| pam_pam a întrebat:

Credeti in Dumnezeu si religie? (De ce da, de ce nu?) Va ajuta aceasta credinta? Ce parere aveti depre credinciosi? Dar despre atei? Cine a fost credincios cand era mic si a renuntat? De ce? [as fi pus aceasta intrebare la categoria Conversatii, dar nu am gasit-o intre variante, si nici Stiinta si Filosofie]

Răspuns Câştigător
| snepy a răspuns:

Religia = Politica

Religia a fost creata ca un mod de aparare ca oamenii sa se gandeasca de 2 ori inainte sa faca ceva rau sau bine (ca te pedepseste doamne doamne)

Dumnezeu nu este o persoana, fiinta, chestie

Dumnezeu este o definitie a vietii noastre

Adica, De unde venim? Cine ne-a facut? cine a creat tot? asta nu vom afla niciodata de unde exista lumea, viata. De ce nu vom afla? pentru ca suntem prea inchisi la minte (oamenii) Iar cei care au incercat sa afle, si incearca, la un moment dat o sa cedeze psihic si inebuneste ( la propiu)

Moartea este naturala, dupa moarte murim si gata, nu ajugem pe alta lume alaturi de ingerasi, spiridusi, elfi emo, murim, intram in pamant si gata

Cei care cred in Dumnezeu e treaba lor ca ei cred, dar inseamna ca ei cred si in Fantome, Vampiri, Extraterestrii, Morti vi, etc pentru sunt lucruri paranormale sau adevarate, daca alea sunt adevarate inseamna ca si Dumnezeu exista, si noi suntem niste papusi, daca nu exista nimic din ce am mentionat mai sus, insemna ca nu vom afla niciodata de unde venim, cine sau ce a creat lumea si cum s-a intamplat happy sunt lucruri pe care creierul nostru nu este capabil sa afle

salut

17 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Eu cred in Dumnezeu fiindca asa am am fost educata si fiindca existenta Sa mi-a fost confirmata de-a lungul anilor. I-am simtit prezenta, uneori ocrotitoare, alteori pedepsitoare de multe ori in viata.
Da, credinta ma ajuta. Stiu ca niciodata nu sunt singura si stiu ca pentru toate faptele mele exista justitie.
Nu am pareri despre credinciosii de diferite confesiuni si religii sau despre atei. Consider ca fiecare e liber sa creada asa cum simte si nu ma bag cu ghetele in intimitatea nimanui.

| Silvia a răspuns:

1. Da, cred in Dumnezeu si in religie, ptc asa am invatat la scoala si eu cred ca e bine ca fiecare dintre noi sa avem ceva in care sa credem.
2.Eu cred ca ma ajuta...de exemplu, mi s`a intamplat sa imi fie foarte rau, si am spus in gand o rugaciune si dupa aceea mi-a trecut.bine...asta s`a intamplat cand eram mai micuta, dar si acum ma rog atunci cand am o problema, si nu numai.
3.Am o parere buna despre credinciosi...insa nu prea buna despre acei oameni care se cred credinciosi si se inchesuie duminica in biserica sa se roage si cum ies din biserica incep sa injure, sa aiba ganduri rele etc...
4.Nu am o parere proasta despre atei.Fiecare e liber sa faca ce vrea, suntem o tara democrata si nu putem impune oamenilor sa creada in Dumnezeu.Sunt oameni ca si noi.
5.Eu nu cred ca ma numesc credincioasa...Cred in Dumnezeu si atat.Nu merg in fiecare duminica la biserica, ba chiar cred ca nu am mai intrat in una de peste un an jumate...Eu cred in Dumnezeu de mica si probabil voi crede in continuare, nu am de gand sa renunt.
happy big grin

daniela
| daniela a răspuns:

Da cred ca cineva acolo sus ne iubeste si are grija de noi.

| St!L a răspuns:

Da, cred in Dumnezeu!

| pam_pam explică:

Angel_or_devil, sunt atatea 'de ce'-uri si tu n-ai raspuns la niciunul... Mi-ar face placere sa vad ce gandesti si ce te motiveaza sa crezi. Eu una sunt atee. (dar am fost crescuta intr-o familie de credinciosi) Si daca vreti, o sa va si spun de ce nu cred in Dumnezeu.

| pam_pam explică:

Pai familia mea e predominant credincioasa. Cu timpul, am rarit vizitele la biserica, si de fapt mi-am dat seama ca niciodata nu mi-a facut prea multa placere sa stau in biserica. Apoi, la scoala, am realizat putin cate putin cat de rea poate fi lumea, si m-am gandit cum se poate asta, daca toti avem acelasi Dumnezeu. Apoi s-a intamplat ceva groaznic. Acum 4 ani a murit matusa mea, nu intru in detalii. Sotul ei era plecat in strainatate, si desi matusa murise deja, rudele i-au zis sa se grabeasca, ca s-o prinda in viata. Verisoara mea avea 15-16 ani pe atunci dar a fost destul de puternica. Ea fiind adoptata (din cauza bolii matusii) a fost destul de rasfatata dar si pusa la 'munca'. Canta din voce si la pian, dansa, avea o gramada de cursuri si le facea pe toate. In schimb la doi ani dupa moartea mamei sale, a plecat de acasa, pentru a locui cu iubitul ei. Eu am fost foarte suparata pe ea din cauza asta (renuntase si la scoala, desi era a 12-a) si cand rareori mai dadea pe acasa, eu refuzam s-o intalnesc. Si nu am mai vazut-o timp de un an. Apoi, ia ghiciti. A murit intr-un accident de masina, alaturi de iubitul ei, un vitezoman, si in spate erau alti doi verisori de ai ei, sot si sotie, care aveau copil de 3 ani acasa. Aveau 140 la ora cand au 'intalnit' copacul. A fost inmormantata in mireasa, pentru ca nu era casatorita (cica asa se face) dar eu nu am fost la inmormantare. Oricum, s-a facut la tara, la bunicii ei, iar eu am ramas cu o alta verisoara, care tocmai nascuse, si nu avea cum sa vina. Oricum, nu am vrut s-o vad pentru ultima data asa. Mai ales ca a fost un accident foarte brutal, nu cred ca e nevoie de detalii. Si totusi, nu numai acesta e motivul ateismului meu. Mai am destule, dar inainte sa se intample toate astea, nu eram inca hotarata. Ma gandeam sa nu fiu ipocrita, spunand ca sunt credincioasa, desi ma duceam decat o data pe an la biserica. Si totusi, gasisem mai de mult un forum cu tema asta, cu religia. Noi, ateii, ne expuneam calmi motivele, pe cand cei care se considerau credinciosi au inceput cu insulte. Mi se pare destul de aiurea. In fine, daca imi mai amintesc cate ceva, revin cu raspunsuri si motive.

| pam_pam explică:

Snepy, sunt de acord cu tine. Consider ca religia exista pentru a pastra moralitatea oamenilor si atat. Dar nu judec credinciosii, e treaba lor, am fost si eu candva ca ei.

| Raul a răspuns:

Bhey anonimule mai vorbesti mult de mine? ia vezi ca daca mai zici o daca ca nu ar trebui sa exist te bag eu in anonimat(a)rolling on the floorrolling on the floorrolling on the floor

| Raul a răspuns:

Sry...va rog nu dati la stupid aveti milabig grin

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Da, cred in dumnezeu si nu am nimic impotriva celor ce nu cred il el.

bybye

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

CRed in dumnezeu pentru ca el este fondatorul lumii si am fost crescuta intr-o familie de credinciosi. happy Nu am nimic cu cei care nu cred in DUmnezeu, fiecare cu opiniile lui.

Tu de ce ai renuntat la crestinitate?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Eu m-am trezit la timp si nu mai am nicio legatura cu basmele astea despre credinta.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Da cred in Dumnezeu...eu cand eram mica am avut o dadaca ft credincioasa happy ...mergeam mereu la manastire si la biserica cu ea...ma rog .si singura tongue
Toti din familie sunt ft credinciosi .mai putin rudele din partea tatalui straight face
De ajutat? O daaa... ma ajuta ft mult happy
Categoria "Conversatzii" este ultima de jos
by zui

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pentru cei credinciosi : Voi credeti si in Lucifer? Sau numiti-l cum vreti voi : Diavol, drac, monstrul de sub pat.Si... puteti comenta paradoxul lui Epicur? Argumente logice, solide. Pentru cei ce nu stiu despre ce vorbesc, ar suna cam asa : " Fie Dumnezeu vrea sa opreasca raul, dar nu poate; fie poate, dar nu vrea. Daca vrea, dar nu poate, atunci nu e atotputernic. Daca poate si nu vrea, atunci este el însusi rau. Daca Dumnezeu poate opri raul si vrea sa-l opreasca, atunci de ce mai există rau în lume? Daca nici nu poate, si nici nu vrea, de ce il mai numim Dumnezeu? " Asa. Asta fiind un punct. Puteti sa imi spuneti, voi, credinciosilor, DE CE credeti? Daca asa v-a invatat bunica, matusa, sora, pisica, pai scuzati-ma dragilor, asta nu e credinta voastra, e credinta lor. Voi doar ati fost modelati.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu cred nimic pana nu mi se dovedeste, de ce sa cred? s-a dovedit k noi suntem o specie evoluata din maimute, niciun adam si eva. Iar daca Dumnezeu eista, ne-ar fi lamurit deja. Cum am aparut? Cum am fost creati? sunt intrebari inutile, de la care nu avem nevoie de raspuns este doar curiozitate Oamenii incearca din timpuri sa gaseasca eplicatii logice pentru ceea ce se intampla in jurul lor, iar daca nu au gasit au inventat ceva. Eemplul viu sunt grecii, asa si noi. Religia e doar o inventie, nu s-a dovedit nimic din ce scrie in biblie, si ri o sa ramana o inventie pana cand cineva o sa o dovedeasca happy

| moji a răspuns:

Consider ca religia este folosita doar pentru a controla masele.Nu am fost credincioasa cand eram mica, desi provin dintr-o astfel de familie.
Credinciosi adevarati in ziua de azi nu mai exista.Se roaga, merg la biserica doar de gura lumii sau de frica lui dzeu, apoi injura, barfesc, invidiaza, fac rau.
Cel mai mult ma enerveaza cand aud ca il implica pe dzeu in orice. Daca le merge rau:''Asa a vrut dzeu'', daca le merge bine :''dzeu a fost alaturi de mine''. Totul in viata tine de cum sti sa te descurci si de alegerile pe care le faci.Nu se implica dzeu!
In legatura cu dzeu, cred ca a existat o forta, ceva ce ne-a creat, dar nu se implica in viata noastra.Nu ne urmareste, nu ne pedepseste, nu e o persoana cum cred majoritatea.
Parerea mea happy

| anonimat_6608 a răspuns:

Buna.Am citit tot ce ai spus tu, de ce motivezi ca e mai bine sa fii atee.Fiecare e liber sa creada ce si cum vrea.Eu am avut o viata grea nici acum nu e usoara. Tu ai crescut intr o familie sa i spunem normala, eu am crescut intr o casa de copii.La scoala nu am facut religie, era pe vremea comunista.Trecerea mea prin aceasta lume, care este de fapt o jungla, a fost foarte anevoioasa, trebuind sa ma descurc singur, sa lucrez, sa accept multe lucruri indezirabile.Desi am doar 33 ani, arat de 40 poate.Sunt o fire introvertita, calma si cred eu ca am si bun simt.Fiind asa, sigur ca intalnesti in viata si persoana care si gasesc placere in a si bate joc de ceilalti, de a profita de ceilalti.Am avut nenumarate motive, nenumarate experiente dupa care ma intrebam de ce Dumnezeu permite? unde este EL? de ce nu face dreptate? Am memorat poezia lui Eminescu CE SUFLET TRIST, si TRISTIA, de Octavian Goga si le repet ca pe rugaciuni. Te rog, sa citesti Moartea lui Fulger, de George Cosbuc, si vei vedea ca viata e o lupta deci trebuie sa luptam, indiferent ca suntem credinciosi sau nu, doar lasii si fricosii dau inapoi si se leaga de orice din jur motivandu si slabiciunile.Nu inteleg de ce te legi de anumite comportamente indiferent ale cui, pentru a ti face tu o filosofie de viata?
E adevarat ca avem nevoie de modele pentru a ne cladi idealuri, dar asta nu inseamna ca trebuie sa ne impiedicam de cei ce spun ca sunt si nu traiesc credinciosia. CREDINTA IN DUMNEZEU TREBUIE SA DEVINA LUCRATOARE PRIN IUBIRE. Daca nu devine este vorba goala. Daca nu ai gasit adevarate exemple de urmat, cu siguranta ai vazut macar ce au facut ei rau si pe care tu nu trebuie sa l mai repeti.Eu am crezut mereu in Dumnezeu pentru ca asa am simtit, si oricat de greu mi a fost niciodata nu a disparut credinta din sufletul meu. Uneori poate s a uscat ca si iarba, dar mai apoi a incoltit din nou.Nu e vinovat DUMNEZEU pentru tot raul din lume.Relele sunt de fapt consecintele comportamentelor noastre. Dumnezeu nu ne obliga, ci ne lasa sa traim viata asa cum noi vrem.lumea de azi asa cum estee este produsul a ceea ce omul a facut, unele bune, altele rele.