| anonim_4396 a întrebat:

Categoria: Stiinta si Filosofie, de ce nu isi schimba numele in: Religie?
Cine s-a mai plictisit de aceasta confruntare intre atei si crestini?
O mica rugaminte: Pastrati-va credinta sau ce aveti, doar pentru voi! Fiecare are dreptul sa aleaga in ce vrea sa creada!
Intrebarile despre religie adaugati-le la: Cauze nobile. Faceti si acolo conversatii, sunt putine intrebari.

9 răspunsuri:
| Razvan a răspuns:

E exact genul de confruntare in cadrul careia nu se va ajunge niciodata la o concluzie.Nu poti decat sa mananci pufuleti si popcorni si sa asisti la cum se contreaza lumea pe o tema dezbatuta pe toate site-urile lumii.Cine detine adevarul? Nimeni.Nici macar nu poate fi vorba despre un singur adevarwinking

| siwel a răspuns:

E o treaba interesanta ca la intrebari din alte categorii sunt 2-5, hai, maxim 8 raspunsuri. Cand vine vorba de ceva religios sunt cate 20-40.
Pascal (matematicianul si filosoful) zicea ca omul e creat cu un gol inauntrul sau de forma lui Dumnezeu pe care nimic altceva nu il poate umple.
Poate aceasta tanjire e de vina pentru pasiunea care se pune in discutiile religioase. Asa suntem facuti sa ne dorim asta.
Dar avem si liberul arbitru sa ne acceptam sau negam aceasta tanjire sau sa o punem pe seama indispozitiei pe care ne-a provocat-o ultimul show tv urmarit sau ultima cearta cu partenerul happy
Poate sugestia e buna cu categoria religie. Desi cei care includ cosmogonia (aparitia universului) la stiinta vor continua sa dezbata probabil la aceasta rubrica nedumeririle lor.
Eu cred ca discutiile astea sunt importante si ca ne suntem datori noua insine sa nu trecem in viteza pe langa lucruri care in mod real tin de esenta a ceea ce inseamna sa fi om. Probabil discutiile despre ultima placa de retea sau ultimul fad mtv sau despre ce a facut columbeanca cu proprii chiloti sunt mai neutre valoric pentru fiecare pentru ca nu ne implica personal: dar arata-mi un om care sa nu se simta implicat atunci cand este vorba despre chiar definitia si valoarea si originea lui de om.
Dar in acelasi timp: oare nu fiecare avem si libertatea sa ignoram intrebari care nu ne plac si sa nu citim ceva ce nu ne intereseaza. Sau nu?

| BUBULINA a răspuns:

Da ce nu ai loc de intrebarile alea?

| DeeDee28 a răspuns:

Sincer, si au m-am saturat de aceasta confruntare...sunt prea multi care se indoiesc de puterile lui Dumnezeu si de tot ce face El pentru noi... dar ce sa faci? Fiecare alege calea pe care o doreste
Cat despre categoria stiinta si filozofie nu stiu ce sa zic...ar trebui sa fie o categorie pentru religie dar pana atunci punem intrebarile la categoria de care se apropie cel mai mult

| 非有神论者 a răspuns:

Sunt de acord ca ar trebui sa existe o categorie numita Religie. Cei care sunt interesati de filosofie si stiinta vor fi scutiti de a vedea aceste discutii religioase

| mihaa a răspuns:

Maryus, referitor la religie, sunt multe intrebari la care nu gasesc raspuns, sincer nici nu stiu ce sa mai cred, pe cine sa cred? dar imi permit sa te contrazic referitor la stiinta si filozofia, sa isi schimbe numele in religie, e putin probabil, deoarece aceste ramurii mereu sau contrazis, stiinta spune una, referitor la om si religia alta, deasemeni si filozofia, dar sunt de acord cu tine, ca fiecare sa isi pastreze credinta sau cea mai ramas din ea, pentru ei

| siegfried182005 a răspuns:

Numai cauza nobila nu e religia.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Maryus 37, hai mai bine-n padure.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Intr-adevar, m-am plictisit ingrozitor sa asist la discutii care nu au un anumit punct, continua, continua...
Pana la urma se vor plicti si vor intelege ca au facut mare tam-tam degeaba. Fiecare cand intra pe acest site, are un anumit scop. Daca unii pun suflet si isi afiseaza toate intamplarile personale pe site, lasand pe altii sa traga concluzi, este treaba lor.