a răspuns (pentru Hombre):

Chernobyl-Greseala umana cauzata de decizii proaste.Asta nu inseamna ca nu putem controla centralele nucleare.A fost prostia cretinilor alora ca au continuat cand trebuiau sa se opreasca.
Fukusima-Asta are legatura cu cutremurul acela.Nu conteaza daca putem sau nu sa controlem ceva daca mama natura decide sa isi bage in noi.
Da exemplu de o catastrofa care s-a intamplat undeva unde au fost oameni care stiau ce faceau si unde nu a intervenit natura intr-un mod violent.

| ErrorFound explică (pentru Wehrmacht):

Pai da, dar despre asta vorbeam. Incapacitatea noastra de a controla ce am creat. Acum depinde in ce mod o scapam de sub control. Daca e vorba de o greseala, de o catastrofa naturala, sau de alte chestii e alta problema. Eu vorbeam strict de scaparea ei de sub control.

| anonimg a răspuns:

Dcaca am inteles bine, te referi la sfarsitul lumii. Lucrul acesta se va intampla; dar nu asa cum credem noi, ci cum spune Biblia.
Nu stim cat va inainta tehnologia; si nu este bine sa ne lasam atrasi de aspectul acesta. Cand Domnul Isus va veni a doua oara, "orice ochi Il va vedea". (Apocalipsa.1:7) Asta inseamna ca vor fi oameni pe pamant in ziua aceea.

| ErrorFound explică (pentru anonimg):

Ideile acestea nu le accept, mai ales la aceasta categorie. Te rog intoarece la religie. Locul tau nu e aici. Daca te intereseaza, si chiar vrei sa stii la ce ma refer, da un search pe google cu abrevierea Haarp.

| Hombre a răspuns (pentru anonimg):

"Cand Domnul Isus va veni a doua oara, "orice ochi Il va vedea"
Mai neica, muta-ti oile, tu nu vezi ca e vorba de tehnologie.

| UnOmModest a răspuns (pentru anonimg):

Iisus cu DOI de Ii nu cu un singur I.

| FemeiaPisică a răspuns:

Specia umana va supravietui mereu, fiindca noi oamenii controlam robotii si tot ce tine de tehnologie.

| ErrorFound explică (pentru FemeiaPisică):

Doamne, ce probleme aveti toti cu robotii? :)) V-ati uitat prea mult la erminator.
Nu draguta(sper ca esti fata ca altfel ar suna foarte ciudat fraza asta), nu vorbeam de roboti. :D Am dat si exemple mai sus despre ce era vorba:acele tehnologii care induc probleme in mediul inconjurator(Haarp), tehnologiile care pot afecta mediul(Centrale nucleare), tehnologiile care pot chiar distruge Pamantul(CERN).
Hai sa-ti dau si exemple prin care tehnologiile de mai sus ne pot afecta:
Haarp este o baza americana de cercetare din statul Alaska care se ocupa cu cercetarea ionosferei. Ce nu stie mare parte din populatie despre ea este ca instalatia respectiva poate fi o arma care afecteaza vremea si chiar intregul Pamant.
http://www.superforce.com/haarp/HAARP-3.jpg
Instalatia poate genera campuri radio de inalta frecventa emise spre ionosfera care pot fi indreptate spre orice punct de pe glob. Stii ce fac aceste campuri? :) Imagineaza-ti cuptorul tau cu micro unde la o scara imensa. Cu razele indreptate spre populatie. :D

Centralele nucleare...hai sa clarificam acest lucru. Sunt sigur ca ai auzit de Cernobil si de Nagasaki. :)
Aceste sunt foarte periculoase fiindca, desi sunt protejate, multe lucruri rele se pot intampla si nu se cunoaste niciodata amplitudinea dezastrelor naturale+greseala umana. Problemele apar cel mai des in locuri/situatii in care hazard-ul nu este de asteptat. Adica in locurile considerate sigure.

La CERN se fac experimente care privesc fizica nucleara. Un oficial a declarat dupa unul din experimente ca se pot forma gauri negre(bine, nu ca cele din spatiu, ci "quantum black holes" acestea fiind tot mai mic, dar nestudiate, deci imposibil de spus de ce sunt capabile).
Te-am lamurit? :)

| fuzzer a răspuns:

Ai dreptate!

E peste capacitatea noastra sa intelegem anumite lucruri, si cred ca e doar o chestiune de timp pana ni se vor lamuri anumite chestiuni.

| LordBolton a răspuns:

Intre 5-60 acum depinde de ce catastrofa se intampla. daca stam sa ne gandim cam toata tehnologia de azi este periculoasa (inteligenta artificiala este una din ele)

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Adica,matale, sustii ca pana la urma ne papa robotii? sti ca ai si tu un gram de dreptate, ce zic eu un gram fratemelu... daca nu aveam tastatura cum puteam sa raspund? cine citeste si intelege sa inteleaga

| Scarbo a răspuns:

Parerea mea este ca nu va disparea de tot vor ramane foarte putini iar apoi ne vom inmulti din nou, pe planeta, asta sau pe alta, peste 100 de ani sgur se va descoperi o planeta perfecta pentru noi.

| Hombre a răspuns (pentru Scarbo):

" peste 100 de ani sigur se va descoperi o planeta perfecta pentru noi"
Poate se va descoperi dar trebuie sa mai ajungi si acolo, lucru imposibil peste o suta de ani.

| ErrorFound explică (pentru Hombre):

Nu neaparat. thinking

| Hombre a răspuns (pentru ErrorFound):

Nu neaparat ce?

| ErrorFound explică (pentru Hombre):

"lucru imposibil peste o suta de ani"-Nu neaparat. thinking

| Hombre a răspuns (pentru ErrorFound):

A trecut 52 de ani de la primul zbor in cosmos si 34 de ani de la lansarea statiei spatiale Voyager 1 si a strabatut cea mai lunga distanta 18, 6 miliarde Km fata de soare, lansata in 1977 si acum abia paraseste sistemul solar. Deci putem sa ne gandim la strabaterea unei distante de 4 ani lumina pana la cea mai apropiata stea Proxima Centaurii peste 100 de ani? Never.

| Scarbo a răspuns (pentru Hombre):

Nu ai de unde sa stii... mai ales poate au ajuns pana acolo dar pastreaza totul in secret la fel cum au facut pana acum.

| Hombre a răspuns (pentru Scarbo):

Intotdeauna la o informatie indiferent cat de corecta si reala este apare si complotistii.

| MetalHead04 a răspuns:

Cam nu, deoarece o sa se depaseasca mult nivelul de "control" o sa se creada oamenii mai destepti si o sa strice tot.

| LittleLady a răspuns:

Oh finally.Si eu voiam sapun aceasta intrebare dar bine ca ai facut-o tu primul pentru ca nu stiam cum sa o formulez, cu date oficiale s.c.l.
Daca si tu crezi ca oamenii au creat masinarii care ii vor controla atunci suntem pe aceeasi linie de plutire.
Fiinte superioare animalelor, inzestrate cu ratiune si constiinta, oamenii dau tot ce e mai bun din ei si isi fac rau singuri.Isi cheama singuri sfarsitul.Inteleg ca a crea este o placere dar limita s-a sters de tot?

| ErrorFound explică (pentru LittleLady):

Nu la asta ma refeream, scuze. big grin Inteligenta artificiala nu este destul de adaptabila pentru a ne controla. Inca...
Vorbeam despre tehnologiile superioare celor de zi cu zi. Am dat exemple mai sus(si mai jos) despre ce vorbeam:Cern(fizica nucleara), Haarp(controlul vremii si studierea ionosferei), etc.

| LittleLady a răspuns (pentru ErrorFound):

Aaa ok, scuze ca am deviat putin.Pai in cazul asta tot rau este deoarece tot o inventie omeneasca ne distruge natura.Adica noi tot cream si ajungem sa regretam, vorbind despre tehnologie in general.

| sabrina103 a răspuns:

Pai cateva luni sau anii. Daca mai adugam si resursesele poate doua generatii. De regula tehnologia tot oameni o controleaza, insa depinde cine e in spatele ei.

| panciu2000 a răspuns:

Specia s-art putea sa nu mai traiasca, avand in vedere si poluarea.