| anonim_4396 a întrebat:

Cate tipuri de creativitate exista?

4 răspunsuri:
| lbtc a răspuns:

Da interesanta intrebarea ...creativitatea? poate fi de mai multe feluri sau cel putin asa cred eu... distructiva sau constructiva ...deci sa zicem pe "verticala"..."in sus" si in jos"... dar poate fi si pe orizontala... dar aceste structuri se pot intrepatrunde...cred ca o forma plastica de creatie... o plastica fluida... fara structuri rigide ar fi cea mai inalta forma de evolutie a creativitatii de asemenea impletirea dintre materia anorganica cu cea organica...
de asemenea culorile imbinarile si degradeurile de culori ...impletirile de rezonante ale sunetului si energetica ...bioenergia...cineva spunea ca impletirea dintre arta, stiinta, si religie ar putea fi solutia nemuririi. ...deci trebuie sa nu uitam de Dzeu in toate aceste ecuatii... el este capabil sa imbine toate structurile astfel Terra imbina toate acestea... dar se pune problema individualizarii... a integralitatii umului. ...deci omul este cuceritor...in directa coordonare cu Divinitatea... dar din pacate in ziua de azi omul se zbate intre identificare cu atotputernicia si atotstiinta divina ca fiind la radacina situatiei amenintatoare a umanitatii moderne pe care in conditiile revolutiei tehnologice actuale o impinge o impinge spre autodistrugere colectiva - facand un apel la intoarcere catre modestie si masura la echilibru intre atotputernicie si neputinta... oricum sunt multe de spus citeste "omul animal indumnezeit". ...deci nu poti ajunge prin forta ratiunii prea departe ...numai Dzeu te poate ajuta sa faci o "creatie libera" ...ideea este sa stai pesuportul divin unde nimic nu ti se poate intampla, ...mai citeste si "Ecce Homo "- Uite omul...

| sese a răspuns:

De la Wikipedia

Creativitatea este un proces mental şi social care implică generarea unor idei sau concepte noi, sau noi asocieri ale minţii creative între idei sau concepte existente.

Creativitatea este un concept multidimensional şi se poate manifesta în multiple domenii. Identificarea şi cuantificarea naturii creativităţii constituie obiective dificile. Conceptul de creativitate poate fi definit din perspectiva unor discipline diferite: psihologie, psihologie socială, ştiinţe cognitive, arte, inteligenţă artificială, filozofie, economie, management etc. şi deci la multe niveluri distincte: cognitiv, intelectual, social, economic, artistic, literar etc. Dificultatea definirii creativităţii rezidă în asocierile particulare ale acestui concept cu artele, în natura complexă a creativităţii şi în varietatea teoriilor care au fost dezvoltate pentru a o explica. Mulţi oameni asociază creativitatea în special cu artele: muzica, teatrul, dansul, literatura etc. care sunt deseori denumite "arte creative". Aşa cum s-a precizat mai sus, creativitatea nu este proprie numai pentru arte, ci este la fel de fundamentală pentru progresele din ştiinţe, din matematică, tehnologie, politică, afaceri şi în toate domeniile vieţii cotidiene.

| Nastia a răspuns:

Creativitate constructiva si distructiva, ...fiecare o foloseste cum vrea,. unde vrea,.happy

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Obama big grin