| anonim_4396 a întrebat:

Caut cateva citate/opinii ale lui Heidegger despre educatie. Ma puteti ajuta?

Răspuns Câştigător
| Delia 75 a răspuns:

Uite citeva citate, dar nu despre educatie :
- Caracterul finit şi limitat al existenţei umane este mai primordial decât omul însuşi.
- Orice interogare este o căutare.
- Tăcerea este modalitatea autentică a cuvântului.
- Ştiinţa în general poate fi definită ca totalitate a unor relaţii de întemeiere între propoziţii adevărate.
- Eu sunt ceea ce sunt ca raportare la sfârşit.
- Arta este punere în operă a adevărului.
- Înţelegerea fiinţei este ea însăşi o determinaţie a fiinţei.
- Mai presus de realitate stă posibilitatea.
- Tăcerea este modalitatea autentică a cuvântului.
- Prin ce iaduri trebuie să mai treacă omul până să înţeleagă că nu el se face pe sine?
- Moartea este un mod de a fi, pe care fiinţa umană şi-l asumă de îndată ce începe sa existe.
- De îndată ce avem obiectul în faţa ochilor şi ştim să-i ascultăm cu inima cuvântul, gândirea izbândeşte

1 răspuns:
Bula
| Bula a răspuns:

Cauta pe Internet!
Google...